MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 14 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 16.03.2015 – 20.03.2015

31.03.2015   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Надійшло 116 законопроектів та проектів постанов Верховної Ради України. З них 35 проектів процедурних постанов, пов’язаних з прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, створенням парламентських комісій, призначенням на посади тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Надійшло 116 законопроектів та проектів постанов Верховної Ради України. З них 35 проектів процедурних постанов, пов’язаних з прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, створенням парламентських комісій, призначенням на посади тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

 

Міжнародно-правові відносини

 

Проект 0006 від 16.03.2015 (Кабінет Міністрів України) про ратифікацію Протоколу між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про внесення змін до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво в галузі технічного захисту інформації, підписаної в м. Мінську 22 січня 2003 року.

Проект розроблено задля виконання внутрішньодержавних процедур для набрання чинності міжнародним договором України, що створить необхідні нормативно-правові засади для співпраці з білоруською стороною в галузі технічного захисту інформації.

Проект Постанови 2379 від 16.03.2015 (Президент України) про схвалення звернення від імені України до Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй та Ради Європейського Союзу стосовно розгортання на території України міжнародної операції з підтримання миру і безпеки.

Метою прийняття Постанови є забезпечення умов для ініціювання Україною перед Організацією Об’єднаних Націй та Європейським Союзом питання про розгортання на території України міжнародної операції з підтримання миру і безпеки.

Постанова прийнята 17.03.2015.

Проект 2380 від 16.03.2015 (Кабінет Міністрів України) про юрисдикційні імунітети та відповідальність іноземних держав.

Пропонується поширити юрисдикцію судів України на майнові правовідносини, як зобов’язальні, так і деліктні, за участю іноземних держав, а також підприємств, установ, організацій, якими безпосередньо або опосередковано володіють іноземні держави. Це має надати можливість притягувати до відповідальності іноземні держави у разі заподіяння шкоди майну та/або здоров’ю громадян України, а також юридичним особам – резидентам України. Зокрема, на думку ініціаторів проекту, фізичні та юридичні особи зможуть подавати позови проти РФ до українських судів.

Проект дістав ряд зауважень юридично-технічного характеру від ГНЕУ, а при спробі включення до порядку денного 18.03.2015 не набрав належної кількості голосів.

 

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і АТО

 

Проект 2377 від 16.03.2015 (Президент України) про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо служби у військовому резерві в особливий період.

Скасовується добровільність участі громадян у резерві збройних сил та визначаються умови проходження служби у військовому резерві в особливий період та їх наслідки.

Хоча проект отримав доволі суттєві зауваження щодо змісту використаних в ньому термінів від ГНЕУ, він був прийнятий за скороченою процедурою 19.03.2015 і направлений на підпис Президенту України 27.03.2015.

Проект 2378 від 16.03.2015 (Президент України) про внесення зміни до статті 10 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».

Проект визначає основні умови проведення виборів до місцевих органів влади в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також встановлює, що зазначений в назві закон вступає в силу після таких виборів.

Прийнятий за скороченою процедурою як закон 17.03.2015 та повернений до парламенту з підписом Президента України 19.03.2015.

Проект 2383 від 16.03.2015 (Пашинський С. В.) про внесення змін до деяких законів України щодо розвідувальних органів України.

Проект був покликаний сприяти застосуванню органами військового управління розвідки та військовими частинами розвідки Збройних Сил України технічних засобів розвідки та спеціальних технічних засобів, визначити особливості боротьби з міжнародними терористичними та іншими злочинними організаціями, унормувати окремі питання мобілізаційної роботи Служби зовнішньої розвідки України.

Прийнятий за скороченою процедурою як закон 19.03.2015 і направлений на підпис Президенту України 27.03.2015.

Проект 2389 від 17.03.2015 (Тимчук Д. Б.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства.

Проектом передбачається внесення змін до ряду законів України, якими дозволити найм до складу ЗС України іноземців та апатридів. Крім того, пропонуються зміни до КК України щодо визначення найманства та покарання за такі дії.

Ряд положень проекту видається доволі дискусійними. Зокрема, спірною є пропонована редакція ст. 447 КК України, застосування якої стає допустимим лише щодо осіб, які діють у лавах неформалізованих військових підрозділів та приватних військових компаній. Як свідчить історія, «класичні найманці» (підрозділи Майкла Хора, Жака Шрама чи Боба Денара) мали офіційний статус збройних частин певних держав (як визнаних, так і самопроголошених). Власне, така редакція статті перетворює найманців та іноземців, які воюють на боці самопроголошених ДНР та ЛНР, на законних комбатантів.

Проект Постанови 2396 від 17.03.2015 (Тимошенко Ю. В.) про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями.

Пропонується «визнати тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України».

Проект постанови був прийнятий за основу та в цілому в день подання і підписаний 20.03.2015.

Проект 2406 від 18.03.2015 (Антонищак А. Ф.) про внесення змін до деяких законів України (щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей).

Пропонується збільшити та визначити у фіксованій сумі розміри одноразової грошової допомоги постраждалим та/або членам їх сімей, у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності. Крім того, уточнюється ряд процедурних питань.

Проект Постанови 2408 від 18.03.2015 (Долженков О. В.) про відновлення соціально-економічних зв’язків в окремих районах Донецької та Луганської областей з метою захисту прав і свобод громадян України, що проживають на цих територіях.

Головна увага проекту приділена проблемі відновлення «фінансування виплати пенсій та інших видів соціальної допомоги та погашення заборгованості з цих виплат на всій території Донецької та Луганської областей». Як і у ряді подібних проектів, його ініціатори самі не визначають механізм його реалізації, а пропонують розробити та впровадити такий механізм протягом  десяти днів з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України разом із Національним банком України.  

Проект 2409 від 18.03.2015 (Воропаєв Ю. М.) про надання допомоги в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Відповідно до преамбули проекту, він «визначає особливий порядок надання допомоги тим набувачам, що її потребують і які перебувають на території Донецької та Луганської областей, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, передбачені законодавством України (далі – непідконтрольна територія)». Під допомогою розуміється гуманітарна таабо благодійна допомога. Водночас зазначається, що «дія цього Закону не поширюється на допомогу, що надається з-за кордону». Також проектом вводяться вимоги щодо процедури повідомлення-реєстрації наміру доставити допомогу в Міністерство соціальної політики України, процедури отримання дозволу, порядку проведення перевірки тощо.

На нашу думку, проект у разі його прийняття, безпідставно бюрократизуватиме надання гуманітарної (благодійної) допомоги. Більшість волонтерських організацій не зможуть і не будуть діяти в межах запропонованої процедури. Так, особи, які доставляють невеликі партії гуманітарних вантажів, навряд чи будуть втрачати час на бюрократичну тяганину. Як наслідок, існуюча соціальна ситуація не полегшиться, а лише значно погіршиться.

Проект 2410 від 18.03.2015 (Воропаєв Ю. М.) про прийняття заходів щодо відновлення функціонування банківської системи та грошових переказів в окремих районах Донецької та Луганської областей.

За своєю структурою і змістом подібний акт мав би прийматися у формі постанови, а не закону. Зокрема, ст. 1 проекту містить типове для постанов пояснення причин їх прийняття. І далі проект містить переважно вказівки та розпорядження, а не встановлює нові повноцінні правила поведінки. Так, «Національному Банку України протягом десяти днів» (ст. 2), «Національному банку України протягом чотирнадцяти днів» (ст. 4 та 5), «Кабінету міністрів України протягом чотирнадцяти днів» (ст. 6). Загалом текст виглядає як набір вимог до уряду, Національного банку України та до банків.

Проект 2415 від 18.03.2015 (Петренко О. М.) про Збройні Сили територіальної оборони України.

Пропонується запровадити Збройні Сили територіальної оборони України як окремий вид Збройних Сил України, визначаються їх функції, структура, порядок комплектування та проходження підготовки резервістами та інші питання, що стосуються функціонування Збройних Сил територіальної оборони України.

Утім, в пояснювальній записці немає жодного власне військового аргументу на користь заснування такого виду Збройних Сил України. Йдеться лише про заміну підзаконного акту аналогічним законом, що робить весь задум доволі сумнівним.

Проект 2416 від 18.03.2015 (Петренко О. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання можливості засудженим особам брати участь у захисті України).

Окремі положення проекту, ймовірно заслуговують на увагу, але принципово недопустимо, щоб військова служба набувала характеру виду юридичної відповідальності. Прийняття пропозиції про заміну в тій чи іншій формі відбування покарання військовою службою також неминуче викличе проблему особливого порядку проходження такої служби, який, зокрема, виключав би можливість переходу осіб з кримінальним минулим на бік ворога. Можна прогнозувати у цьому разі появу ідей про використання досвіду штрафних батальйонів тощо, що навряд чи буде позитивно оцінено вітчизняною і світовою громадськістю.

Проект 2417 від 18.03.2015 (Петренко О. М.) про внесення змін до Закону України «Про державні нагороди України» (щодо встановлення державних нагород України для відзначення громадян за особисті заслуги перед Україною).

Аргументація щодо недосконалості сучасної нагородної системи України і необхідності нових нагород виглядає щонайменше доволі суб’єктивною і заідеологізованою.

Проект 2419 від 19.03.2015 (Долженков О. В.) про створення та функціонування вільної економічної зони «Донбас» та пов’язані з ним проекти 2420–2422 про внесення змін до Податкового, Митного та Бюджетного кодексів.

Як зазначається в преамбулі проекту, «метою створення вільної економічної зони «Донбас» є залучення іноземних та вітчизняних інвестицій для відновлення об’єктів промисловості, транспортної та соціальної інфраструктури, житлового фонду, переорієнтацію промислового потенціалу, створення нових робочих місць, прискорення соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей, в яких проводиться (проводилась) антитерористична операція».

Без сумніву, після завершення бойових дій такі чи подібні заходи будуть вельми слушними, але зараз там йдуть бої, а отже, нема сенсу очікувати на інвестиції.

Проект 2435 від 19.03.2015 (Німченко В. І.) про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської областей.

Відповідно до преамбули проекту він «визначає тимчасовий порядок організації та правові підстави створення міжобласного територіального об’єднання з метою припинення збройного протистояння, захисту законних інтересів, прав і свобод громадян, відновлення життєдіяльності в населених пунктах, відновлення діяльності органів влади та органів самоврядування, правопорядку, економічної та соціальної інфраструктури на території Донецької та Луганської областей, на якій тимчасово не здійснюються або здійснюються не в повному обсязі повноваження органів державної влади України». Зокрема, пропонується створити на тимчасово окупованих територіях «Міжобласне Територіальне об’єднання Донбас (далі − МТО Донбас)» (ст. 2 проекту).

Що саме це дасть для найскорішого врегулювання на Донбасі, в проекті не пояснюється, а тому сенс створення нових тимчасових органів влади залишається не зрозумілим.

Проект 2442 від 20.03.2015 (Кишкар П. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення персональної відповідальності голів обласних державних адміністрацій за організацію та виконання завдань територіальної оборони.

Пропонується визначити, що голова обласної державної адміністрації за невиконання або неналежне виконання обов’язків, покладених на нього Законом України «Про оборону України», Положенням про територіальну оборону України, іншими актами законодавства, що стосуються організації і виконання завдань територіальної оборони в межах території області, несе персональну дисциплінарну відповідальність. Також запропоновані умови і порядок застосування зазначеної відповідальності до голови облдержадміністрації.

Як видається, будь-яке формальне вирізнення певних обов’язків із загального кола повноважень голови обласної державної адміністрації є неприйнятним. Відповідні посадовці і без додаткових актів несуть відповідальність за неналежне виконання будь-яких своїх обов’язків. Інакше через деякий час ми матимемо законопроекти про «персональну відповідальність» за недодержання прав людини на території області або за зростання злочинності, подорожчання хліба і товарів першої необхідності тощо.

 

Участь громадян в діяльності органів законодавчої та виконавчої влади

 

Проект 2299-1 від 18.03.2015 (Кишкар П. М.) про внесення змін до законів України «Про звернення громадян» та «Про Регламент Верховної Ради України» (щодо електронної форми звернення та електронної петиції).

Проект є альтернативним президентському проекту 2299 від 03.03.2015 (див. Бюлетень № 12) та багато в чому повторює його. До числа цікавих ініціатив слід віднести пропозицію щодо розгляду електронних петицій парламентом та органами місцевого самоврядування в формі відкритих слухань, якщо така вимога міститься в самій петиції. З іншої сторони, проект цілковито обходить питання процедури голосування, принципів та процедури ідентифікації, захисту тощо.

Проект 2429 від 19.03.2015 (Ярош Д. А.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання порядку притягнення до відповідальності за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Проект відображає реальну проблему з притягненням до відповідальності осіб, винних у порушенні права на доступ до публічної інформації. Як зазначено у пояснювальній записці, підставою для притягнення до відповідальності є адміністративний протокол, який нині мають право складати лише уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України  з  прав  людини  або  представники  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Пропонується дозволити складати такий протокол особам, які подали запит на доступ до публічної інформації, у разі: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації; 3) неправомірної відмови в наданні інформації; 4) несвоєчасного надання інформації 5) неповного надання інформації; 6) надання недостовірної інформації.

Пропозиція доволі революційна. Вона дійсно зніме ряд проблем щодо порушень права на доступ до публічної інформації, але, поза всяким сумнівом, водночас створить нестерпні умови роботи для осіб, які готують відповіді на запит, оскільки у заявників, як правило, є власні і доволі суб’єктивні уявлення, що таке своєчасна, повна і достовірна інформація.

 

Ідеологічні питання

 

Проект 2384 від 16.03.2015 (Матейченко К. В.) про внесення змін до статті 5 Закону України «Про очищення влади» (щодо висвітлення інформації).

Пропонується доповнити зазначену статтю частиною такого змісту: «Інформація про початок проходження перевірки, копії заяв та декларацій осіб, зазначених у пунктах 3, 6 та 7 частини першої статті 2 цього Закону, які в період проведення антитерористичної операції обіймали або обіймають посади в органах державної влади, розташованих на територіях Донецької та Луганської областей, оприлюднюються лише за згодою цих осіб».

Проект Постанови 2393 від 17.03.2015 (Пинзеник В. М.) про використання сум економії коштів, пов’язаних з роботою народних депутатів України.

Пропонується зобов’язати управління справами Верховної Ради України щомісячно перераховувати до Пенсійного фонду України суму економії коштів, пов’язаних із діяльністю народних депутатів України, та повідомляти про це громадськість через веб-сайт парламенту.

Проект Постанови 2394 від 17.03.2015 (Тимчук Д. Б.) про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Зміст постанови не зовсім відповідає її назві. Основний акцент в проекті зроблено не стільки на вшануванні героїв АТО, скільки на необхідності «надати підтримку на державному рівні заходам з поширення правдивої інформації про обставини збройної агресії Російської Федерації проти України, окупації Криму, про розв’язування Росією війни на Донбасі та намагання дестабілізувати ситуацію в інших регіонах України шляхом підтримки сепаратизму, тероризму, масових заворушень та інформаційних атак».

Проект 2423 від 19.03.2015 (Козаченко Л. П.) про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції.

У проекті пропонується зробити відкритими та загальнодоступним інформацію, що міститься у відповідних державних реєстрах, про зареєстровані транспортні засоби та їх власників і про зареєстровані права та їх обтяження, а також окремі відомості Державного земельного кадастру.

Проект загалом заслуговує на підтримку, хоча не виключно, що в частині механізму реалізації запропонованих нововведень його можна зробити ще демократичнішим.

Проект 2425 від 19.03.2015 (Шуфрич Н. І.) про недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання осіб – учасників подій на території Донецької, Луганської областей.

Проект виглядає доволі сумнівним, оскільки «участь у подіях» і «вчинення дій, які містять ознаки злочину, під час подій» – це, як видається, різні явища. Огульне звільнення від відповідальності, яку передбачають близько 50 статей Кримінального кодексу України, всупереч твердженню ініціатора проекту, не зумовлено ні законодавством, ні попередніми політичними домовленостями. До того ж через недоліки юридичного характеру, що унеможливлюють виконання, проект виглядає суто політичним (ідеологічним).

Проект 2428 від 19.03.2015 (Ярош Д. А.) про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо прав Героїв України та ветеранів війни.

Пропонується в ряді статей зазначеного закону замінити суб’єктів з «Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни» на «Героїв України, ветеранів війни та учасників АТО». При цьому, якщо у чинному законі йдеться про розгляд звернень і скарг осіб відповідної пріоритетної категорії першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто, то тепер цей ніби пріоритетний розгляд мають здійснювати керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто, що відповідає загальному порядку розгляду звернень.

Як видається, підтримуючи ідею вшанування «Героїв України, ветеранів війни та учасників АТО», слід все ж визнати, що немає жодних підстав для демонстративного, хоча і вельми несуттєвого, зниження рівня правового захисту Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни. У рік 70-річчя Перемоги це виглядає навіть непристойно. До того ж у запропонованій редакції обов’язок щодо розгляду звернення або скарги «першим керівником» зникає як такий і вся «пріоритетність розгляду» стає удаваною.

 

Відносини між владними суб’єктами

 

Проект 2404 від 18.03.2015 (Грановський О. М.) про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності прокуратури.

Зміни вносяться переважно до нового закону про прокуратуру і в черговий раз передбачають перевлаштувати структуру прокуратури, змінити допустиму кількість посадовців, перерозподілити права тощо.

Проект Постанови 2427 від 19.03.2015 (Парубій А. В.) про усунення окремих недоліків в організації роботи комітетів Верховної Ради України.

Пропонується у разі, якщо питання, віднесене до предмету відання комітету Верховної Ради України, не розглядається комітетом у встановлені Регламентом Верховної Ради України строки, надати право Голові Верховної Ради України організовувати розгляд цього питання іншим комітетом Верховної Ради України на будь-якій стадії законодавчої процедури, встановленої Регламентом Верховної Ради України.

 

Права громадян та їх об’єднань

 

Проект 2405 від 18.03.2015 (Шипко А. Ф.) про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (щодо відновлення права отримання пенсії працівникам, яким вона призначається на пільгових умовах).

Проект спрямований на скасування положень щодо пенсій за віком на пільгових умовах, які містяться у прийнятому за ініціативою уряду резонансному Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

Проект 2437 від 19.03.2015 (Сугоняко О. Л.) про внесення змін до Закону України «Про колективні договори і угоди» (щодо укладання колективних договорів).

Пропонується доповнити чинну редакцію статті 4 такою нормою: «У випадку створення нової профспілкової організації на підприємстві з метою внесення змін та доповнень до колективного договору, а також у випадку укладення нового колективного договору, утворюється спільний представницький орган».

 

Кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство, судівництво

 

Проект 2388 від 17.03.2015 (Дмитренко О. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про пробацію».

Пропонується внести зміни до: Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України, а також до Законів України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» і «Про чисельність Державної кримінально-виконавчої служби України». Зокрема, передбачається розширити коло обов’язків, які можуть бути покладені на засудженого у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням, унормувати статус і окремі аспекти діяльності «органу пробації».

Проект 2391 від 17.03.2015 (Луценко І. В.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо запобігання безпідставному притягненню до відповідальності громадян за участь у мирних зібраннях).

Законопроект пропонує: 1) встановити, що адміністративна відповідальність за ст. 185-1 КУпАП настає лише у випадках організації та участі у мирних зібраннях, щодо яких судом встановлено заборону; 2) виключити окреме положення, що передбачає притягнення до відповідальності організатора мирних зібрань за ч. 2 ст. 185-1 КУпАП; 3) виключити ст. 185-2 КУпАП; 4) виключити із ст. 255  положення, що передбачає повноваження посадових осіб, уповноважених на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, притягувати до відповідальності за ст. 185-1 КУпАП; 5) визнати таким, що втратив чинність, Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» № 9306-XI від 28 липня 1988 року.

Проект доволі добре аргументовано в пояснювальній записці. Погоджуючись з його основними ідеями, слід звернути увагу, що фактично йдеться про скасування будь-якого, крім конституційного, регулювання порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Отже, для заборони проведення зборів мітингів тощо суд матиме посилатися лише на Конституції України, що ніби й позитивно, але в наших реаліях може розширити простір для суддівської сваволі.

Проект 2413 від 18.03.2015 (Кишкар П. М.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення механізму притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У проекті містяться пропозиції щодо механізму притягнення до відповідальності, коли правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху фіксуються відповідними технічними засобами, урегульовуються питання щодо звільнення від відповідальності власників транспортних засобів, які особисто не вчиняли правопорушення.

Проект 2330-1 від 19.03.2015 (Ільюк А. О.) про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо особливостей застосування запобіжних заходів до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину(ів) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку).

Альтернативний проекту 2330 від 05.03.2015 (Геращенко А. Ю.) про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави та злочинів, до яких застосовується тримання під вартою) (Див. Бюлетень № 12).

Проект суттєво спрощений порівняно з базовим. Водночас у ньому, як і в ряді аналогічних проектів, ігнорується процесуальна суть запобіжного заходу. Його обрання пропонується не детермінувати реальною потребою забезпечення нормального руху кримінального процесу, а зробити елементом досудового покарання особи, яке призначається, виходячи лише з характеру інкримінованого злочину.

 

Культура та освіта

 

Проект 2392 від 17.03.2015 (Фельдман О. Б.) про внесення змін до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» (щодо повернення культового майна релігійним організаціям).

Проект передбачає можливість передачі у безоплатне користування або повернення у власність релігійних організацій культового майна, що є документами Національного архівного фонду, належить державі або територіальним громадам.

Проект майже дослівно повторює відповідне положення щодо культового майна, що є документами Національного архівного фонду, викладене в проекті 2002 від 03.02.2015 (Рабінович В. З.) про порядок повернення у власність релігійних організацій культових будівель, їх комплексів (Див. Бюлетень № 8). Зазначимо, що висновок ГНЕУ щодо проекту 2002 пропонував вилучити з нього саме норму щодо можливості передачі у безоплатне користування або повернення у власність релігійних організацій культового майна, що є документами Національного архівного фонду. Загалом фахівцям з архівного законодавства добре відомо, що О. Б. Фельдман вже багато років безуспішно (через відсутність необхідних фактичних і правових підстав) лобіює вилучення культового майна (йдеться у дійсності лише про релігійні книги – тори) з Національного архівного фонду.

 

Охорона здоров’я

 

Проект 2430 від 19.03.2015 (Богомолець О. В.) про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства у відповідність до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту.

Головною метою законопроекту проголошено забезпечення високого рівня захисту здоров’я людини, особливо молоді, а також виконання зобов’язань України відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ).

Пропонується передусім внести зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», в яких імплементувати вимоги Європейського Союзу щодо: інгредієнтів і продуктів виділення тютюнових виробів, в тому числі максимальних рівнів смоли, нікотину та монооксиду вуглецю в димі сигарет; маркування та упаковки тютюнових виробів, включаючи медичні попередження, які мають бути розміщені на пачках тютюнових виробів і на будь-якій зовнішній упаковці; заборони розміщення на ринку тютюну для перорального застосування; регулювання певних продуктів, які пов’язані з тютюновими виробами, а саме електронних сигарет і їх заправних контейнерів, а також трав’яних виробів, призначених для куріння.

 

Проекти з інших питань

 

Проект 2381 від 16.03.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо спрощення умов ведення бізнесу).

Як зазначено в пояснювальній записці до проекту, останній підготовлено з метою запровадження принципу мовчазної згоди у сфері оподаткування.

Проект прийнятий у першому читанні 19.03.2015 у відповідності до висновків ГНЕУ та Комітету з питань податкової та митної політики. Також слід відмітити, що назва проекту куди більш амбіційна, ніж його зміст.

Проект 2400 від 17.03.2015 (Каплін С. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення фізичних осіб від фінансової залежності.

Пропонується внести дуже значні зміни у регулювання питань банкрутства. Банкрутом пропонується визнавати не лише суб’єктів підприємницької діяльності, а у відповідних випадках будь-яких фізичних та юридичних осіб. Фактично повністю змінюється ідеологія законодавчого інституту банкрутства. На нашу думку, проводити такі зміни слід не клаптиковими правками, а комплексним шляхом, пропонуючи нові редакції як спеціальних законів, так і відповідних частин ЦК України. Такі зміни мають супроводжуватися попереднім широким відповідним громадським обговоренням.

Проект 2407 від 18.03.2015 (Мушак О. П.) про внесення змін до деяких законів України щодо покращення умов ведення бізнесу, спрощення доступу до інформації.

Як зазначається в пояснювальній записці, проект спрямований на покращення умов ведення бізнесу в Україні, приведення у відповідність до сучасних міжнародних стандартів порядку публікації підприємствами інформації щодо їх діяльності, спрощення доступу до публічної інформації, зменшення фінансового навантаження на бізнес, осіб, які зацікавлені у отриманні інформації. Практично це виражається передусім в уніфікації вимог до розміщення інформації в ЗМІ, певних виданнях тощо шляхом визначення єдиної вимоги до розміщення відповідної інформації «в загальнодоступній інформаційній базі даних центральних органів виконавчої влади», при цьому «стягнення грошових коштів за розміщення інформації забороняється». Важливо підкреслити, що розміщення «в загальнодоступній інформаційній базі даних» означає зокрема і «розміщення на веб-сайті», як найбільш інформативному та доступному для ознайомлення джерелі інформації.

Проект 2294-1 від 19.03.2015 (Кривошея Г. Г.) про внесення змін до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (щодо застосування принципу мовчазної згоди в сфері ліцензування).

Проект альтернативний однойменному проекту 2294 від 03.03.2015 (Див. Бюлетень № 12).

Проект 2431 від 19.03.2015 (Пташник В. Ю.) про внесення змін до законодавства про захист економічної конкуренції щодо визначення органами Антимонопольного комітету України розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Проектом передбачається, що органи Антимонопольного комітету України, визначаючи розміри штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, застосовують Методику з розрахунку розміру штрафів органами Антимонопольного комітету України за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України. Крім того, вноситься ряд процесуальних змін щодо порядку розгляду позовів на рішення органу Антимонопольного комітету України в частині накладення штрафу.

Проект 2434 від 19.03.2015 (Константіновський В. Л.) про внесення змін до статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (щодо заходів, спрямованих на протидію можливим зловживанням у випадках передачі майна в оренду без проведення конкурсу).

Пропонується доповнити зазначену статтю про порядок укладення договору оренди такими положеннями: «У випадку передачі державного або комунального майна в оренду без проведення конкурсу суборенда такого майна забороняється. В разі наявності у мережі Інтернет веб-сайту, що належить органу державної влади, органу місцевого самоврядування, який уклав договір про передачу в оренду без проведення конкурсу державного або комунального нерухомого майна, або веб-сайту, що належить правонаступнику такого органу, на цьому веб-сайті публікується інформація про орендаря (найменування юридичної особи, або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи-підприємця, або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи), предмет оренди, розмір орендної плати, строк оренди державного, комунального нерухомого майна, що є переданим в оренду без проведення конкурсу. В разі відсутності у мережі Інтернет веб-сайтів, належних зазначеним органам, така інформація публікується на веб-сайті місцевої державної адміністрації області, міста Києва, міста Севастополя за місцем знаходження державного, комунального майна, що є переданим в оренду без проведення конкурсу.».

Проект 2411 від 18.03.2015 (Лінько Д. В.) про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо надання земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування).

Проектом Закону вносяться доповнення та уточнення щодо надання земельних ділянок державної або комунальної власності без права передачі цих земель у приватну власність. Передбачено, що переважне право на отримання таких земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства матимуть особи, що проживають на території відповідної сільської, селищної, міської ради. Пропонується встановити, що перехід у власність замкнених земельних ділянок лісогосподарського призначення (загальною площею до 5 га) у складі селянських, фермерських  та інших господарств може відбуватися лише на платній основі. Також передбачається надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями землекористувачам, які використовують прилеглі земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та комунальним підприємствам для ведення лісового господарства.

Також проектом встановлюється, що земельна ділянка може бути надана в користування лише після встановлення меж ділянки за матеріалами інвентаризації земель.

Проект 2412 від 18.03.2015 (Голубов Д. І.) про внесення змін до статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (щодо врегулювання підстав скасування державної реєстрації земельної ділянки за рішенням суду).

Короткий проект передбачає можливість скасування державної реєстрації земельної ділянки у разі набрання законної сили рішення суду, у порядку, встановленому законом. Утім, норма сформульована нечітко. Щонайменше слід було сказати про зміст цього рішення суду. Про що йдеться: про скасування реєстрації? про скасування надання ділянки? про припинення права власності або права користування щодо ділянки?

Проект Постанови 2438 від 19.03.2015 (Кремінь Т. Д.) про перегляд Кабінетом Міністрів України набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення (щодо перегляду вмісту споживчого кошика)

Пропонується уповноважити Кабінет Міністрів України переглянути набори продуктів харчування, набори непродовольчих товарів, набори послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2000 р. № 656 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення», з урахуванням реальної структури споживання населення, сформувати та затвердити оновлені набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг.

Проект 2447 від 20.03.2015 (Пташник В. Ю.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав.

Проект є дещо доопрацьованим (скороченим) варіантом проекту 1812-1 від 05.02.2015 (Див. Бюлетень № 8) і, ймовірно, мав би бути зареєстрований як альтернативний.

Проект 2449 від 20.03.2015 (Писаренко В. В.) про внесення змін до статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків».

Передбачається закріпити у згаданій статті, що Національний банк України має право не відносити банк до категорії проблемних або неплатоспроможних з підстав, визначених у пункті 1, абзацах першому та третьому пункту 4  та пункті 41 частини першої статті 75 та пункті 2 частини першої статті 76 Закону України «Про банки і банківську діяльність», у разі, якщо зазначені у цих пунктах порушення спричинені зростанням після 06 лютого 2014 року курсу іноземних валют до національної валюти України та/або формуванням резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями після цієї дати. Ця норма мусить мати тимчасовий характер і діяти до 1 січня 2019 р.

Не вдаючись до обговорення фінансової доцільності цієї пропозиції, підкреслимо, що йдеться про нове право Нацбанку, яким він може користуватися на свій розсуд. Тобто, розширюються нормативні можливості для сваволі керівництва Нацбанку, що в умовах загальної недовіри населення до банківської системи навряд чи є виправданим.

 Поділитися