MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звернення Луганського обласного відділення Комітету виборців України

29.05.2015   
Мета звернення до правозахисних організацій та моніторингових місій міжнародних організацій - примусити владу України виконувати позитивний обов’язок щодо захисту права на життя на сході України

Мета звернення до правозахисних організацій та моніторингових місій міжнародних організацій - примусити владу України виконувати позитивний обов’язок щодо захисту права на життя на сході України

Сьогодні з ранку на Луганщині в черговий раз було скоєно військовий злочин – обстріляний район одноповерхової забудови у місті Попасна.  Внаслідок потрапляння снаряду в будинок на вулиці Воровського (яка знаходиться в середині цього житлового масиву) загинула 55-річна жінка. Навколо немає будь-яких споруд військового призначення чи військовослужбовців, тож обстріл вівся саме по цивільному населенню і має бути визначений як військовий злочин.

За останній рік таких випадків в Луганській області було безліч. Сторони конфлікту, й українська, й ЛНР, звинувачують одна одну в здійсненні таких обстрілів, а ЗМІ, що підтримують ці сторони, транслювали взаємні звинувачення, чим лише збільшували обоюдну ненависть та нетерпимість, та заохочували винних на повторення таких дій.

Проте для захисту прав людини не є важливим, яка сторона гучніше звинуватить іншу в обстрілах цивільних об’єктів. А що дійсно є важливим, так те, що держава Україна, яка заявляє про свою прихильність до європейського вибору, за цілий рік не зробила нічого, щоб виконувати на території конфлікту свій позитивний обов’язок щодо захисту права людини на життя. А такий обов’язок передбачає щонайменше належне розслідування фактів застосування зброї супротив цивільних осіб.

Наша організація  з серпня минулого року намагається достукатися до української влади щодо необхідності проводити такі розслідування принаймні на території, що контролюється українською владою. Дарма. На кожне звернення ми отримуємо відписки, що такі випадки кваліфікуються за  статтею «тероризм» і слідство за ними здійснює СБУ.

Ми вважаємо, що має бути створена спеціальна слідча група (комісія), яка б включала експертів-балістиків та експертів зі зброї, які б могли зібрати та задокументувати докази щодо застосованої зброї, та достовірно встановити напрямок обстрілу. Така комісія мала б задокументувати також наслідки обстрілу, наявність чи відсутність в районі обстрілу військових об’єктів. Краще, щоб до складу такої комісії були залучені іноземні фахівці, залучалися спостерігачі ОБСЄ. Результати такого розслідування мали б стати в майбутньому підставою, наприклад, для порушення справ у міжнародному кримінальному суді стосовно військових злочинів. Крім того, такі розслідування повинні здійснюватися прозоро, що було нагадуванням для командирів формувань по обидві сторони військового протистояння, що не можна застосовувати зброю проти цивільного населення.

На жаль, наша громадська організація не має достатньої впливовості, щоб примусити уряд України розпочати діяльність з належного розслідування фактів обстрілів цивільних об’єктів, тому ми закликаємо інші правозахисні організації разом зробити цю конче необхідну для захисту прав людини на Сході України справу.

 

Правління ЛОВ ВГО КВУ

 Поділитися