Кому завадив молодіжний симфонічний оркестр? (оновлено)
22 травня 2015 р. у Харкові відбулося цікаве музичне змагання симфонічних оркестрів: Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський» (Віртуози Слобожанщини) та одеського Hardy Orchestra. У першому турі оркестри виконували авторські твори сучасних композиторів, в другому – мелодії українських класиків та народну музику, а в третьому – світові хіти рок-музики.
За результатами голосування глядачів переконливу перемогу здобули харків’яни із перевагою у 60 голосів! Приємно відзначити, що саме Харків виступив із ініціативою творчих змагань оркестрів, яку спочатку втілили в життя у квітні в Одесі. За задумами організаторів, до кінця поточного року це творче змагання має охопити усі обласні центри України, залучивши до участі й інші кращі й попередньо відібрані до змагань творчі колективи.
Невесела «проза сучасного життя»…
На превеликий жаль, здобуваючи професійні переконливі перемоги у чесній боротьбі в різних мистецьких проектах, колектив Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський» та його директор Тарас Куценко змушені захищатися від нечесних незаконних дій окремих посадових осіб, державних службовців.
Взимку цього року мала місце незаконна спроба реорганізації (шляхом приєднання до обласної філармонії оркестру та ще й іншого колективу, Ансамблю пісні й танцю «Слобожанський»). Тоді Міністерство культури України письмово поклало край цьому беззаконню, тобто не погодило це питання.
Відтепер посадові особи почали писати до обласної ради необґрунтовані листи-висновки щодо недоцільності подовження дії контракту із директором оркестру Тарасом Куценком. Коротко процитую зміст останнього такого листа голові Харківської облради С.І. Чернову від 15.05.2015 № 01-39/3613 «Щодо діяльності МАСО», за підписом заступника голови – керівника апарату Харківської облдержадміністрації В.Ю. Аббакумова, сторінка 2, абзац 2: «враховуючи розповсюдження Куценком Т.В. неправдивої інформації серед народних депутатів України, організацій профспілок тощо щодо ліквідації Оркестру… вважаємо подовження трудових відносин із директором недоцільним».
В якості спростування
Зазначимо, що інформація про незаконну спробу реорганізації одного з кращих колективів України, на превеликий жаль, є цілком достовірною. Директор Куценко Т.В. та небайдужі люди ще взимку одразу звернулися для захисту оркестру до профспілок та різних інстанцій. Мінкультури не погодило питання виключення ХО КП МАСО «Слобожанський» з базової мережі закладів культури.
Цілком очевидного резонансу в суспільстві і державі ініціатори спроби «реорганізації» не очікували. Після цього й почались переслідування директора Тараса Куценка через спробу впливу на облраду подібними необґрунтованими висновками, з метою прийняття «потрібних» рішень комісіями облради щодо неподовження терміну дії контракту.
Але ж переслідування за критику прямо заборонені Конституцією України, ст. 9 Закону «Про звернення громадян». Зі змісту й стилю подібних висновків-пропозицій стає очевидним: має місце утиск за активну громадянську позицію керівника, що виступив на захист колективу.
До уваги державних органів та громадськості
У демократичній та правовій державі, якою проголошена Україна, не має місця тиску на творчі колективи та їх керівників. Не варто шукати «неслухняних інакодумців», а треба чесно служити державі і суспільству тим, хто досі перебуває на керівних посадах державних службовців! Просто не заважайте колективам працювати.
Наразі від Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський» подані колективні звернення до голів профільних постійних комісій Харківської обласної ради щодо включення до розгляду постійних комісій та порядку денного засідань обласної ради виступу директора оркестру (доповідача) та співдоповідачів, з метою дотримання принципів соціального діалогу та врахування вимог колективу працівників оркестру щодо подовження контракту з директором.
Леонід Гапєєв, музикант
Довідка:
Молодіжний академічний симфонічний оркестр «Слобожанський» створений у 1993 році на базі Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського. У 1994 році на Європейському музичному фестивалі у Копенгагені (Данія) оркестр був визнаний кращим молодіжним оркестром Європи. У 2008 оркестру був наданий статус академічного. На сьогодні оркестр є першим та єдиним молодіжним оркестром України.
За роки існування оркестр співпрацював з багатьма відомими музикантами України та світу, серед яких: Сергій Скрипка (Росія), Володимир Сіренко (Україна), Володимир Крайнєв (Росія), Гавріель Хейне (США), Рашит Нігматуллін (Росія), Сергій Стільмашенко (Франція), Євгения Мірошниченко (Україна), Микола Дядюра (Україна) та інші.
Оркестр постійно бере участь у різноманітних урочистих заходах, фестивалях та конкурсах країни: фестиваль «Харківські асамблеї», Міжнародний конкурс піаністів ім. В. Крайнєва, фестиваль «Музика – наш спільний дім» (Харків), Концерт пам’яті жертв Голодомору (Київ) тощо. Оркестр регулярно долучається до соціально-значимих акцій, зокрема, неодноразово давав концерти для засуджених і персоналу пенітенціарних установ Харківської області.
PS: редакція «ПЛ», оприлюднивши матеріал Л. Гапєєва, задля забезпечення принципу об’єктивності в подачі інформації, одночасно звернулася до керівництва Департаменту культури і туризму Харківської облдержадміністрації задля отримання коментаря з даної конфліктної ситуації.
Публікуємо отриману письмову відповідь:
«Останнім часом стала поширюватися упереджена інформація щодо діяльності керівництва Департаменту культури і туризму Харківської облдержадміністрації.
Причина організованого цькування керівництва проста: Департамент, вивчивши діяльність Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський», не підтримує пропозицію продовження контракту його керівнику Т.В. Куценку.
Поясню таку позицію Департаменту. З другої половини 2014 р. до керівництва Департаменту культури і туризму прийшли нові люди. Вони повинні були вивчити ситуацію у підпорядкованих Департаменту закладах, яких нараховується 26. Крім цього прийнято чимало документів, які зобов’язують Департамент оптимізувати роботу, ефективно використовувати державні та комунальні кошти. Ось їх частина: доручення Кабінету Міністрів України від 11.01.2013 № 187/1/1–13, наказ Міністерства культури України від 07.03.2013 № 148 «Про створення робочої групи з питань оптимізації мережі бюджетних установ, які утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів», протокол селекторної наради від 13.01.2015 «З питань підготовки і прийняття місцевих бюджетів та додаткових джерел їх доходів у зв’язку із проведенням податкової реформи» під головуванням Прем’єр-міністра України А.П. Яценюка, п. 43, План заходів на 2015 рік щодо наповнення місцевих бюджетів області, економічного і раціонального використання бюджетних коштів у процесі виконання місцевих бюджетів, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30.01.2015 № 47 тощо.
На початку 2015 р. Департамент культури і туризму згідно з визначеним планом, доведеним та узгодженим із профільним заступником голови Харківської ОДА, з одного боку, та доведеного до усіх керівників підпорядкованих структур, з іншого, проводив вивчення діяльності усіх підвідомчих комунальних підприємств і установ.
У результаті проведених заходів було виявлено 4 заклади, в яких ситуація була складною і неоднозначною. Одним із них і був Молодіжний академічний симфонічний оркестр (МАСО) «Слобожанський». Згідно з довідкою про вивчення діяльності МАСО, виявилося чимало проблем: колектив не мав власного приміщення, усередині колективу сформувалося коло улюбленців та з’явилися ізгої як, наприклад, художній керівник і засновник цього оркестру Народний артист України Г.А. Абаджан. 2014 року МАСО профінансовано в сумі 2 944,103 тис. грн., а отримано доходів – 193,3 тис. грн., заповнення «Книги обліку заробітної плати» велося з грубими порушеннями, у колективі працює чимало сумісників тощо.
Довідки про вивчення діяльності зроблено по закладах та вручено їх директорам. Проте з усіх керівників лише один директор МАСО Т.В. Куценко відмовився отримувати довідку. Про відмову було складено відповідний акт.
Департаментом розглядалися кілька пропозицій оптимізації та економії коштів. Дві основних: 1) об’єднання на базі театрально-концертного центру двох колективів – Великого академічного Слобожанського ансамблю пісні і танцю (далі ВАСАПТ) та Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський», зі збереженням колективів, але під єдиним керівництвом; 2) приєднання МАСО до Харківської обласної філармонії, теж зі збереженням колективу, але під єдиним керівництвом. Були проведені громадські слухання та паралельно направлено до Міністерства культури прохання щодо об’єднання цих закладів. На громадських слуханнях не було одностайної думки. Міністерство культури не погодило плани з об’єднання. Будь-які подальші дії щодо об’єднання зупинені.
Поряд з цим до Департаменту періодично надходили і надходять звернення від ГО «Євромайдан», «Автомайдан», «Зелений фронт», «Народна варта», частини представників МАСО, народних та заслужених артистів України тощо, в яких мова йде про участь Т.В. Куценка в акціях на підтримку режиму В. Януковича 2013–2014 рр., у тому числі з посиланням на фото в Інтернеті… Зверталася увага на незаконне призначення 2013 р. Т.В. Куценка на посаду директора та обіймання ним другої посади диригента. На момент призначення він мав незакінчену вищу освіту, будучи студентом ІV курсу консерваторії. Називалися прізвища тогочасних високих посадових осіб, які незаконно «протягували» його на посаду тощо.
У червні 2015 року у Т.В. Куценка закінчується контракт. Департамент висловив власну пропозицію щодо непродовження контракту Т.В. Куценку, написавши відповідного листа до обласної ради. Зазначимо, що рішення щодо продовження/непродовження контракту залишається за депутатами Харківської обласної ради…
Олег Яцина, директор Департаменту культури і туризму ХОДА»