У Харкові порушують права віруючих на заміну військової служби альтернативною
Директора Всеукраїнської асоціації християнських таборів «ХМЛ» Павла Бакума призвали на військову службу за мобілізацією.
Як повідомляє новинний сайт Міжнародного християнського журналу «Нове покоління», на початку травня 2015 р. П. Бакум отримав повістку від військкомату щодо «уточнення даних».
Прибувши до військкомату, він надав довідку з церкви «Нове Покоління» з підтвердженням його релігійних поглядів. У військкоматі не звернули увагу на заяви Павла про те, що він просить замінити військову службу альтернативною, як це гарантує ст. 35 Конституції України. Замість цього вручили повістку з вимогою з’явитися з речами і документами для відправки на військову службу, мотивуючи тим, що не отримували ніякого розпорядження від Генштабу Міністерства оборони щодо непризову віруючих громадян на військову службу. Мовляв, альтернативна передбачена тільки для заміни строкової служби.
Для підтвердження свого права на заміну військової служби альтернативною, П. Бакум звернувся до Харківського окружного адміністративного суду. Також він написав заяви до Фрунзенський районного військового комісаріату м. Харкова, Департаменту соціального захисту Харківської облдержадміністрації та скарги до Міністерства оборони та Харківського обласного військкомату.
За інформацією «Нового покоління», Павло Бакум з самого початку антитерористичної операції постійно надає допомогу воїнам Збройних Сил України та МВС України, виконує роль військового капелана на волонтерській основі, відвідуючи воїнів в зоні проведення АТО і в медичних установах, організовує та проводить християнські табори для дітей з сімей вимушених переселенців.
Нагадаємо, за повідомленням Інституту релігійної свободи, на початку 2015 р. український суд виправдав віруючого, який виборював право на альтернативну службу. Тоді Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області виніс виправдувальний вирок у справі № 183/6316/14 за звинуваченням у скоєнні злочину, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України (ухилення від призову за мобілізацією).
Суд визнав, що обвинувачений підпадає під дію ч. 4 ст. 35 Конституції України, ч. 4 ст. 1 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» та ст. 2 Закону «Про альтернативну (невійськову) службу», а тому має право на заміну військового обов’язку альтернативною службою, в тому числі, військової служби за мобілізацією, оскільки його віра забороняє використовувати зброю. Також суд послався на рішення Європейського Суду з прав людини у справах «Баятян проти Вірменії», «Стефанов проти Болгарії», «Ерчеп проти Туреччини».
Суд дійшов висновку, що своїми діями обвинувачений лише реалізував своє право на свободу совісті та віросповідання і гарантоване йому Конституцією право на проходження альтернативної (невійськової) служби.
Крім того, ше минулоріч командувач Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-лейтенант Анатолій Пушняков у листі №116/2/2/10056 від 15.09.2014 року у відповідь на звернення Інституту релігійної свободи до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, зазначив: «Беручи до уваги те, що призов віруючих громадян на військову службу під час мобілізації може призвести до правових наслідків, таких як відмова від виконання наказів командирів через релігійні переконання, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України підтримує пропозицію стосовно звільнення віруючих громадян від навчальних зборів та призову на військову службу під час мобілізації».