MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вірянин відстояв у суді право не брати в руки зброю під час мобілізації

22.06.2015   
Юрій Нужний
Служителі Феміди визнали дії районного військкомату неправомірними. Парафіянин протестантської церкви «Нове Покоління» Павло Бакум, виграв суд у військового відомства і тепер не буде мобілізований.

Повістку Павло Бакум отримав наприкінці квітня 2015 року. Ховатися і не думав, відразу відправився до військкомату. З собою взяв довідку, що він не може служити за релігійними переконаннями. Павло – християнин-протестант. Брати в руки зброю йому забороняє Святе Писання.

Право на альтернативну, невійськову службу – прописано в ст. 35 Конституції України. І раніше з цим проблем не було: замість строкової служби Бакум з 1997-го три роки відпрацював у благодійному фонді. А в нинішніх умовах в альтернативі йому відмовили. Павло говорить, у військкоматі поставили ультиматум – або армія, або кримінальна відповідальність.

Тоді вірянин звернувся до Фрунзенського районного суду Харкова і в своїй позовній заяві зажадав визнати дії військкомату щодо призову його як представника релігійної конфесії неправомірними. Крім того, Павло Бакум просив суд визнати неправомірним сам факт вручення повістки.

І суд повністю задовольнив його вимоги.

Павло наполягає – він не ухиляється від служби Вітчизні, навпаки, намагається допомогти своїй державі: минулого літа став волонтером, працював з дітьми-біженцями з зони АТО. Та й на фронті бував не раз. Їздив туди разом з військовими капеланами. Він готовий надавати психологічну допомогу бійцям в зоні АТО (що теж дуже ризиковано), читати їм лекції з медицини, а також дбати про сім’ї постраждалих від війни. Але брати в руки зброю категорично відмовляється.

У Харківському облвійськкоматі пояснюють, що тільки недавно отримали роз’яснення з Генштабу з приводу альтернативної служби під час мобілізації. «Вони рекомендують цю категорію військовозобов’язаних не призивати, а направляти на проходження альтернативної служби, але терміни проходження служби там не вказаний», – зазначив заступник воєнкома області Юрій Калгушкін.

У кожному районі та при Харківській облдержадміністрації є комісії у справах альтернативної невійськової служби. «Туди подаються документи, які підтверджують, що ця людина дійсно знаходиться в релігійній організації. Ця категорія теж проходить медогляд, і вже комісія визначає, де вони будуть працювати», – пояснив Калгушкін.

За даними обласного військового комісаріату, з початку проведення часткових мобілізацій в Україні з релігійних переконань не були мобілізовані чотири жителя Харківської області.

 

Коментар «ПЛ»:

Щодо того, що роз’яснення Генштабу ЗСУ з приводу альтернативної служби під час мобілізації надійшло тільки «нещодавно», публікуємо відповідний лист, датований ще… 17 квітня 2014 року. Можливо, сучасні засоби зв’язку доставляли його до Харкова більше року.

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ШТАБ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

ЛИСТ

17 квітня 2014 року № 300/1/с/1186

Щодо шляхів реалізації прав віруючих громадян виконувати свій обов’язок перед державою під час мобілізації

За дорученням виконуючого обов’язки Міністра оборони України Генеральним штабом Збройних Сил України розглянуто звернення Міністерства культури України щодо надання інформації про надання роз’яснень шляхів реалізації прав віруючих громадян виконувати свій обов’язок перед державою під час мобілізації.

За результатами розгляду цього звернення повідомляємо, що порядок проходження зборів військовозобов’язаними та перелік тих, хто звільняється від них, визначений Законом України «Про військовий обов’язок i військову службу». Відповідно до цього Закону звільнення від проходження зборів військовозобов’язаним, які належать до діючих згідно із законодавством України релігійних конфесій, віровчення яких не допускає користування зброєю або виконання військового обов’язку, суперечить їх релігійним переконанням (далі – віруючі громадяни), не передбачено.

Порядок призову військовозобов’язаних – громадян України на військову службу під час мобілізації, зокрема перелік тих, хто звільняється від нього, чітко регламентований Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації віруючим громадянам, які перебувають на військовому обліку військовозобов’язаних, цим Законом не передбачено.

Статтею 22 зазначеного Закону, передбачено, що громадяни, які перебувають у запасі i не призвані на військову службу під час мобілізації, можуть бути залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Крім того, порядок направлення та проходження служби під час мобілізації в умовах воєнного або надзвичайного стану віруючих громадян Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу» не визначено.

Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 в державі проводяться заходи часткової мобілізації людських i транспортних ресурсів, а з 18.03.2014 настав особливий період, під час якого навчальні збори з військовозобов’язаними припинено та розпочато призов військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації.

Беручи до уваги те, що призов віруючих громадян на військову службу під час мобілізації може призвести до правових наслідків, таких як відмова від виконання наказів командирів через релігійні переконання, Генеральний штаб Збройних Сил України підтримує пропозицію Церкви Адвентистів Сьомого Дня стосовно звільнення віруючих громадян від навчальних зборів та призову на військову службу під час мобілізації. Вiдповiднi вказівки надані військовим комiсарiатам.

Роботу щодо законодавчого врегулювання цього питання, зокрема щодо внесення змін до Законів України «Про військовий обов’язок i військову службу», «Про мобiлiзацiйну підготовку та мобілізацію», «Про альтернативну (невійськову) службу», передбачається здійснити після стабілізації воєнно-політичної ситуації в Україні.

Тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника

Генерального штабу Збройних Сил України

генерал-майор І. М. Чубенко

 Поділитися