MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У МЗС запропонували створити "гібридний трибунал" для розслідування аварії "Боїнга" на Донбасі

21.07.2015   
Яніна Смелянська

Для розслідувань катастрофи літака "Боїнг-777" "Малайзійських авіаліній" на Донбасі 17 липня минулого року може бути створений "гібридний трибунал". Якщо РФ блокуватиме питання створення міжнародного трибуналу, то на неї буде чинитися тиск. Про це заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.

"У нас дійсно є план Б, який розглядається, і це створення гібридного трибуналу, такого, як був створений по справі прем’єра Харірі. Спеціальний трибунал, створений спільно з ООН і урядом Лівану для встановлення винних у скоєному 14 лютого 2005 вбивстві колишнього прем’єр-міністра Лівану Рафіка Харірі ", - сказала Зеркаль.

За її словами, також розглядається можливість проведення судового засідання в одній з країн, громадяни якої загинули в цій авіакатастрофі, згідно українському судочинству. При цьому Зеркаль назвала цей механізм неефективним, оскільки існує проблема видачі громадян, наприклад, росіян, для притягнення їх до відповідальності в рамках іншої юрисдикції.

"Разом з тим, якщо Росія блокуватиме питання створення міжнародного трибуналу з розслідування катастрофи "Боїнга", то на неї буде чинитися тиск", - підкреслила Зеркаль. "У наступному році Нідерланди будуть головувати в ЄС, і якщо до початку 2016 рішення про створення незалежного судового органу не буде прийнято з вини виключно РФ, яка блокуватиме, то, звичайно, постане питання про збільшення тиску на РФ. І тоді голландці можуть поставити питання в Раді ЄС щодо, наприклад, посилення економічних санкцій на РФ для того, щоб домогтися рішення про створення трибуналу ", - сказала Зеркаль.

Раніше Росія виступила проти трибуналу і представила свій проект резолюції по збитому "Боїнгу" на Донбасі. РФ систематично заперечує свою причетність до катастрофи "Боїнга-777" компанії Malaysia Airlines, збитого над Торезом Донецької області, і виступає проти трибуналу.

"РФ представила до Ради безпеки ООН свій проект резолюції по краху" - повідомляли ВВС Україна.

У даному проекті резолюції Росія наполягає на тому, що винні в катастрофі "Боїнга" повинні понести відповідальність, однак виключає проведення міжнародного трибуналу.

"Встановлення істинних причин цього авіаційного інциденту необхідно для притягнення до відповідальності винних", і що Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) "могла б зіграти більш активну і належну роль в розслідуванні", - визначені цілі розслідування в резолюції від Росії.

Крім того, в проекті резолюції висловлюється заклопотаність ходом розслідування. Провідна група експертів не забезпечує "достатньої прозорості в його організації та методах роботи, що може негативно вплинути на його результат", - наголошується в проекті резолюції.

Росія пропонує генеральному секретареві ООН Пан Гі Муну протягом двох тижнів подати пропозиції щодо "кроків, які б посилили роль ООН у підтримці розслідування" і висловлюється за призначення організацією спеціального уповноваженого по інциденту.

При цьому, після закінчення закритого засідання Радбезу постпред Росії Віталій Чуркін заявив, що рішення про створення трибуналу було б поспішним.

"Мені здається, що цей поспіх. Якщо спокійно, ретельно попрацювати, то можна вийти на гідне рішення. Я сподіваюся, що саме так це і станеться", - сказав він.

Нагадаємо, 17 липня виповнився рік з дня катастрофи на Донбасі, в якій загинули всі 298 чоловік, що знаходилися на борту літака.

Як відомо, країни, які проводять незалежне розслідування справи за фактом катастрофи лайнера, звернулися до Радбезу ООН з проханням створити міжнародний кримінальний трибунал для притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні пов’язаних з цим інцидентом злочинів.

 Поділитися