MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Росії й шапка горить

30.07.2015   
Сергій Григор’єв

РФ заблокувала резолюцію РБ ООН щодо створення трибуналу за катастрофою «Боїнгу» на Донбасі. «Немає жодних причин противитися трибуналу, якщо ти сам не скоїв злочин».

29 липня 2015 року, під час голосування Ради Безпеки ООН, Росія виявилася єдиною країною, яка проголосувала проти резолюції про створення трибуналу з розслідування збитого «Боїнгу». Ще 3 країни утрималися від голосування: ними виявилися Китай, Венесуела і Ангола. За прийняття документа проголосувало 11 членів Ради Безпеки ООН (з 15-ти).

Отже, Російська Федерація, що має статус постійного члена Радбезу ООН, наклала вето на дане рішення.

Дії РФ були передбачувані. Ще до засідання представник РФ в Радбезі ООН Віталій Чуркін говорив, що Росія обов’язково заблокує резолюцію: «Якщо це рішення набере 9 або більше голосів, то це буде вето».

Раніше в ЗМІ з’явився проект резолюції, в якому йшлося, що трибунал торкнеться «широкого кола осіб». Згідно з текстом документа, під суд повинні потрапити не тільки прямі винуватці трагедії, а й ті, хто мав до неї опосередковане відношення. Сам трибунал передбачалося зробити з трьох органів: палати досудового розслідування, палати суддів та апеляційної канцелярії.

Першими закликали створити трибунал щодо збитого Боїнга Нідерланди. Навіть напередодні засідання Радбезу нідерландський прем’єр-міністр Марк Рютте закликав президента РФ не накладати вето на проект резолюції.

Голосування по резолюції відкладалося кілька разів. Спочатку засідання мало відбутися 21 липня, але двічі переносилося. Вочевидь, сторони намагалися домовитися. Але, очевидно, цього не вийшло. Проте Москва назвала «контрпродуктивною» та «несвоєчасною» саму ідею створення міжнародного трибуналу, і не поступилася своєю позицією на кожному етапі проходження даної ініціативи.

Представник Малайзії Ліоу Тіонг Лай висловив розчарування результатами голосування щодо резолюції. Виступаючи на засіданні, він закликав не зупинятися на цьому та шукати інших шляхів для встановлення справедливості. За його словами, це обов’язок міжнародної спільноти перед рідними та близькими, які загинули в авіакатастрофі.

«Росія намагається завадити справедливості, якої вимагають рідні загиблих. Але це голосування не зупинить зусилля тих, хто бореться за правду. Жодне вето не зупинить наших зусиль покарати винних», – заявила посол США при ООН Саманта Пауер.

«Ми шкодуємо про те, що Рада Безпеки ООН не змогла минулої ночі прийняти унаслідок російського вето резолюцію з трибуналу по збитому літаку рейсу MH 17. Як ви знаєте, був розроблений механізм для судового переслідування відповідальних за цю трагедію, який зобов’язує і заслуговує довіри», – зазначила на брифінгу в Брюсселі офіційний представник глави дипломатії ЄС Майя Коцьянчич.

А міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив: «Немає жодних причин противитися трибуналу, якщо ти сам не скоїв злочин». За його словами, Україна розробляє механізм створення трибуналу поза ООН.

До речі, не виключено, що альтернативний трибунал буде створений. Наприклад, відомий прецедент створення «гібридного трибуналу» – Спеціального суду по Сьєрра-Леоне, який був заснований на підставі угоди між ООН і урядом цієї країни для переслідування осіб, які вчинили злочини під час громадянської війни.

Нагадаємо, авіалайнер Boeing-777 компанії Malaysia Airlines 17 липня 2014 року прямував з Амстердама до Куала-Лумпуру рейсом MH17, але долетіти до кінцевого пункту маршруту літаку не вдалося: він розбився на території Донецької області України, частина якої перебуває під контролем сепаратистів. В результаті трагедії загинули всі 298 чоловік, що летіли в літаку.

У цьому злочині проти людяності небезпідставно підозрюють проросійських бойовиків на Донбасі. При цьому Росія намагається перекласти відповідальність на Україну.

У першій половині жовтня 2015 Рада безпеки Нідерландів повинна опублікувати остаточну доповідь з причин авіакатастрофи. Поки достовірно відомо тільки те, що літак зазнав аварії в результаті впливу на нього множинних твердих предметів. Експерти зазначають, що це була вражаюча частина ракети, випущеної з якоїсь бойової одиниці.

Фото Reuters

 Поділитися