MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Нова поліція Харкова

31.08.2015   
Сьогодні багато харків’ян говорять про створення нової поліції у місті та перспективи її діяльності. Зважаючи на це, редакція «ПЛ» пропонує бесіду з Петром Цимбалом, який для майбутніх поліціянтів проводить тренінги «Партнерство правоохоронних органів та суспільства». Тренінги проводяться в Харківському національному університеті внутрішніх справ.

Сьогодні багато харківян говорять про створення нової поліції у місті та перспективи її діяльності. Зважаючи на це, редакція «ПЛ» пропонує бесіду з Петром Цимбалом, який для майбутніх поліціянтів проводить тренінги «Партнерство правоохоронних органів та суспільства». Тренінги проводяться в Харківському національному університеті внутрішніх справ.

Права Людини – Є немало скептиків, які говорять, що нова поліція, потрапивши до нашого «болота» стане гірше старої міліції.

Петро Цимбал – Цього можна уникнути, якщо процеси демократичного урядування в громаді і демократичного поліціювання будуть розгортатися паралельно.

ПЛ – Але передбачається, що поліція розпочне свою роботу в кінці вересня, в той час, коли місцеве самоврядування буде заклопотане виборчим процесом.

ПЦ – Дійсно, проблема є. Ми будемо утверджувати демократичну поліцейсько-громадську модель діяльності, але навколо буде достатня кількість не реформованих держструктур, органів місцевого самоврядування, які змінили після ЄвроМайдану лише риторику. Але, по-перше, громадянське суспільство є в здатності підтримати поліціянтів, особливо в перші місяці роботи; по-друге, поліціянти створять своє громадське об’єднання чи профспілку з метою підтримки ефективної роботи; по-третє, ми виходимо з того, що система нової поліції має дати приклад, того як одна із найкорумпованіших структур може кардинально змінитися і підштовхнути до цього інших. Одним словом, для того, щоб вижити в бюрократичному, корумпованому полі й ефективно протистояти йому, поліція має утвердити в своїй діяльності стратегію, втілення якої веде до зменшення рівня злочинності та забезпечення громадського порядку.

ПЛ – Останні десятиліття часто говорили про реформування міліції і нові стратегії, але далі розмов і гасел справа не рухалась.

ПЦ – Думаю, що зараз є всі умови для запровадження ефективних підходів в роботі нової поліції та перейти від гасел до конкретних дій. Під час тренінгів ми доводимо, що партнерство нової поліції – це один із головних напрямків, який веде до виконання її місії. Слід чітко розуміти, що поліція, незалежно від країни, не може самостійно приборкати злочинність. Доведено європрактикою, що демократичне ефективне партнерство дає легітимність поліції, веде до зменшення примушування (застосування сили) з боку поліції і, як результат, – відбувається стрімке зменшення рівня злочинності та правопорушень.

ПЛ – Для того, щоб на всіх рівнях нової поліції була вірно оцінена роль партнерства потрібно знати досвід інших. Які успішні практики ви демонстуєте під час занять?

ПЦ – На мій погляд, для нас сьогодні актуальними є практики, які застосовуються в діяльності поліції франкомовних країн. Французька поліція вирішила багато правоохоронних проблем спираючись на три основи: попередження злочинності; максимальне наближення до людини і метод втручання; співробітництво і партнерство. У Бельгії і Швейцарії механізми партнерства між поліцією і місцевими комунами, які містяться у відповідних договорах про партнерство, вражають своєю доцільністю та ефективністю. Також ми виясняємо як можна у нас застосувати досвід спільної діяльності поліції Квебеку з асоціяціями, що опікуються місцевим розвитком. Загалом цікавими є практичні наробки Франкополу (освітня мережа франкомовної поліції). Наприклад, зараз ми чекаємо результатів конференції Франкополу, яка відбудеться на початку жовтня 2015 року і планує обговорити сучасні підходи з питань взаємодії поліції з юрбою, дотримання прав маніфестантів та застосування партнерства у цьому процесі. Для нас це є актуальним у зв’ язку з проведенням місцевих виборів.

ПЛ – Якщо говорити конкретно про Харків, то нова поліція має розпочати свою роботу з кінця вересня і можна передбачити, що вона відразу ж порине з головою у роботу. Чи буде час для розбудови партнерства?

ПЦ – Ми зорієнтовуємо слухачів на встановлення партнерства з перших днів патрулювання. У них є дорожна карта, методики з партнерства, добротно розроблені київськими фахівцями. Патрульні будуть в здатності швидко зорієнтуватися і встановити взаємовідносини на індивідуальному рівні в своїх районах патрулювання, водночас вони мають побачити напрямки для формування широкого партнеррства та подати свої пропозиції керівництву. І ось тут потрібно чітко наголосити, що керівні структури нової поліції просто зобов’язані в короткі терміни вивести партнерство на рівень підписаних домовленостей, перш за все з органами місцевого самоврядування, включити певні положення до регіональних програм розвитку, підготувати пропозиції про партнерство з громадськими організаціями, зокрема тими, що постали з майданівської самооборони та пов’язані з розвитком місцевого самоврядування, наприклад, Асоціяція міст України, Всеукраїнська асоціяція сільських та селищних рад та ін. Поліцейське партнерство має сператися на сучасні процеси пов’язані з процесами конституційної реформи, децентралізацї та сталого розвитку.

ПЛ – Ви думаєте, що органи місцевого самоврядування активно залучаться до партнерства .

ПЦ – За наших умов у суспільстві посилюється розуміння, що партнерство – це єдиний шлях, який забезпечує ефективність реформ і місцевий розвиток. Ми маємо виходити з положень Салвадорської Декларації про комплексні стратегії для відповіді на глобальні виклики: системи попередження злочинності та кримінального правосуддя і їх розвиток в світі, що змінюється (12 -й Конгрес ООН з попередження злочинності..., 2010 р.), в якій акцентується увага на розвитку партнерства, а попередження злочинності розглядається як складовий елемент стратегій забезпечення соціяльно-економічного розвитку. Цього року 13-й Конгрес значно розширив цей підхід і ми можемо застосовувати у своїй роботі його новації.

ПЛ – Виходить, що поле діяльності нової поліції розширюється, але чи достатньо буде сил для виконання цих завдань?

ПЦ – На першому етапі протидії злочинності сил поліції буде недостатньо, але кожний із нас на своєму місці має підтримати нову поліцію до «підходу підкріплення»: розпочинається формування нового корпусу дільничних, створення спецпідрозділів і нових відділків поліції, законодавче оформлення муніципальної варти (варта громади), територіяльної резервної армії (для протидії збройним нападам).

ПЛ – Думаю, що всі бажають жити у безпечному суспільстві, в якому забезпечуються права людини, його здоров’я і власність від посягань злочинців. Тож, в інтересах харків’ ян підтримати діяльність нової поліції.

 

 Поділитися