Мільйон до бюджету не сплатив – місце секретаря міськради посів
На сьогоднішній день у багатьох містах України мають місце грубі порушення процедури проведення відчуження об’єктів права комунальної власності. Однією з найголовніших є те, що такі об’єкти (земля, приміщення, будівлі) продаються за заниженою вартістю, що спричиняє значну шкоду відповідним бюджетам, крім того відчужуються, як правило, знайомим, родичам або просто хабародавцям. Основна ж частина грошових коштів за продаж майна потрапляє до гаманців чиновників, а не направляється на розвиток територіальної громади та вирішення проблем мешканців.
Більш того, отримавши свої «відступні» за продаж або здавання в оренду за безцінь комунального майна, посадовці досить часто здійснюють продаж на «цікавих» умовах: з відстрочками оплати майна до 2-3 років, або іноді взагалі «забувають» прослідкувати за потраплянням коштів до бюджету, поки не спливе строк позовної давності, чи взагалі «прощають» сотні тисяч гривень, які б мусили поступити до місцевих бюджетів та сприяти вирішенню соціально-економічних проблем відповідних територіальних громад.
Так, у місті Чугуєві Харківської області останнім часом сталося декілька таких епізодів, які, втім, вкладаються у цілком очевидну «картину». Розкладемо «мозаїку» останніх скандальних розпродажів у зворотному хронологічному порядку:
1. 27 лютого 2015 року Чугуївська міськрада прийняла рішення про продаж підвальних приміщень в багатоповерховому будинку по вул. К. Лібкнехта, 30 – в самому центрі міста, – не отримавши належної згоди на продаж у цілої низки мешканців будинку – співвласників даних приміщень.
Ну то й що, що мешканці проти! – вирішила рада, і проголосувала за те, щоб «надати право викупу нежитлових підвальних приміщень №№ 1, 2, 3, 4, 5 загальною площею 178,3 кв. м, розташованих в житловому будинку за адресою: м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 30 фізичній особі-підприємцю Ніколаєвичу Станіславу Анатолійовичу за 255 600,00 грн. (двісті п’ятдесят п’ять тисяч шістсот гривень 00 копійок) з урахуванням ПДВ»,.
На сьогоднішній день це – близько 10 тис. доларів, що менше вартості 1-кімнатної квартири. При тому, що в зазначених приміщеннях цілком можна розмістити декілька магазинів!
Після чого депутат міськради Юрій Чумак та його помічник-консультант Сергій Рогозін були вимушені подати до Чугуївської міськрайонної прокуратури скаргу про вчинення посадовцями органу місцевого самоврядування кримінального правопорушення (злочину) за статтями 364 (зловживання владою або службовим становищем) та 367 (службова недбалість) з проханням внести дану заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочати кримінальне провадження.
«Службові особи Чугуївської міської ради неналежно віднеслись до своїх функціональних обов’язків, в результаті чого було прийнято незаконне рішення, що заподіяло істотну шкоду громадським інтересам», – так написано у фабулі кримінального провадження, розпочатого за ч. 1 ст. 367 КК України Чугуївським райвідділом ГУМВС України в Харківській області 12 березня 2015 року.
Наразі ухвалою Чугуївського міського суду за позовами низки мешканців багатоквартирного будинку по вул. К. Лібкнехта, 30, дане рішення міськради призупинено.
2. 31 жовтня 2014 року Чугуївська міська рада Харківської області прийняла рішення про надання права викупу об’єкта комунальної власності територіальної громади м. Чугуєва – нежитлової будівлі за адресою: м. Чугуїв, вул. Жадановського, 7Е загальною площею 54,0 кв. м, фізичній особі – підприємцю Юдіну Олександру Віталійовичу за… 7000 грн. (сім тисяч гривень 00 копійок) з урахуванням ПДВ.
На протести депутата Юрія Чумака стосовно фантастично занизької ціни об’єкту, представники міськвиконкому, навіть не червоніючи, заявили, що будівля перебуває «у вкрай поганому стані». Той факт, що «вкрай погана будівля» знаходиться у найбільш апетитному місці – в самісінькому центрі Чугуєва – чиновників аж ніяк не бентежив. Так само, як і «промерську» більшість, яка мовчки проголосувала за рішення, що явно не лежить у площині інтересів громади міста. Проте, вочевидь, відповідає «зацікавленості» верхівки керівництва міста.
*І тут слід згадати про так званих «Слонів». До цієї «солодкої» трійки молодих підприємців, яким останнім часом «щастить» отримувати ласі шматки комунального майна у свою власність і за невеликі гроші, належать вже згадані Станіслав Ніколаєвич, Олександр Юдін та депутат Чугуївської міської ради Дмитро Бутов. Дружина останнього, за дивним збігом обставин, є начальником фінансового управління виконавчого комітету Чугуївської міськради...
3. 19 жовтня 2012 року між Чугуївською міськрадою (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тетро» (покупець) був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,7161 га, що знаходиться по вул. Жадановського, 13 (звісно, знову в центр Чугуєва!), «для обслуговування адміністративної будівлі, центральних складів, розміщення торгових павільйонів і автостоянки».
Вартість ділянки, відповідно до експертної оцінки, цього разу склала 1294350,75 грн. Буцімто сума достатньо адекватна. Але заплативши аванс і ще певну суму за чималу ділянку землі, директор ТОВ «Тетро» про решту виплат забув. Або забив...
І коли прохання і вмовляння не допомогли, в справу вступила прокуратура. Чугуївський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Чугуївської міської ради з позовом до ТОВ «Тетро». Рішенням господарського суду Харківської області від 10 вересня 2013 з «Тетро» на користь міського бюджету було стягнуто, з урахуванням пені, 980291,47 грн. Це не рахуючи 25045,83 грн. судового збору.
Проте тут починаються якісь дивні метаморфози: міська влада несподівано йде з керівником ТОВ «Тетро» на мирову угоду, яка, всупереч нормам статті 175 Цивільного процесуального кодексу України, була підписана вже після винесення судового рішення, 29 жовтня 2013 року. І директор «Тетро» подав апеляційну скаргу, в якій просив прийняти нове рішення, «з урахуванням укладеної мирової угоди», тобто погодившись на виплату на користь міського бюджету суми в... 68985,92 грн.
При цьому й Чугуївська міська рада вже проти задоволення апеляційної скарги не заперечувала, у судовому засіданні її представник попросив задовольнити апеляційну скаргу… відповідача.
Що сталося? Які внутрішні переконання чи зовнішні переконливі доводи вплинули на точку зору Чугуївської мерії? Чому міська влада вирішила пробачити гігантську суму заборгованості керівництву ТОВ «Тетро»?
Щоправда, ця змова тоді не пройшла, адже посилено заперечувала прокуратура, і Харківський апеляційний господарський суд 16 січня 2014 року відмовив ТОВ «Тетро». Постанова набрала законної сили.
Проте міська влада, вочевидь, «забула» про цей борг з боку «Тетро» розміром у майже мільйон гривень. І керівництво ТОВ з виплатами заборгованості до міського бюджету, звісно, поспішати не стало. Хоча за невиконання судових рішень передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 382 Кримінального кодексу України.
І 13 серпня 2015 року Чугуївський райвідділ міліції відкрив кримінальне провадження за фактом того, що «Тетро» не виконує умови договору купівлі-продажу, що був укладений між ТОВ «Тетро» та Чугуївською міською радою ще 19.10.2012 року. Правда, доблесна міліція, за нашою інформацією, проявила звитягу аж ніяк не за наполяганням міської влади, а через те, що громадські активісти поскаржилися до прокуратури.
Так чому ж мерія, яка спочатку ініціювала питання сплати боргу за земельну ділянку до місцевого бюджету, потім дала «задній хід»?
Для пошуку відповіді на це запитання ми вирішили більш докладно дізнатися про загадкове ТОВ, до якого керівництво міськради виявляє останнім часом дивну поблажливість. Скориставшись функцією безкоштовного запиту на Інтернет-сторінці Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, дізналися, що місцезнаходження ТОВ «Тетро» зареєстровано за вже згаданою адресою «недовикупленої» ділянки: м. Чугуїв, вул. Жадановського, 13. Займається ТОВ різного роду торгівельною діяльністю. Керівник і підписант з 01.07.2014 року – Супрун Тетяна Володимирівна.
А хто ж був директором до того часу, хто «знайшов потрібні слова» для керівництва Чугуївської міськради, щоб останнє не наполягало на сплаті до бюджету чималих коштів, яких заборгувало Товариство з дуже обмеженою відповідальністю?
Відшукавши в Єдиному реєстрі судових рішень постанову Харківського апеляційного господарського суду від 16.01.2014 р., ми побачили, що на посаді директора ТОВ «Тетро» тоді перебував такий собі Резченко Є.О. І все, що здавалося складним для пояснення, виявилося напрочуд простим: позаяк Євгеній Резченко був не тільки директором «Тетро», але й депутатом Чугуївської міськради, членом найбільшої депутатської фракції – Партії регіонів, входив до складу постійної комісії… з правових питань, правопорядку та регуляторної комісії. Яку незабаром і очолив.
А 27 червня 2014 року, «звернувшись до депутатів, міський голова Галина Мінаєва запропонувала обрати на другу за значимістю посаду в органах місцевого самоврядування Чугуєва голову постійної комісії з правових питань Євгенія Резченка»**. Неважко передбачити, що переважна більшість депутатів слухняно погодилася з мером.
**Сайт газети Чугуївської міської ради «Новости Чугуева»: Избран новый секретарь городского совета.
Отже, виходить очевидний конфлікт інтересів: торгівельна фірма заборгувала міському бюджету майже мільйон гривень за земельну ділянку, після чого мерія не тільки йде на «мирову угоду», але й вводить до свого керівництва директора ТОВ, що проштрафилася. Недивно, що після цього ніяких активних дій з боку Чугуївської міської ради щодо стягнення боргу за вже винесеним рішенням суду не відбувається.
Хоча, скоріше за все, наша характеристика даної ситуації є невірною: має місце не конфлікт інтересів, а повний їх збіг (якщо не назвати це прямо «зговором») між мерією та знахабнілим бізнесом.
Розслідування підготоване в рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії за сприяння Міністерства закордонних справ Республіки Польща та Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади.