Річниця революції на граніті
Рівно 25 років тому, 2 жовтня 1990 року, в Києві на Площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) відбувалась Револююція на гранііті (або Студентська револююція на гранііті) — кампанія протестного голодування свідомої української молоді. Голодування тривало з 2 жовтня по 17 жовтня 1990 року. Влада змушена була задовольнити майже всі вимоги протестувальників.
Революція на граніті була ініційована у «Студентським Братством» Львова та «Українською студентською спілкою». Цим організаціям вдалося провести найпотужнішу і найяскравішу акцію часів боротьби за незалежність України.
Головними вимогами молоді були:
- Недопущення підписання нового союзного договору;
- Перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року;
- Повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями виключно на території республіки;
- Націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ
- Відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
2 жовтня 1990 понад 100 студентів поставили наметове містечко й розпочали голодування на площі Жовтневої революції (нинішньому майдані Незалежності). Більшість становили студенти з Києва, Львова та Дніпропетровська.
На їх підтримку застрайкували і всі вищі навчальні заклади Києва. Мітингувальники перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду, захопили корпуси Університету ім. Шевченка. Після розмови зі студентами демонстративно здав свій квиток члена КПРС відомий письменник Олесь Гончар. Це був масовий рух за ідеї незалежності України.
Чимало учасників «революції на граніті» й у наступні роки виявляли помітну громадянську активність у різних галузях життя України, зокрема: Олесь Доній, Оксана Забужко, В'ячеслав Кириленко, Вахтанг Кіпіані, Соломія Павличко, Тарас Прохасько, Анжеліка Рудницька, Андрій Стецьків, Олег Тягнибок, Володимир Чемерис, та багато інших.