Європейський Суд виніс чотири рішення у справах, підтриманих юристами ХПГ
Сьогодні, 22 жовтня 2015 року Європейський Суд з прав людини виніс ряд рішень проти України, зокрема, у трьох справах «Луньов проти України», «Сергій Антонов проти України», «Сокіл проти України», «Савінов проти України», які були підтримані Фондом Стратегічних справ Харківської правозахисної групи.
Історія кожного із заявників має дуже багато схожих рис, хоча об’єднала їх лише скрутна година и сміливість боротися за свої права. Кожен із заявників був ВІЛ-позитивною особою, чоловіки захворіли на цю хворобу ще до того, як потрапили у поле зору правоохоронних органів. Після численних відмов адміністрації на надання кожному з них медичної допомоги у місцях несвободи, вони звернулися за правовою допомогою до юристів ХПГ. Більше того, у двох випадках, після численних скарг засуджених на те, що лікування їм не надається, адміністрація СІЗО та колонії чинила на «невдоволених» фізичний та психічний тиск, намагаючись примусити їх забрати свої скарги. Однак після консультації з юристами ХПГ, заявники продовжили твердо стояти на своєму та вимагали у адміністрації кожної установи надання їм необхідного лікування.
Поки постраждалі боролися зі свавіллям адміністрацій, юристи ХПГ, не знайшовши відклику у національних органів, звернулися до Європейського суду з прав людини із заявою про застосування невідкладних заходів, оскільки життю кожного із заявників загрожувала реальна небезпека – кількість CD4-клітин зменшувалася з кожним днем, організм без підтримки ліками просто втомлювався боротися із недугою.
Лише після тиску зі всіх сторін, заявник кожен у своїй колонії із затримкою у декілька місяців, кожна з яких могла стати смертельною, отримали необхідну антиретровірусну терапію, яка підтримує сили організму у боротьбі зі СНІДом.
Європейський Суд з прав людини, вочевидь, бажаючи звернути увагу України на таку кричущу проблему, виніс аж 4 рішення в один день, визнавши у всіх випадках порушення статті 3 Європейської Конвенції – право на надання належної медичної допомоги, у випадку пана Луньова – ще й на неналежне розслідування його скарг на побиття та катування з боку працівників колонії, а у справі пана Антонова – ще й на відсутність ефективних правових засобів захисту свого порушеного права.
Вітаємо юристів Наталію Охотнікову, Яну Заїкіну, Ольгу Семенюк, Олену Сапожнікову, Айгуль Муканову та Юрія Овсієнка з виграними справами та бажаємо нових професійних звершень, а державі бажаємо вірно зрозуміти "натяк" Європейського Суду та звернути увагу на стан дотримання прав ув’язнених на належну медичну допомогу.