MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Чугуєві виборців підкупають «за Лєну Кірєєву»

25.10.2015   
Юрій Шершень

У м. Чугуєві Харківської області спостерігачі від громадських організацій та політичних партій фіксують факти підкупу виборців, що здійснюється біля виборчих дільниць.

Невідомі особи в автомобілях, позначених жовтими й блакитними (яке блюзнірство!) надувними кульками, організовували підкуп виборців, що приходили на виборчі дільниці.
 

Назвавши умовний пароль «за Лєну Кірєєву» (такого кандидата на виборах немає, однак є інша жінка – кандидат на посаду міського голови), нечисті на руку громадяни отримували вказівку щодо «правильного» голосування, чарку горілки та закуску – нібито «за День автомобіліста».

Після активних дій з протидії цьому ганебному явищу з боку офіційних спостерігачів та громадських активістів, молодики змінили свою тактику. Вочевидь, способи заохочення тих, хто хоче продати свій голос, стали більш прихованими, втім, автівки біля дільниць залишилися й до них підходили ті, що вже проголосували, демонструючи фото зі своїх мобільних телефонів. Ймовірно, показуючи, напроти кого вони поставили позначки у виборчих бюлетенях.

За даними фактами до міської Територіальної виборчої комісії та до міліції надійшла низка заяв. Наводимо одну з них, складену правозахисником Романом Лихачовим:



Начальнику

Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області

(з обслуговування Чугуївського та Печенізького районів)

63503, Харківська обл., м. Чугуїв, вул. Гвардійська, 31


Суб’єкт звернення:

Виборець – Лихачов Роман Борисович,

63501, Харківська область, м. Чугуїв…

Як мені стало відомо, 25жовтня 2015 року на виборчих дільницях №631077, №631078, №631082, №631081, №631083 в місті Чугуєві мали місце дії з підкупу виборців шляхом здійснення організованого розливання спиртних напоїв та видача продуктів харчування, що супроводжувалось агітацією за кандидатів Мінаєвої Галини Миколаївни та Шенцева Дмитра Олексійович. Біля виборчих дільниць розташувалися невідомі особи на автомобілях з номерами державної реєстрації: АХ4888ЛІ, АХ8249СТ, АХ2827ВІ, АХ6735ВА, АХ0065СК, АХ7889АЕ, АХ4964ВО з повітряними кульками, що містять агітаційну символіку, які дістали з автомобілів алкогольні напої та продукти харчування та пропонують виборцям «випити та закусити» та проголосувати за Мінаєву Г.М. та Шенцева Д.О…

Водії вищевказаних автомобілів знаходяться в нетверезому стані, можливо, під дією наркотичних засобів, та не мають водійських посвідчень та документів на автомобілі. Також є підстави вважати що вищезазначені автомобілі знаходяться в угоні.

Зазначені дії, на мою думку, мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 160 Кримінального кодексу України, а саме: прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня іншій особі), незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування; а також передбаченого частиною другою цієї статті – пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі).

При цьому, відповідно до статті 69 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Статтею 68 Основного Закону України встановлено обов’язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Частиною другою статті 71 Конституції України виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Зміст такого основного принципу виборчого процесу, як вільне волевиявлення, розкривається у статті 6 Закону України «Про місцеві вибори», згідно з якою місцеві вибори є вільними; виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні; застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному волевиявленню виборця, забороняється.

Відповідно до частини четвертої статті 60 Закону України «Про місцеві вибори» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Отже, вищезазначене, як на мене, свідчить про умисні дії, спрямовані на перешкоджання вільному здійсненню громадянами свого виборчого права, поєднані з підкупом, тобто містять ознаки складу злочину, передбаченого частиною другою статті 160 Кримінального кодексу України, а дії окремих виборців містять ознаки складу злочину, передбаченого частиною першою статті 160 Кримінального кодексу України.

За змістом частин першої та четвертої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення.

Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 214, 215, 216, 218 Кримінального процесуального кодексу України,-


П Р О Ш У:

1. Вважати цю заяву повідомленням про злочин, вжити заходів, спрямованих на внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинені кримінальні правопорушення, зокрема передбаченого частинами першою, другою статті 160 Кримінального кодексу України, та провести досудове розслідування відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

1. Здійснити невідкладні дії з притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

2. Провести обшук вказаних автомобілів та арешт причетних осіб.

3. Забезпечити проведення повної, всебічної і об’єктивної перевірки відомостей і обставин, викладених у даній заяві, про результати розгляду повідомити в установлені законом порядку і строки.


25.10.2015 року Р.Б. Лихачов

 Поділитися