Як освітяни харчі закупали
08.11.2015
Суд ухвалив розпочати кримінальне розслідування за фактами порушень у закупівлі продуктів харчування для закладів освіти Шевченківського району Харківської області.
Правозахисниками були виявлені ознаки певних порушень вимог законодавства відділом освіти Шевченківської райдержадміністрації Харківської області.
Зокрема, даним відділом освіти протягом 2015 року були укладені договори (без проведення процедури відкритих торгів) на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини, загальна сума яких перевищує 100,000 тисяч гривень.
Вищезазначеними діями уповноваженими особами відділу освіти було грубо порушено вимоги ч. 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», відповідно до якої забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг без проведення процедур, визначених цим Законом. Адже згідно з ч. 2 ст. 4 Закону, замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів.
Крім того, відділ освіти у поточному році проводив закупівлю продуктів харчування в одного постачальника та ще й за значно завищеними цінами. Зокрема у січні 2015 р. було укладено договір на постачання філе курячого за ціною – 66,30 за 1 кг., а відповідно до статистичних даних ринкова ціна тоді складала 51,56 за 1 кг.; крупа ячна закуповувалась у січні за 7,65 за 1 кг., а ціна складала 5,77 за 1 кг.; цукор закуповувався у січні за ціною 14 грн. за 1 кг., хоча згідно зі статистичними даними ціна складала 10,08 за 1 кг. Дивують також ціни на постачання 1 л. олії рафінованої – 92,87 за 1 л., коли ринкова ціна її в січні дорівнювала 19,14 грн. за 1 л. Також завищеною є вартість яєць за ціною 2,11 грн. за 1 шт. коли ціна за 1 шт. складала 1,66 грн. за 1 шт. За договором у лютому 2015 р. відділ освіти закуповував рис за ціною 26,50 за 1 кг., коли середньостатистична ціна у лютому була 18,86 грн. за 1 кг.
Отже, є підстави вважати, що уповноважена особа відділу освіти Шевченківської РДА Харківської області зловживала службовим становищем, всупереч інтересам служби (адже не дотримувались вимоги ЗУ «Про здійснення державних закупівель»), шляхом використання наданих їй прав та можливостей, пов’язаних з займаною посадою.
Тому правозахисники дійшли висновку, що в даному випадку може міститися склад кримінального правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 364 КК України, а саме: зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
На підставі вищевикладеного, голова ЧПГ Роман Лихачов у жовтні 2015 року звернувся до Шевченківського райвідділу міліції Харківської області з заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Однак, як це нерідко буває, міліціянти проігнорували факти, наведені в заяві правозахисника, та не внесли передбачені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (що передбачено ст. 214 КПК України).
Через те Р. Лихачов вимушений був 26 жовтня звернутися зі скаргою на бездіяльність слідчих до Шевченківського районного суду.
І 3 листопада слідчий суддя Шевченківського райсуду своєю ухвалою визнав протиправною бездіяльність Шевченківського РВ ГУМВС України в Харківській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою голови Чугуївської правозахисної групи Лихачова Р.Б., і зобов’язав начальника слідчого відділу Шевченківського райвідділу внести дані відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.
Побачимо, яким чином міліція (чи то пак – відтепер поліція), що навіть не хотіла розслідування починати, буде його проваджувати…
Нагадаємо, що моніторинг «За чесні державні закупівлі в системі освіти» був проведений на Харківщині Чугуївською правозахисною групою в рамках реалізації проекту «Сприяння зменшенню корупційних проявів на місцевому/регіональному рівні», що здійснюється низкою неурядових організацій України за підтримки Благодійного фонду «Центр громадських ініціатив», Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії