MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Зустріч регіональної робочої групи із забезпечення права на житло для ВПО

13.11.2015   
Андрій Пекаренін

Днями у Харкові, в офісі «UN House» відбулася зустріч регіональної робочої групи із забезпечення права на житло для внутрішньо переміщених осіб.

У ній прийняли участь представники міжнародних організацій та волонтерських НГО Харкова й області.

У першу чергу приділялося багато уваги прийнятому напередодні законопроекту №2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який значно розширює можливості громадян нашої країни, які вимушені були переїхати з непідконтрольної Україною території Луганської та Донецької областей, а також з окупованого Криму.

Цей важливий закон зараз на підписі у Президента України, втім, переоцінити вагу прийнятого нормативно-правового акту складно. Якщо стисло, то переселенцям більше не потрібно буде продовжувати довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, відтепер ця довідка є безстроковою; немає необхідності надання паспорта, в якому буде проставлено штамп реєстрації, тепер для отримання довідки про взяття на облік особи як ВПО можна пред’являти й інші документи, крім паспорта, які підтверджують, що особа справді проживала на непідконтрольній Україні території; особі, що подала документи для отримання заповітної довідки, останню повинні або видати, або обов’язково надати письмову відмову, що полегшить оскарження відмовлень відповідного органу в суді.

Вдаватися в подробиці не стану, скажу лише, що багато хто з ВПО тепер зможуть зітхнути з полегшенням, залишається лише трохи почекати, щоб всі позитиви з вищезазначеного законопроекту можна було застосувати на практиці.

Предметом розгляду учасників зустрічі стало питання забезпечення ВПО соціальним житлом. За офіційними статистичними даними, в Україні зареєстровано близько 1,5 мільйона людей, що покинули свої домівки у зв’язку з війною на Сході країни та анексією АР Крим. Безумовно, Україна не була готова до того, і потрібно в терміновому порядку шукати хоч якесь житло для значної кількості людей. Трохи рятують ситуацію надані гуртожитки, раніше занедбані пансіонати, модульні городки, дехто орендує собі квартиру/будинок тощо, проте всі розуміють, що наразі ще є переселенці, яким фактично ніде жити. Особливо ситуація стає напруженою напередодні зими, враховуючи вступ в опалювальний сезон і непомірно високу вартість комунальних послуг.

Також хочеться відзначити питання з працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. На жаль, ще до анексії Криму та початку бойових дій на Донбасі, рівень безробіття на Харківщині був досить значним, і після вищезазначених подій ситуація аж ніяк не поліпшилася. Проблема в тому, що навіть коли знаходяться робочі місця, деякі переселенці просто не хочуть, з ряду причин, влаштовуватися на вакантну посаду. А подекуди потенційні роботодавці їх не беруть на роботу, вважаючи, що вимушені переселенці навряд чи будуть жити та працювати тут тривалий час.

Відбулося активне обговорення необхідності вливання в регіон нової фінансової допомоги, адже ні для кого не секрет, що найбільша кількість людей, постраждалих від конфлікту, зосереджена саме в Харківській області. Тому й фінансування має бути відповідним. Гроші – один з найбільш важливих факторів, що потрібні для допомоги ВПО, оскільки тільки за належного фінансування можна побудувати або реконструювати будівлі, в яких поселяться люди; закупити медикаменти, теплі речі, обігрівачі, дрова та інше; допомогти соціально незахищеним верствам населення. Отже, без зайвих слів, інвестиції до Харківського регіону є вкрай важливими.

Я намагався торкнутися найбільш значущих питань, що стояли на порядку денному, бо всього охопити неможливо (інакше б це була вже не стаття, а просто допитливий переказ вищезазначеної зустрічі). Насправді добре, що такі заходи проходять, і різні громадські організації намагаються шляхом обговорень і дискусій знайти шляхи вирішення проблем ВПО.

 Поділитися