Комунальні газетарі перестануть бути «кріпаками»
03.12.2015
Проте радіо та телебачення «закріпаченими» можуть залишитися. Так вирішили парламентарі.
Проголосований Верховною Радою у першому читанні закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» в НСЖУ вважають таким, що може покінчити з сучасним «кріпацтвом» місцевих ЗМІ.
Перший секретар Національної спілки журналістів Сергій Томіленко зазначив, що роздержавлення – це великий виклик для колег. «
«Однак це однозначний прогрес порівняно із «кріпацтвом», прямим втручанням керівників райрад чи РДА у редакційну роботу, постійними спробами вилучення редакційного майна чи звільненнями головних редакторів», – підкреслив С. Томіленко.
24 листопада Верховна Рада ухвалила закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», яким фактично заборонила органам державної влади, іншим державним органам і органам місцевого самоврядування виступати засновниками або співзасновниками друкованих засобів масової інформації.
За відповідний законопроект № 1123 за основу і в цілому проголосували 260 народних депутатів.
Щоправда, заборона не буде стосуватися права органів держвлади й місцевого самоврядування засновувати або бути засновниками аудіовізуальних (електронних) ЗМІ. А в центральних органів держвлади також залишиться право бути засновниками «офіційних друкованих видань».
Законом встановлюється, що реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший – протягом 1 року з дня набрання чинності законопроектом у разі його прийняття, та другий – протягом наступних 2 років.
Нагадаємо, що законопроект № 1123 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» зареєстрували ще 1 грудня 2014 року народні депутати Микола Томенко та Олександр Абдуллін. Його ухвалення вимагали численні медійні організації, зокрема медіагрупа «Реанімаційного пакету реформ» («РПР-Медіа») та журналістський рух «Стоп цензурі!», Українська асоціація видавців періодичної преси, Національна спілка журналістів України.
У пояснювальній записці до документа зазначається, що Парламентська Асамблея Ради Європи ще в 2005 році закликала влади України почати роздержавлення заснованих органами держвлади й місцевого самоврядування друкованих ЗМІ.
Також у пояснювальній записці зазначено, що за орієнтовними розрахунками на реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ загальна сума коштів становитиме 195 млн. гривень, зокрема на першому етапі – 7 млн. гривень.