Знайомтеся: «Посіпаки». Тобто помічники народних депутатів
На легіон помічників народних депутатів щороку з держбюджету виділяється мільйони гривень. Але їхня кількість та імена донедавна були невідомі. Спеціальним розпорядженням голови парламенту депутатів зобов’язали оприлюднити цю інформацію лише в січні поточного року – під тиском громадськості.
Відтепер громадські активісти зробили можливим дізнатися про всіх помічників народних депутатів України останніх п’яти скликань. В Україні запустився проект «Посіпаки».
Користуватись відкритою базою ні сайті http://posipaky.info/ дуже просто. Там є алфавітний покажчик і сортування депутатів по скликаннях. «На жаль, даних про 1-3 скликання у Верховній Раді просто немає», – зауважив один із учасників проекту Дмитро Гнап.
Також дуже зручно користуватися пошуковим рядком.
На сайті можна знайти багато цікавої інформації. Наприклад, що не тільки дружина Петра Порошенка, а і його мати були помічниками народних депутатів. У кого був помічником дядько Яценюка, як нинішній нардеп з фракції «Батьківщина» Альона Шкрум у минулому скликанні була помічником нардепа з… КПУ. І ще багато чого.
«Щоб опрацювати одне скликання, нам довелося фотографувати, а потім ще й сканувати 470 сторінок – звідси і з’явилася ідея спростити життя журналістам», – зазначила одна з засновниць проекту Тетяна Козирєва.
Проект «Посіпаки» було створено ГО «Канцелярська сотня», «Слідство інфо» та «Громадське телебачення». За першу добу сайт відвідало близько 10 тис. користувачів.
Посіпака – прислужник, поплічник (Академічний тлумачний словник української мови). Одночасно «Посіпаки» – це герої однойменної американської анімаційної комедії. У мультфільмі це маленькі жовті помічники лиходіїв, які еволюціонували з одноклітинних організмів на живих істот, що переслідують одну мету: служити найамбітнішим злочинцям.
Нагадаємо, правозахисники лобіювали оприлюднення імен і прізвищ помічників нардепів в якості одного з інструментів громадського контролю за діяльністю парламенту. Наприкінці 2014 року апарат Верховної Ради України відмовив міськрайонній громадській організації «Чугуївська правозахисна група» в наданні інформації про те, хто працює помічниками-консультантами нардепів від Харківщини. Але цьогоріч колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду визнала протиправною відмову апарату ВРУ у наданні інформації на запит ЧПГ. Аналогічні звернення та судові позови змусили голову Верховної Ради Володимира Гройсмана видати 28 січня 2015 року розпорядження, яким депутатів зобов’язали оприлюднювати таку інформацію.