MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Знайомтеся: «Посіпаки». Тобто помічники народних депутатів

21.12.2015   
Георгій Кобзар
Громадські активісти зробили можливим дізнатися про всіх помічників народних депутатів України останніх п’яти скликань. В Україні запустився проект «Посіпаки».

На легіон помічників народних депутатів щороку з держбюджету виділяється мільйони гривень. Але їхня кількість та імена донедавна були невідомі. Спеціальним розпорядженням голови парламенту депутатів зобов’язали оприлюднити цю інформацію лише в січні поточного року – під тиском громадськості.

Відтепер громадські активісти зробили можливим дізнатися про всіх помічників народних депутатів України останніх п’яти скликань. В Україні запустився проект «Посіпаки».


Користуватись відкритою базою ні сайті http://posipaky.info/ дуже просто. Там є алфавітний покажчик і сортування депутатів по скликаннях. «На жаль, даних про 1-3 скликання у Верховній Раді просто немає», – зауважив один із учасників проекту Дмитро Гнап.

Також дуже зручно користуватися пошуковим рядком.

На сайті можна знайти багато цікавої інформації. Наприклад, що не тільки дружина Петра Порошенка, а і його мати були помічниками народних депутатів. У кого був помічником дядько Яценюка, як нинішній нардеп з фракції «Батьківщина» Альона Шкрум у минулому скликанні була помічником нардепа з… КПУ. І ще багато чого.

«Щоб опрацювати одне скликання, нам довелося фотографувати, а потім ще й сканувати 470 сторінок – звідси і з’явилася ідея спростити життя журналістам», – зазначила одна з засновниць проекту Тетяна Козирєва.

Проект «Посіпаки» було створено ГО «Канцелярська сотня», «Слідство інфо» та «Громадське телебачення». За першу добу сайт відвідало близько 10 тис. користувачів.


Посіпака – прислужник, поплічник (Академічний тлумачний словник української мови). Одночасно «Посіпаки» – це герої однойменної американської анімаційної комедії. У мультфільмі це маленькі жовті помічники лиходіїв, які еволюціонували з одноклітинних організмів на живих істот, що переслідують одну мету: служити найамбітнішим злочинцям.

Нагадаємо, правозахисники лобіювали оприлюднення імен і прізвищ помічників нардепів в якості одного з інструментів громадського контролю за діяльністю парламенту. Наприкінці 2014 року апарат Верховної Ради України відмовив міськрайонній громадській організації «Чугуївська правозахисна група» в наданні інформації про те, хто працює помічниками-консультантами нардепів від Харківщини. Але цьогоріч колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду визнала протиправною відмову апарату ВРУ у наданні інформації на запит ЧПГ. Аналогічні звернення та судові позови змусили голову Верховної Ради Володимира Гройсмана видати 28 січня 2015 року розпорядження, яким депутатів зобов’язали оприлюднювати таку інформацію.

 Поділитися