На Харківщині опитали переселенців щодо забезпечення права на медичну допомогу
12.01.2016
Фахівцями Чугуївської правозахисної групи було проведено опитування внутрішньо переміщених осіб, що зверталися за медичною допомогою у державні та комунальні заклади охорони здоров’я Харківщини.
Наприкінці 2015 року фахівцями Чугуївської правозахисної групи було проведено опитування внутрішньо переміщених осіб (методом face-to-face), що зверталися за медичною допомогою у державні та комунальні заклади охорони здоров’я Харківської області.
Мета дослідження – з’ясування фактичного рівня забезпечення потреб вимушених переселенців у медичній допомозі, лікарських засобах та виробах медичного призначення, та оцінки стану безперервності та безкоштовності лікування.
Всього було опитано 104 чоловіка, з них 65% (68 чол.) проживали раніше на території Донецької області, 35% – Луганської області. 42% опитаних орендують житло, 29% – проживають у родичів або друзів, 6% – у сторонніх людей, які безкоштовно надали житло, інші 23% проживають у наданому державою житлі.
Серед головних проблем, які хвилюють вимушених переселенців можна відзначити, пошук житла, потреба в харчуванні, труднощі у працевлаштуванні та наданні медичної допомоги.
Опитування також показало, що 68% переселенців зверталися за медичною допомогою до державних установ охорони здоров’я, 38% з них при зверненні не надавали ніяких даних щодо того, що вони є ВПО. Майже всі, хто зверталися за медичною допомогою, таку допомогу отримали (83% з них повністю безкоштовно, 17% – частково сплативши послуги).
Також опитаними було зазначено, що в деяких районах Харківської області для переселенців з Донецької та Луганської областей, які є інвалідами або мають профзахворювання, було введено спрощений механізм огляду медико-соціальною експертною комісією.
Проте було виявлено й ряд типових порушень, з якими стикаються переселенці з хронічними захворюваннями. Мали місце випадки відмови у наданні медичної допомоги переселенцям з ВІЧ, головною причиною відмови було те, що особи зверталися не за зареєстрованим місцем проживання.
Крім того, були випадки відмови при наданні спеціалізованої медичної допомоги, причинами чого були: відсутність необхідного обладнання та/або медичних препаратів , постановки на чергу, недостатнє фінансування.
Зазначимо, що дослідження проводилось Чугуївською правозахисною групою в рамках проекту «Продовження діяльності «Громадського центру з оцінки якості медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».