MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Телефонні шахрайства

04.04.2016   
Яна Смелянська
Дуже часта, практично регулярна новина від міліції-поліції, коли шахраї телефонують татові чи мамі, кажуть, що їх син затриманий і потрібно стільки-то грошей, щоб його звільнити, після чого батьки несуть гроші, віддають їх і з’ясовують в результаті, що їх обдурили. Ну кого сьогодні в цій країні здивувати фразою «дайте 10 тисяч, щоб ми відпустили вашого сина»?

Одним з основних видів злочинів в телекомунікаційному середовищі є телефонне шахрайство, яке стрімко набирає силу і перетворюється в справжню епідемію. Захистити від шахраїв в першу чергу здатні лише уважність і розсудливість самих громадян. Жертвами шахраїв стають всі без винятку - це і бізнесмени, і чиновники, і зірки шоу-бізнесу, і звичайні громадяни. Існує кілька видів телефонного шахрайства.

Випадок з родичем

Шахрай представляється родичем або знайомим і схвильованим голосом повідомляє, що затриманий співробітниками поліції за скоєння того чи іншого злочину (скоїв ДТП, зберігання зброї або наркотиків, нанесення тяжких тілесних ушкоджень). Далі в розмову вступає нібито співробітник поліції. Він впевненим тоном повідомляє, що вже не раз допомагав людям таким чином. Але якщо раніше гроші привозили безпосередньо йому, то зараз так робити не можна, так як він боїться втратити погони. Гроші необхідно привезти в певне місце або передати якоїсь людини. Ціна вирішення питання становить суму від однієї тисячі гривень до тридцяти тисяч доларів США. Саме таким чином, до слова, "розвели" мою бабусю на три тисячі гривень. Нібито її син збив на автомобілі людину на смерть. Бабуся віддала тоді гроші, просто відіславши суму на карту Приват банка.

При скоєнні шахрайства даним способом варто відзначити, що той, хто телефонує може перебувати, як у виправній установі, так і на волі, але при цьому завжди має одного або декількох спільників.

Основний фігурант, якщо він на свободі, зазвичай знаходиться в орендованій квартирі і, використовуючи мобільний телефон, здійснює перебір номерів на збільшення чи спадіння останньої цифри. І якщо раніше дзвінки здійснювалися лише на мобільні телефони з прямим абонентським номером, то в даний час шахраї використовують як мобільні, так і міські номери.

Якщо абонент погодився привезти гроші, то йому називають адресу, куди він повинен приїхати. По приїзду абонента за адресою шахраї повідомляють ще одну адресу, але при цьому абонент вже потрапляє під нагляд спільників злочинця. Люди, які здійснюють спостереження, обізнані про методи спостереження і контрспостереження, мають хороший досвід управління автотранспортом.

Після того, як громадянин залишає гроші в зазначеному місці або комусь їх передає, йому повідомляють, де він може побачити свого родича або знайомого.

Останнім часом став популярним спосіб переведення зазначеної шахраєм суми за допомогою сервісу "Приват-24"

Розіграш призів

Не менш популярний спосіб телефонного шахрайства - розіграш призів. На мобільний телефон абонента телефонує нібито ведучий популярної радіостанції і вітає з виграшем (телефон, ноутбук, автомобіль) в лотереї, організованій радіостанцією і оператором мобільного зв’язку. Щоб отримати приз, необхідно протягом хвилини додзвонитися на радіостанцію.

Зателефонувавшому абоненту відповідає співробітник "призового відділу" і детально пояснює умови гри: просить представитися і назвати рік народження; грамотно переконує в чесності акції (ніяких внесків, перегравань і т.д.); питає, чи може абонент сплатити суму 300 доларів на обозначений рахунок; пояснює, що протягом години необхідно підготувати платіжку на зазначену суму і ще раз передзвонити для реєстрації і присвоєння персонального номера переможця, повідомляє рахунок; пояснює порядок подальших дій для отримання призу: з 10.00 до 20.00 такого-то числа абоненту необхідно з паспортом, мобільним телефоном та присвоєним персональним номером прибути в вказану адресу для оформлення радісної події.

Якщо з якихось причин абонент не зможе протягом години перерахувати 300 $, то все одно повинен зателефонувати для узгодження подальших дій. Потім шахрай пояснює порядок активації присвоєного номеру виграшу. 

СМС-прохання

Абонент отримує на мобільний телефон повідомлення з незнайомого номеру: "У мене проблеми, подзвони по такому-то номеру, якщо номер недоступний, поклади не його певну суму і передзвони".

Платний код

Надходить дзвінок нібито від співробітника служби технічної підтримки оператора мобільного зв’язку з пропозицією підключити нову ексклюзивну послугу або для перереєстрації щоб уникнути відключення зв’язку через технічний збій, або для поліпшення якості зв’язку. Для цього абоненту пропонується набрати під диктовку код, який є комбінацією для здійснення мобільного переказу грошових коштів з рахунку абонента на рахунок зловмисників.

Штрафні санкції оператора

Зловмисник представляється співробітником служби технічної підтримки оператора мобільного зв’язку і повідомляє, що абонент змінив тарифний план, що не сповістивши оператора (також можуть бути варіанти: не вніс своєчасну оплату, скористався послугами роумінгу без попередження) і, відповідно, йому необхідно сплатити штраф у певному розмірі. 

Помилковий переказ коштів

Абоненту надходить смс-повідомлення про надходження коштів на його рахунок, переведених за допомогою послуги "Мобільний переклад". Відразу після цього надходить дзвінок і чоловік або жінка повідомляє, що помилково переказав гроші на його рахунок і просить повернути їх назад тим же "Мобільним перекладом".

СМС шахрайство.

Знаючи схильність деяких громадян пошпигувати за близькими і знайомими, зловмисники придумали черговий спосіб шахрайства в Інтернеті. Користувачеві пропонується надати зміст смс повідомлень і список вхідних і вихідних дзвінків будь- якого абонента. Для цього необхідно відправити повідомлення вартістю від 10 до 30 грн. на вказаний короткий номер і вписати в пропоновану форму номер телефону абонента.

Після того, як користувач відправляє смс, з його рахунку списується сума набагато більша за ту, що була вказана шахраями - до 500 грн., А інформація, що цікавить так і не надходить. Оскільки більшість постраждалих не звертається в поліцію у зв’язку з незначністю збитку, шахраї залишаються безкарними і продовжують обманювати громадян.

Пропозиція про надання даної послуги є шахрайством, так як вона може надаватися виключно операторами мобільного зв’язку і в установленому законом порядку!

Як уберегтися від телефонних шахрайств

Якщо вам надійшла Пропозиція від радіостанції активувати отримання призу, включіть радіостанцію і прослухайте її ефір. Радіостанції НІКОЛИ не вимагає активувати оплату при проведенні лотереї.

Якщо ви отримали дзвінок від нібито близького родича або знайомого з інформацією про те, що він потрапив в неприємну ситуацію, в результаті якої йому загрожує порушення кримінальної справи і висловлюється прохання передати хабар співробітнику правоохоронних органів, який готовий врегулювати питання, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

- Задайте своєму родичу навідні запитання, відповіді на які знаєте ви обидва, або попросіть його описати себе;

-Якщо ви розмовляєте з нібито представником правоохоронних органів, запитайте, в яке відділення поліції доставлено родича. Набравши 102 і дізнавшись номер чергової частини даного відділення поліції, можна поцікавитися, чи дійсно родич знаходиться там і хто займається цією справою;

-якщо розмова закінчена, а ви сумніваєтеся в особистості того, хто телефонував і в автентичності викладених фактів, постарайтеся передзвонити на мобільний телефон того, хто телефонував. Якщо він відключений, окресліть коло осіб, які можуть знати про його місцезнаходження (колеги по роботі, друзі, родичі), зв’яжіться з ними для уточнення інформації.

Якщо ви отримали sms-повідомлення на мобільний телефон від нібито знайомих з проханням покласти на їх рахунок гроші, передзвоніть за вказаним номером і з’ясуйте особисто потребу виконанти прохання.

SMS-повідомлення можуть бути дуже різні, і в даному випадку порада може бути одна - критично ставитися до таких повідомлень і не поспішати виконати те, про що вас просять. Краще зверніться до оператора мобільного зв’язку, дізнайтеся, яка сума спишеться з вашого рахунку при відправці sms або дзвінку на вказаний номер, потім повідомте про те, що така інформація прийшла на ваш телефон. Оператор визначить того, хто відправляє ці sms і заблокує його аккаунт.

Увага! Новий вид телефонного шахрайства!

Шахраї винайшли нову схему обману, за допомогою якої вони викрадають гроші з банківських карт громадян.

На мобільний телефон абонента приходить повідомлення про те, що його банківська карта заблокована, і йому пропонується безкоштовно зателефонувати на певний номер для отримання докладної інформації.

Коли власник карти дзвонить по вказаному телефону, йому повідомляють про те, що на сервері, що відповідає за обслуговування картки, стався збій, а потім просять повідомити номер карти і пін-код для її перереєстрації.

Отримавши реквізити пластикової карти, зловмисники переводять кошти на свій рахунок, а потім знімають їх. 

Шановні громадяни! Не поспішайте повідомляти реквізити вашої карти! Часто таке шахрайство здійснюється ув’язненими, які відбувають термін у виправних установах!

Жодна організація, включаючи банк, не має права вимагати дані вашої пластикової карти! Для того, щоб перевірити інформацію, що надійшла про блокування карти, необхідно зателефонувати в клієнтську службу підтримки банку. Швидше за все, вам дадуть відповідь, що ніяких збоїв на сервері не відбувалося, а ваша карта продовжує обслуговуватися банком.

Sms з повідомленням про виграш автомобіля - шахрайство!

В країні відзначається активізація діяльності телефонних шахраїв. Сподіваючись отримати нібито виграний у лотереї автомобіль громадяни втрачають від 10 тисяч гривень. Практично щодня в органи врутренніх справ надходять заяви громадян про те, що вони стали жертвами шахраїв, нібито проводять розіграш автомобілів іноземного виробництва.

Схема скоєння злочину виглядає наступним чином: на телефон абонента мобільного зв’язку приходить, як правило, в нічний час sms-повідомлення, в якому говориться про те, що в результаті проведеної лотереї він виграв автомобіль (найчастіше Audi A6). Для уточнення всіх деталей потенційній жертві пропонується відвідати певний сайт і ознайомитися з умовами акції, або подзвонити по одному з вказаних телефонних номерів.

Під час розмови шахраї повідомляють про те, що для виконання необхідних формальностей (сплати держмита, оформлення необхідних документів) щасливому володареві новенького авто необхідно перерахувати на рахунок свого мобільного телефону 10 тисяч гривень, а потім набрати певну комбінацію цифр і символів нібито для перевірки надходження грошей на рахунок і отримання «коду реєстрації». Як тільки жертва завершує зазначені маніпуляції, рахунок обнуляється, а шахраї зникають в невідомому напрямку.

Випадки шахрайства зафіксовані практично у всіх областях нашої країни!

 Поділитися