Начальник ГУ ДМС у Харківській області позивається до правозахисниці
«Діяльність Позивача на посаді керівника, навпаки, свідчить про боротьбу з фірмами-посередниками, здійснення позитивних змін у роботі ДМС. Комерційні організації вимушені були зняти зовнішню рекламу на вул. Римарській в Харкові, яка була розміщена на кожному куті на час вступу Позивача на посаду», – говориться в позовній заяві «про захист честі, гідності та ділової репутації», поданій до Дзержинського районного суду начальником Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області Гузем В.В.
І направду: зняли фірми-посередники свою зовнішню рекламу з ЗОВНІШНЬОЇ сторони будівлі ГУ ДМС, що розташована в Харкові на вул. Римарській, 24. І розвісили рекламні банери… з внутрішнього двору будови, а також на Римарській, 13. Очевидно, на цьому вся «боротьба» ГУ ДМС з фірмами-посередниками й завершилася.
Однак численні звернення та скарги з цього приводу, що готувалися фахівцями громадської організації «Всеукраїнська ліга правників проти корупції», «достали» очільника обласної ДМС настільки, що він вирішив позиватися проти громадської організації та її голови Олени Шостко.
У позовних вимогах зазначено:
Важко сказати, як оціночні судження, що містяться у наведених цитатах, взагалі можуть бути предметом оскарження. Ще більш складно збагнути, який стосунок до публікації посту на Facebook невідомою «Olena Shostko» має фізична особа Олена Шостко?
Також Гузь В.В. вимагає оприлюднити спростування зазначеної інформації на Інтернет-сайті ГО http://nocorrupt.com/ та стягнути з громадської організації та її керівниці по 170 грн.
Буцімто й не багато. Але справа не в грошах (хоча суму потім можна й «уточнити» в бік збільшення). Точніше, не в цих грошах! А в тих, що, вочевидь, «крутяться» під час оборудок з оформленням багатьох документів через фірми-посередники. Тому чиновникам від ДМС конче необхідно «закрити рота» тим, хто заважає цьому, з дозволу сказати, «бізнесу».
Адже ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» у процесі статутної діяльності дійшла висновку, що значна частина адміністративних послуг в Україні надається споживачам через посередницькі комерційні фірми, які існують і діють тільки завдяки своїм тісним зв’язкам зі службовими і посадовими особами Державної міграційної служби України.
Повноваження щодо оформлення закордонних паспортів, посвідки на проживання, оформлення запрошення для іноземця з метою отримання візи для в’їзду в Україну та інші послуги покладено на Державну міграційну службу (ДМС) України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через міністра внутрішніх справ України. Однак фактично вищезазначені функції перебрали на себе чисельні комерційні фірми – суб’єкти господарювання (туристичні агенції, консалтингові та юридичні фірми тощо), які, використовуючи зв’язки в органах ДМС України, за матеріальну винагороду сприяють в отриманні різних адміністративних послуг у непередбачені законом скорочені строки або поза чергою.
Перелік таких суб’єктів підприємницької діяльності є загальновідомим завдяки зовнішній та Інтернет-рекламі та складається не з десятка комерційних структур, а з цілої розгалуженої мережі, що працює як на національному, так і на регіональному рівнях, створюючи паралельну до державних органів систему.
«Всеукраїнська ліга правників проти корупції» найбільш ретельно в цій сфері досліджувала проблему, пов’язану із закордонними паспортами. Термін оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному режимі, встановлений чинним законодавством, – 20 робочих днів; термінове оформлення – 7 робочих днів, однак фірми-посередники пропонують термінове оформлення паспорта за 5, 3 і навіть за 1 день.
І суть «консультацій» фірм-посередників зводиться до неофіційних домовленостей і «вирішення питань». Однак деякі фірми (наприклад, харківське консалтингове агенство «Аск») навіть безпосередньо вказують оформлення закордонних паспортів як сферу СВОЄЇ діяльності: http://асконсалт.укр/services
З січня 2015 року і дотепер ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» написала понад 30 заяв, скарг, спрямованих на «гарячу» урядову лінію, до Генеральної прокуратури, МВС України, СБ України, Адміністрації Президента України, Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції. Втім, більшість державних органів пересилало заяви до ДМС України. А відповіді керівників ДМС носили характер «відписок».
Щоправда, майже рік тому правозахисники домоглись внесення відомостей в ЄРДР за фактами «крутень» у цій сфері та відкриття кримінального провадження за ст. 369-2 Кримінального кодексу України (зловживання впливом). Заяву про кримінальне правопорушення було подано на ім’я прокурора Харківської області Ю. Данильченка 16 квітня 2015 року. Однак кримінальне провадження всупереч ст. 214 КПК України так і не було розпочате. Бездіяльність прокуратури оскаржили в суді, який 5 травня 2015 року зобов’язав внести відомості до ЄРДР і розпочати кримінальне провадження (після цього прокуратура Харківської області не виконувала ухвалу суду ще понад місяць).
15 червня 2015 року було розпочато досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 42015220000000423, яке проводилось слідчим відділом міського управління ГУМВС в Харківській області. Восени 2015 року справу було передано до Дзержинського РВ ХМУ ГУМВС (зараз Дзержинський відділ ГУНП в Харківській області). До цього часу жодній особі не пред’явлено підозру.
Тому у «Всеукраїнської ліги правників проти корупції» й з’явилися підстави вважати, що керівники місцевих правоохоронних органів просто саботують розслідування незаконної діяльності комерційних структур (фірм-посередників), а також зловживань, вчинених службовими особами Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та його територіальних підрозділів.
Така бездіяльність місцевих правоохоронних органів призвела до створення нових фірм-посередників (і продовження безтурботної діяльності «старожилів»), найбільша кількість яких розташована біля сектору централізованого оформлення документів №2 ГУ ДМС України в Харківській області на вул. Правди, 5, що надає послуги мешканцям Луганської і Донецької областей.
Оскільки одержання паспортів терміново (за 3 дні) відповідно до закону можливе тільки у 3 випадках (у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні особи, що від’їжджає, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном) при наявності підтверджуючих документів, масове одержання паспорта громадянина України для виїзду за кордон без відповідних довідок, за участі фірм-посередників, свідчить про налагоджену систему, яку неможливо побудувати без її «прикриття» з боку очільників ГУ ДМС у Харківській області і центрального апарату ДМС України.
І замість того, щоб займатися справжньою дієвою боротьбою з корупційними схемами, начальник обласної ДМС вирішив позиватися до правозахисників, які активно критикували цю прикру практику.
В суді інтереси Олени Шостко та ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» захищає адвокат, голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов. Він переконаний, що право громадян знати про можливі корупційні оборудки чиновників переважає над бажанням владників працювати поза межами громадського контролю.