MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перемир’я під кулями. Станиця Луганська

12.12.2016   
Яна Смелянська
Сьогодні в Станиці Луганській рівним рахунком нічого не нагадує про те, що ще два з невеликим роки тому це було процвітаюче аграрне селище. Станицю Луганську наші моніторингові групи відпрацьовували дуже ретельно і детально. В результаті можна говорити про системні порушення прав людини в Станично Луганському районі.

 

Сьогодні в Станиці Луганській рівним рахунком нічого не нагадує про те, що ще два з невеликим роки тому це був процвітаюче аграрне селище.

Станицю Луганську наші моніторингові групи відпрацьовували дуже ретельно і детально. В результаті можна говорити про системні порушення прав людини в Станично Луганському районі.

Варто почати з органу місцевого самоврядування - селищної ради. Люди, які там працюють сміливо претендують на звання героїв. Вони навчилися виживати всупереч всім життєвим обставинам, постійним обстрілам і хронічному пресингу з боку українських військових.

Ще в 2014 році військові зайняли типову будівлю селищної ради. На сьогоднішній день будівля так і знаходиться під їх владою, не дивлячись на те, що вже не один раз командуванню різних структурних підрозділів ЗСУ керівництво району пропонувало альтернативне приміщення, недалеко від нинішнього будинку, в якому базуються ЗСУ. Військові категорично відмовляються.

Комунальні послуги за спожиті електроенергію, воду, газ відмовляються оплачувати як самі військові, що базуються в приміщенні колишньої селищної ради, так і відомства Міністерства оборони і МВС, яким вони підкоряються.

За даними селищної ради за одну тільки електрику на даний момент «висить» заборгованість в 150 тисяч гривень. Найсумніше в цій ситуації, що борг представники РЕС вимагають саме з селищної ради, яка не має навіть непрямого відношення до появи цього боргу. Питання номер один, що виникло в ході чергового візиту нашої групи в це селище: хто повинен платити борги за комунальні послуги в даній ситуації? Одна відповідь очевидна: не органи місцевого самоврядування точно.

Контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду. Це проблема для кожного населеного пункту, в якому такі є.

КПВВ в Станиці Луганській — один із найпроблемніших з шести існуючих, як для місцевих жителів, так і для тих, хто змушений перетинати лінію розмежування. Але наше завдання сьогодні — не постійні черги, і не грубість військових по відношенню до цивільних.

Питання виникає за типом попереднього: хто оплачує борги за комунальні послуги, спожиті співробітниками відомств, які обслуговують контрольно-пропусні пункти?

Ми детально вивчили питання заборгованості по компослугам від роботи КПВВ.

Так заборгованість по КПВВ в Ст.Луганській становить понад 70 тисяч гривень на сьогоднішній день тільки за електрику. Міністерство оборони, Мінфін і всі інші відомства, які мають пряме відношення до фінансування витрат пов’язаних з військовими діями на сході України, від процедур оплати комунальних боргів відмовчуються.

Аналогічна ситуація по комунальним платежам за обслуговування КПВВ складається і на інших пропускних пунктах.

Так КПВВ «Зайцеве-Майорськ», який розташовувався в селищі Опитне під Бахмутом, спожив компослуг на суму близько 260 тисяч гривень. Зараз КПВВ благополучно перенесли на територію іншої територіальної громади, а борги залишилися в Опитненській. Після переїзду КПВВ на 18 кілометрів в сторону Майорська, підключення здійснили до мереж залізниці.

КПВВ в Новотроїцькому. Ті ж проблеми. Заборгованість по компослугам, яку відмовляються оплачувати всі причетні до дій військових відомства міністерств, в сільраді підтверджують. Суму заборгованості намагаємося з’ясувати. Зараз за допомогою інформаційних запитів, перевіряємо ситуацію по контрольно-пропускним пунктам в Мар’їнці, Гнутовому і Золотому (воно нібито не працює. Однак військові знаходяться там цілодобово).

Але, виходячи з уже наявної інформації, можна зробити висновок, що керівництво країни не дуже-то горить бажанням увійти в правове поле в питаннях обслуговування КПВВ.

Однак, якщо говорити про позитивні знахідки нашого моніторингу цього разу, то має сенс відзначити відновлення з/д сполучення Станиці Луганської зі Старобільськом

Також, нам стало відомо, що на даний момент йдуть переговори в рамках виконання Мінських угод про відновлення регулярного пасажирського з/д рейсу з тимчасово окупованого Луганська в Станицю Луганську.

Ця інформація викликає великі суперечки і масу протиріч серед громадськості. Але кожен, хто хоча б один раз відстояв п’ятигодинну (мінімум) чергу на КПВВ (у будь-яку погоду) розуміє, що цей рейс на кшталт глотку води в пустелі.

Скільки б суперечок не викликало подібне повідомлення, можна говорити про те, що цей крок однозначно посприяє більшій інтеграції громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях в правове поле України. Ціна квитка на подібний рейс по завіреннях керівництва з/д станції становитиме близько 20 гривень.

Крім того, варто відзначити позитивну динаміку у взаємовідносинах цивільного населення і військових. Ми звернули увагу, що деякі вулиці в населеному пункті, які раніше були перекриті військовими, сьогодні відкриті. Це великий плюс. Адже ще кілька місяців тому вільно вулицями Станиці Луганській було пересуватися неможливим. Щоб пройти 30 метрів по прямій, люди змушені були обходити блокпости кілька зайвих кілометрів.

В процесі відпрацювання територій поблизу лінії розмежування ми сформулювали рекомендації українській владі,які спрямовані на виправлення ситуації з дотриманням прав людини в цьому регіоні. Нижче деякі з них.

Більше за посиланням в звіті ХПГ та  ПЦ “Меморіал” “Ситуація з правами людини на сході України”.

Міністерству оборони України та Міністерству внутрішніх справ України

*Розробити і впровадити в статути, постанови і накази чіткі і недвозначні інструкції для воєнізованих підрозділів, контролюючих населені пункти поблизу лінії розмежування, які регламентували б всі можливі аспекти взаємин з місцевим населенням

* Налагодити механізми забезпечення притягнення до дисциплінарної (а при необхідності і кримінальної) відповідальності військових за перевищення влади у взаєминах з місцевим населенням

* Передислокувати всі армійські і воєнізовані державні підрозділи з території населених пунктів за їх межі

* Виробити концепцію більш м’якого контролю територій, в основі якої повинен лежати принцип поваги до прав місцевого населення і прав територіальних громад на самоврядування; впровадити її статути, постанови і накази, довести до всього особового складу всіх воєнізованих підрозділів

* Жорстко припиняти будь-які спроби дискримінації місцевого населення за принципом місця проживання і походження ( «всі донецькі / луганські – сепаратисти»)

* Проінформувати особовий склад всіх воєнізованих підрозділів про неприпустимість практики блокування окремих житлових районів, обмеження доступу цивільних осіб до своїх осель та іншого майна

* Чесно інформувати суспільство про невійськові втрати, не ховаючи подібну статистику за повідомленнями про «збройні сутички з ДРГ противника»

* Інформувати населення щодо місця і часу прийому громадян керівництвом та співробітниками районних управлінь МВС в цих населених пунктах для реалізації права громадян на звернення до правоохоронних органів по мірі необхідності, а також для розслідування випадків обстрілів, руйнування об’єктів нерухомості та інших інцідентів.

Службі безпеці України

* Внести зміни до постанови №415-ог з метою приведення процедур перетину лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях до стандартів дотримання прав громадян і поваги їх гідності.

* Забезпечити право цивільних осіб на свободу пересування через лінію розмежування шляхом створення додаткових транспортних коридорів, обладнання контрольно-пропускних пунктів необхідною інфраструктурою (як для співробітників КПП, так і для громадян, які перетинають лінію розмежування), спрощення процедур перетину лінії розмежування.

* Вжити заходів щодо протидії корупції, надати доступ на КПВВ спостерігачам. Провести розмінування уздовж транспортних коридорів КПВВ, обмеживши проїзд по коридору виключно механічними перешкодами.

* Розблокувати регулярне пасажирське сполучення з територіями, контрольованими сепаратістамі.

Міністерству соціальної політики

* Згідно з даними Міністерства соціальної політики, станом на кінець серпня 2016 року в Україні було зареєстровано 1714, 4 тис. внутрішньо-переміщених осіб. Більше 80% цих людей - пенсіонери. Діючі нині законодавчі акти, що регламентують процедуру верифікації, обліку і контролю для громадян, які проживають на територіях, контрольованих сепаратистами, докорінно порушують права цих громадян. Необхідно невідкладно внести зміни в порядок пенсійних виплат, процедуру їх оформлення і облік.

* Влада зобов’язана організувати на підконтрольних їм (законній владі) територіях можливість отримання пенсій усіма людьми, яким вони належать, не ставлячи при цьому ніяких додаткових умов, і незалежно від того, де реально проживають ці люді.

Міністерству охорони здоров’я України

* Беручи до уваги об’єктивні складнощі з доступом до охорони здоров’я у жителів, які проживають на територіях, контрольованих сепаратистами, передбачити при формуванні бюджетів закладів охорони здоров’я на територіях, що межують з лінією розмежування, збільшення обсягу фінансування медичних послуг для цивільного населення, пов’язаний з підвищеним навантаженням за рахунок «соціальних туристів» (осіб, які приїжджають на підконтрольні території, для вирішення своїх соціальних питань та реалізації гражданськіх прав).

* Створити резервні потужності для лікування людей з непідконтрольних територій.

* Вжити заходів щодо забезпечення існуючих лікарень, ФАПів та інших медустанов медикаментами, медичним обладнанням, знайти фінансування на підвищену оплату праці фахівців для їх залучення на роботу в прифронтову зону.

* Забезпечити безперебійну роботу станцій «швидкої допомоги» на територіях, що межують з лінією розмежування.

Міністерству економіки України

* Розробити держпрограми по збільшенню зайнятості та самозайнятості населення територій Донецької і Луганської областей уздовж лінії розмежування, в тому числі по виробництву сільськогосподарської продукції з подальшим її викупом держпідприємствами з переробки.

* Реалізувати механізми дотування, субсидування, фіскальних заохочень підприємствам, що здійснюють господарську діяльність і створюють робочі місця на територіях Донецької та Луганської областей уздовж лінії розмежування.

Кабінету Міністрів України

* Позитивним сигналом суспільству можна вважати прийняту Кабміном Державну цільову програму відновлення та розвитку миру в східних регіонах України.

* Важливим елементом державної політики вирішення конфлікту на Донбасі могла б стати затверджена доктрина про комплекс заходів з національного примирення.

* Розробити для населення територій, розташованих в безпосередній близькості до лінії розмежування, інструкції про всі можливі механізми реалізації своїх цивільних прав у разі виникнення проблемної ситуації.

* Розробити і затвердити програму компенсації за знищене або пошкоджене житло особам, чиї домогосподарства були пошкоджені (зруйновані) під час проведення антитерористичної операції.

* Скасувати необгрунтовано жорсткі обмеження перевезення (перенесення) продуктів харчування та інших предметів споживання через лінію розмежування, які неминуче породжують корупцію.

* Врегулювати питання земельних відносин з тими суб’єктами господарської діяльності, чиї землі були зайняті фортифікаційними спорудами української армії.

* Розробити програму залучення інвестицій на території Донецької та Луганської областей, які постраждали від проведення бойових дій, з метою створення робочих місць і ефективного використання природних ресурсів територій.

Міністерству освіти України

* В ряді населених пунктів, розташованих в безпосередній близькості до лінії розмежування,  діти, що залишилися там, змушені відвідувати найближчі освітні установи, розташовані на непідконтрольною території. Такі випадки зафіксовані в Лопаскіно, Лобачеве, Жеванке, Семигір’ї, Новолуганському. Невідкладно забезпечити дітям, які проживають на підконтрольній території, можливість відвідувати школи, не перетинаючи лінію розмежування, а також вирішити проблему реалізації права на освіту дітей, які проживають на непідконтрольних територіях, і вимушених переміщатися до найближчої школи через лінію розмежування до найближчих освітніх установ на контрольованій терріторіі.

Верховной Раді України

* Розробити і затвердити недискримінаційну процедуру документування, розслідування та підтвердження права власності на житло, землю і майно, а також створити реєстр зруйнованого і пошкодженого майна на територіях населених пунктів, розташованих в безпосередній близькості до лінії розмежування.

* Призначити і профінансувати проведення виборів місцевих рад на окремих територіях Донецької та Луганської областей, де проведення таких виборів було скасовано в 2015 р рішенням ЦВК, для реалізації права проживаючих в таких районах громадян України на участь у місцевому самоврядуванні.

* Вирішити найважливіше питання про переміщення осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі на контрольованих сепаратистами територіях, на підконтрольну терріторію.

Генеральній прокуратурі України

* Звернути особливу увагу на необхідність об’єктивного розслідування всіх випадків злочинів проти мирного населення всіма сторонами збройного конфлікту і притягнення винних до кримінальної відповідальності

Міністерству зв’язку та інформації

* Посилити інформаційну присутність на територіях населених пунктів, розташованих в безпосередній близькості до лінії розмежування. Встановити додаткові теле- і радіостанції, підвищити потужність передавачів, спільно з телерадіоканалами розробити сітку мовлення і програми в розрахунку саме на населення Донбасу, зі значною часткою передач російською мовою.

* Потрібна програма включення тимчасово переміщених осіб в ринок праці на місцевому рівні. Слід переглянути таку політику підтримки переселенців з боку держави і місцевих властей.

 

 Поділитися