MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Результати моніторингових візитів в ОРДЛО та «сіру» зону. Прес-реліз

15.12.2016   
Інтерфакс-Україна

Харківська правозахисна група та Правозахисний центр «Меморіал» (Москва) представили журналістам і громадськості результати своєї роботи в Донецькій і Луганській областях відповідно до проекту, підтриманому БДІПЛ ОБСЄ (Варшава).

У березні-червні 2016 р моніторингові групи ХПГ і ПЦ «Меморіал» проїхали по всій лінії розмежування на підконтрольних територіях, співробітники ПЦ «Меморіал» також здійснили моніторингові візити на непідконтрольні території Донецької та Луганської областей.

Метою візитів в «сіру» зону було вивчення основних проблем, пов’язаних з розміщенням військових в населених пунктах на лінії розмежування, переходом через контрольні пункти в’їзду-виїзду на лінії розмежування, функціонуванням неофіційних переходів через неї, масштабами руйнувань і ходом відновлення, положенням вимушених переселенців, т.зв. «пенсійним туризмом», станом шкільної освіти, обстрілами в березні-червні 2016 р.

У поїздках по непідконтрольній території збиралася інформація про наслідки військових дій, про хід відновлення зруйнованих об’єктів і про сьогоднішні умови життя жителів цих територій, зокрема, про рівень цін на продукти і рівні доходів (зарплати, пенсії), про проблеми пересування через лінію розмежування, про вимушених переселенців, про шкільну освіту, про ситуацію з обстрілами.

Під час кожного візиту вивчалася також проблема доступу до інформації.

За результатами візитів було підготовлено дві доповіді – відповідно по підконтрольній і по непідконтрольній територіям, кожну доповідь завершують детальні рекомендації щодо того, як поліпшити ситуацію. Ці доповіді були опубліковані в грудні 2016 року і вперше були публічно представлені 8 грудня в Європейському парламенті в Брюсселі.

В ході прес-конференції безпосередні учасники моніторингових місій поділилися зібраним фото і відео матеріалом, розповіли про найяскравіші епізоди місій, ознайомили громадськість з комплексом рекомендацій українському уряду, а також відповіли на всі питання за підсумками своїх візитів в зону конфлікту.

В процесі роботи моніторингових груп був зібраний значний обсяг інформації про руйнування житлових будинків в зоні конфлікту, знищеної інфраструктури, екстраординарних випадках порушення прав людини в зоні конфлікту – вбитих, поранених, військовополонених, зруйнованому житлу та інші.

Харківську правозахисну групу представляли Юрій Асєєв, Євген Захаров, Олександр Павліченко, ПЦ «Меморіал» – Олег Орлов.

 Поділитися