Навчайся, контролюй, перемагай: триває проект «Впливаємо на владу разом»
У липні 2016 р. громадська організація «Пісочинська альтернатива» розпочала серію тренінгів для активістів громад і депутатів місцевих рад Харківщини. Цей масштабний проект має назву «Впливаємо на владу разом» і виконується за підтримки European Endowment for Democracy (EED).
Мета проекту – підготувати активістів до роботи в органах місцевого самоврядування, в тому числі в нових об’єднаних громадах, навчити їх моніторити та контролювати фінансову діяльність місцевих рад.
Загалом за перші півроку до проекту вже залучені місцеві активісти і депутати з міст Дергачі, Зміїв, Лозова, Люботин, Мерефа, Чугуїв, смт Пісочин та Рогань.
Тренери проекту – депутати Харківської обласної та районної рад, експерти з місцевого самоврядування. Так, вже на перших тренінгах Віктор Кисіль, депутат Харківської обласної ради, ознайомив учасників із організацією і особливостями роботи місцевих рад, процедурами підготовки та прийняття рішень.
Депутат Дергачівської районної ради Ірина Басова розповіла учасникам тренінгів про формування бюджетів місцевих рад, тендерні закупівлі, організацію електронних закупівель через систему публічних закупівель “Prozorro”. Цікавими прикладами проектної діяльності поділився на тренінгах голова ГО «Пісочинська альтернатива» Станіслав Шапарь, а депутат Харківської районної ради Артем Фисун презентував слухачам особливості організації громадської інформаційної кампанії тиску на місцеву раду під час обговорення інфраструктурних проектів.
Цікаво, що на час реалізації проекту припали перші вибори в об’єднаних територіальних громадах Харківщини – Мереф’янській міській та Роганській селищній. Деякі учасники проекту «Впливаємо на владу разом» брали активну участь у виборчій кампанії.
Керівник проекту С. Шапарь так прокоментував перегони в Мерефі й Рогані: «За результатами виборів до Мереф’янської міської ради з 15 слухачів проекту 4 обрані депутатами, а Віталій Рябуха, який не тільки очолював виборчий список, але й балотувався в мери, посів друге місце, набравши 21 % голосів, а чинний мер – 47 %. При цьому напередодні виборів 31 липня 2016 р. у новоствореній об’єднаній громаді м. Мерефа та с. Утківка на тренінгах були розглянуті особливості виборчого процесу, захисту результатів виборів у день голосування та ніч підрахунку голосів. Ми не тільки навчаємо активістів визначати проблеми місцевого самоврядування, але й допомагаємо нашим активістам в організації діяльності ради: прийняття регламенту та інших документів ради, роботі з бюджетними пропозиціями.
Власне, отриманий учасниками проекту перший досвід можна буде поширювати й на інші об’єднані громади. Принаймні, успішна виборча кампанія місцевих активістів у Мерефі дає підстави про це говорити. В грудні набутий досвід учасники нашого проекту намагались реалізувати в Рогані».
Варто нагадати, що тривалому проекту «Впливаємо на владу разом» передувало створення в 2015 р. Харківської обласної школи моніторингу підтриманої Міжнародним фондом «Відродження». Результати моніторингів діяльності місцевих рад Харківщини та напрацьовані тренерами школи методичні матеріали доступні на сайті «Прозора влада».