MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Представники так званої ЛНР передали українським силовикам двох жінок, що були у полоні

28.12.2016   
Яра Скрипник
У вівторок із полону звільнено ще двох жінок – Анжеліку Преснякову та Ольгу Сворак – Богданову. Процедура передачі відбулася за участі керівника українського центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимира Рубана. Жінок після звільнення передали Службі безпеки України, а сам Рубан, коментуючи чергове звільнення, зазначив, що «стан здоров’я обох жінок нормальний», а також подякував нардепу Надії Савченко за допомогу, адже саме завдяки її домовленостям у Мінську жінок і вдалося звільнити.

27 грудня 2016 року бойовики так званих ЛНР та ДНР запропонували провести обмін 47 українців, які утримуються у полоні, на 690 осіб із боку України. Офіційної позиції із цього питання українська сторона не виказала, але, скоріш за все, погодиться на запропонований сценарій. За словами Ірини Геращенко, «ми шукаємо будь-яку можливість витягти, ми співпрацюємо з церквами і волонтерами, ми готові йти на жести доброі волі і гуманізму, аби витягти».

Зазначимо, що у вівторок із полону звільнено ще двох жінок – Анжеліку Преснякову та Ольгу Сворак – Богданову. Процедура передачі відбулася за участі керівника українського центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимира Рубана. Жінок після звільнення передали Службі безпеки України, а сам Рубан, коментуючи чергове звільнення, зазначив, що «стан здоров’я обох жінок нормальний», а також подякував нардепу Надії Савченко за допомогу, адже саме завдяки її домовленостям у Мінську жінок і вдалося звільнити.


Широкий загал дізнався про Ольгу Сворак – Богданову влітку поточного року, коли у ЗМІ пройшла інформація про її потрапляння у полон до терористів так званої ЛНР. Їй приписували те, що вона нібито була завербована СБУ задля передачі секретної інформації військового та політичного характеру із території Луганської Народної Республіки, навіть назвали позивний - «Метіль». До полону жінка працювала в івано-франківському інтернет-виданні «Голос Інфо». Колишні колеги екс-полоненої підтверджують, що вона і справді писала матеріали для видання, які надсилала електронною поштою. Але за завданням редакції перебувала у відрядженні в українській столиці, а не на окупованій території. Виїзд Ольги на схід був викликаний виключно її особистими справами, і жодним чином не був пов’язаний із професійною діяльністю жінки. До того ж за весь цей час не було написано жодної заяви про зникнення від рідних та близьких журналістки.


Також Сворак не приховувала інформації, що її коханий служить в одному із батальйонів ЛНР. Більше того,  в листопаді 2015 року – на власній сторінці в соціальній мережі Ольга поділилася фото із «молодим чоловіком», яке зроблене на території анексованої Ялти. На камуфльованому одязі чоловіка видно прапор так званої Новоросії.


Про іншу полонену – Анжеліку Преснякову – відомо трохи менше, але ці факти також підштовхують до роздумів. Преснякова потрапила у полон раніше, ніж Ольга Сворак: в травні 2016 року. За словами самої жінки, вона працює суддею Апеляційного суду у місті Маріуполь. На непідконтрольну українській армії територію потрапила через хвору на онкологічне захворювання матір, яку приїхала провідати у вихідний день. Затримання відбулося, коли вона збиралася повернутися додому. Їй також було висунуто звинувачення «підозра у співробітництві із ЗСУ», але за більш ніж півроку у полоні не сталося й одного допиту. Нині уся відома інформація щодо Преснякової – лиш її власні слова. У цій історії занадто багато «чорних плям», на які хотілося б пролити світло. Наприклад, дочка Анжеліки Преснякової - Олена - нині проживає у окупованому Донецьку разом із сім’єю. Цей спокійний спосіб життя ніяк не схожий на життя людини, чия матір уже майже рік знаходиться у полоні бойовиків.


Чи була жінки, одна із котра мала стосунки із представником Новоросії, а у іншої – родичі живуть на непідконтрольних Україні територіях, полоненими насправді? Сподіваємося дізнатися вичерпні подробиці на це цілком закономірне питання трохи згодом. Наразі ж маємо лише слова радника голови СБУ Юрія Тандіта: «Вона (йдеться про Ольгу Сворак – прим авт.) знаходиться зараз у неволі, ми повинні думати як її звідти витягнути, а потім, коли вона буде тут, де діють закони, на нашій території, ми зможемо говорити про багато речей більш детально», які дають надію на те, що цю справу буде розслідувано, а не «спущено на гальмах».

 

 Поділитися