Меморіальна дошка на згадку про «каразінців», які загинули під час бойових дій на Донбасі
27 січня 2017 року у фойє другого поверху головного корпусу Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна було відкрито меморіальну дошку студентам і випускникам вишу, які загинули під час бойових дій на Сході України.
На граніті викарбовані імена чотирьох «каразінців»: 19-річного бійця Добровольчого Українського Корпусу, студента історичного факультету Святослава Горбенко, 30-річного рядового батальйону патрульної служби міліції особливо призначення «Херсон», випускника медичного факультету Владислава Ковальова, 24-річного бійця 93-й ОМБр, випускника історичного факультету Мирослава Мисли і 23-річного бійця батальйону спецпризначення «Донбас», студента історичного факультету Едуарда Ушакова.
Святослав Горбенко - боєць 1-ї штурмової роти 5-го батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор». Навчався на історичному факультеті ХНУ ім. В.Н. Каразіна. Взимку 2013-2014 років брав участь в Революції гідності, активний учасник харківського Євромайдану. У серпні 2014 року вступив до лав Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», був бійцем 1-ї штурмової роти 5-го батальйону. Брав участь в боях за Донецький аеропорт. 3 жовтня 2014 року, рятуючи травмованого побратима, від пострілу танка в приміщення старого терміналу боєць Горбенко отримав смертельне осколкове поранення сонної артерії, а також поранення руки і ноги, і загинув від отриманих поранень.
Владислав Ковальов - випускник медичного факультету ХНУ ім. В.Н. Каразіна, працював лікарем-хірургом в лікарні Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області. У червні 2014 року добровольцем вступив до лав батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Херсон», виконував обов’язки лікаря-хірурга. 29 серпня 2014 г. рядовий міліції Ковальов загинув під час виходу з «Іловайського котла» у так званому «зеленому коридору» поблизу села Новокатеринівка Старобешівського району Донецької області.
Мирослав Мисла - військовий, командир відділення окремої зведеної штурмової роти «Карпатська Січ» 93-й ОМБР. З 2009 по 2015 роки навчався на історичному факультеті ХНУ ім. В. Н. Каразіна. З перших днів війни добровольцем пішов на схід у складі батальйону «Січ», який згодом було перетворено на Окрему зведену штурмову роту «Карпатська Січ» у складі 93-ї ОМБр. Брав участь, зокрема, у боях в районі Донецького аеропорту. 2 жовтня 2016 загинув поблизу села Кримське (Новоайдарський район) Луганської області. Мирослав на чолі розвідгрупи під час виконання бойового завдання виявив ДРГ противника, потрапив під масований мінометний обстріл і помер від отриманих поранень.
Едуард Ушаков в 2007-2009 рр. навчався на історичному факультеті ХНУ ім. В. Н. Каразіна. Солдат резерву, старший стрілець 2-го батальйону спеціального призначення НГУ «Донбас». Загинув 29 серпня 2014 року під час виходу з «Іловайського котла» в результаті обстрілу.
Серед ініціаторів встановлення меморіальної дошки – випускники університету – однокурсники загиблих, нинішні студенти, аспіранти та викладачі вишу, а також Харківська правозахисна група.
У відкритті меморіальної дошки взяли участь заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Анатолій Бабічев, ректор, академік Віль Бакіров, видатний український вчений-астроном, академік Ярослав Яцків, учасник оборони Донецького аеропорту, радник голови Харківської обласної державної адміністрації з питань учасників АТО Олександр Сергієв, заступник декана економічного факультету Дмитро Мангушев.
«Мені зараз важко говорити. Це велика біда, велике горе. У той же час це величезний приклад мужності, патріотизму, вірності своїй Батьківщині», - зазначив Віль Бакіров.
«Шанувати пам’ять героїв - обов’язок кожного громадянина України. Сьогодні ми вшановуємо пам’ять молодих людей, які віддали своє життя за Свободу, Незалежність і Суверенітет нашої держави. Це два студента і два випускника Каразінського університету. Саме ці герої повинні стати прикладом, на якому будуть виховуватися наступні покоління студентів, - зазначив в ході церемонії відкриття меморіальної дошки заступник голови - керівник апарату ХОДА Анатолій Бабічев. - Наша країна переживає найбільше випробування в своїй сучасній історії - боротьбу за державність. І сьогодні, як ніколи, ми повинні згуртуватися, об’єднати громадянське суспільство навколо ідеї збереження нашої державності, територіальної цілісності, суверенітету, бути єдиними в розвитку нової сильної України. Упевнений, що вихованці знаменитого Каразінського університету віддадуть всі свої знання для розвитку процвітаючої європейської України».
Заступник декана економічного факультету Дмитро Мангушев зазначив, що Харківська область є мирним регіоном завдяки бійцям, які захищають кордону України на сході. «Війна триває, вона всього в 300 км від Харкова. Ціна нашого спокою - життя молодих хлопців. Завдяки героям, які віддали за Україну найдорожче, і тим, хто сьогодні бореться за суверенітет нашої держави, ми можемо жити звичайним життям, не боятися обстрілів, будувати плани на майбутнє, - сказав викладач. - Вшановуючи пам’ять загиблих героїв, кожен повинен задуматися - що він зробив для своєї країни?».
Покласти квіти до меморіальної дошки прийшли друзі загиблих, учасники АТО, співробітники, випускники та студенти університету.
Каразінська спільнота як ніхто інший розуміє важливість та неоціненність подвигу, який кожного дня здійснюють військові у зоні АТО, тому бере активну участь у різноманітних проектах, спрямованих на допомогу військовим і постраждалим від бойових дій та з метою увіковічнення героїзму бійців АТО. Зокрема було ініційовано проведення благодійного аукціону «Університет. Мистецтво. Мир», мета якого - збір коштів на підтримку поранених військовослужбовців із зони АТО, які проходять лікування у Харківському Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону, волонтерського проекту «Харків’яни на фронтах АТО», спрямованого на запис розповідей харків’ян-учасників АТО й формування бази даних для проведення наукових досліджень. Крім цього, каразінці регулярно відвідують поранених у медичних закладах, а також переселенців із зони АТО, надаючи їм допомогу.
Каразінський університет фактично започаткував вшанування українських захисників – студентів, випускників та співробітників університету, загиблих під час бойових дій на Донбасі, і ми не маємо сумнівів, що така ініціатива буде поширена і в інших вишах. Такі заходи були би корисними, перш за все, для молоді, виховували би гордість за свій народ, шанобливе ставлення до військових, учасників бойових дій на Сході України, зміцнювали почуття патріотизму молоді, формували суспільну думку про недопущення жахів війни.