MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Про роботу Центру стратегічного захисту ХПГ в 2016 році

28.02.2017   
Євген Захаров
У минулому році юристи Центру стратегічного захисту (ЦСЗ) ХПГ вели провадження у 186 стратегічних справах.

У минулому році юристи Центру стратегічного захисту (ЦСЗ) ХПГ вели провадження у 186 стратегічних справах. Тут не враховані справи, у яких були подані заяви до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ, Суд) у минулі роки і де могло бути листування із заявником або Судом, а також справи, за якими рішення ЄСПЛ були ухвалені раніше, і юристами ХПГ проводиться моніторинг виконання цих рішень державою.

У стратегічних справах ХПГ працювали 35 юристів, в тому числі 9 постійно працюючих в ХПГ (у 2016 році – 7), решта працювали за тимчасовими контрактами. Більш детально із стратегічними справами ХПГ можна ознайомитися в огляді на нашому сайті.

Справи ЦСЗ в Європейському суді з прав людини

89 стратегічних справ стосувалися ЄСПЛ, в деяких з них одночасно відбувалося провадження в національних судах.

У 2016 році ЄСПЛ ухвалив 17 рішень по суті в справах, у яких події відбувалися до 2013 року та юристи ЦСЗ представляли інтереси жертв порушень прав людини. Це рішення щодо катувань в міліції, поганих умов утримання в слідчих ізоляторах та ізоляторах тимчасового тримання, відсутність належної медичної допомоги в установах виконання покарань, відсутність доступу засуджених до матеріалів своїх кримінальних справ, надто тривалий розгляд справ у судах (в одній зі справ – більше 10 років!), незаконне вміщення до психіатричної лікарні та утримання в ній, відсутність ефективного розслідування заяв про вбивство та катування.

У 6 справах юристи ЦСЗ представляли інтереси заявників на стадії комунікації Суду з урядом України. 5 справ стосуються катування в міліції, шоста – неможливості домогтися розслідування та притягнення до відповідальності після ДТП зі смертельними наслідками.

Також на стадії комунікації перебувають справи учасників Євромайдану в Дніпрі. 26 січня 2014 року відбулася сутичка з «тітушками», під час якої частину протестувальників затримала міліція і проти них порушили кримінальну справу за ч. 1 статті 284 (масові заворушення). Адвокати ХПГ представляли інтереси 14 протестувальників і домоглися в національному суді визнання незаконним відкриття кримінальної справи і відшкодування завданої шкоди у розмірі 50 тис. грн кожному. Проте, оскільки судом не була визнана незаконність затримання, адвокати ХПГ звернулися до Європейського суду із заявами 13 протестувальників з 14.

На стадії комунікації також справа постраждалих 19 лютого від «Беркуту» та «тітушок» і незаконно затриманих біля Академії внутрішніх військ харківських євромайданівців. Але на відміну від Дніпра харківські прокурори та судді досі опираються ухваленню рішення на національному рівні в цій і ще одній справі, де адвокатом ХПГ представляються інтереси переслідуваного міліцією євромайданівця Ч.

У 2016 році юристи ЦСЗ підготували й надіслали заяви про порушення Конвенції або про тимчасові заходи за статтею 39 Регламенту Суду у 50 справах. 31 з них стосуються подій на південному сході України: 7 справ засуджених, залишених на окупованих територіях, 4 справи про незаконне затримання та катування полонених (3 – військових, 1 – цивільний), 20 справ щодо вбитих та поранених під часобстрілів мешканців населених пунктів в «сірій зони» та знищеного майна. 6 справ стосуються «закону Савченко», 13 – різних питань, зокрема, катувань у міліції, екстрадиції, ненадання медичної допомоги в ув’язненні, різних аспектів порушень права на справедливий суд тощо.

Стратегічні справи ХПГ в національних судах

У 2016 році юристи ХПГ представляли інтереси жертв порушень прав людини в 97 судових процесах в національних судах по всій країні. Це 7 справ шукачів притулку, яких прокуратура намагалася екстрадувати, порушуючи принцип неповернення, або яким Державна міграційна служба відмовила в наданні навіть посвідки для тимчасового перебування. Це 10 справ, пов’язаних з війною на сході країни, 7 справ в інтересах потерпілих на київському Євромайдані, зокрема, п’яти героїв «Небесно сотні» – Олега Капіноса, Ігоря Костенка, Леоніда Полянського, Владислава Зубенка та В’ячеслава Веремія. 33 справи стосувалися наркозалежних, хворих на важкі захворювання, а також представників інших вразливих груп ув’язнених. У 5 справах юристи ХПГ захистили інтереси вагітних жінок та жінок, що тільки-но народили дитину, яких незаконно звільнили з міліції. 34 справи стосувалися незаконних дій міліції (поліції) та працівників пенітенціарної системи, неналежного лікування, яке призвело до смерті пацієнта, розповсюдження керівниками Бердичівської ВК № 70 серед засуджених антиукраїнської газети «Общественно-политическое движение «Новороссия», різних аспектів права на справедливий суд та інші.

У 39 стратегічних справах юристи ХПГ мали успіх, у 8 справах або клієнти відмовилися підтримувати справу, або суд відмовив у задоволенні позову, розгляд 74 справ триває.

 Поділитися