Звіт за результатами моніторинґового візиту 01.03.2017 р. до Софіївської виправної колонії № 45
Група моніторів Харківської правозахисної групи у складі Василя Мельничука, Дмитра Реви та Олександра Павліченка відвідала 1 березня 2017 року Софіївську виправну колонію ВК-45 – виправний заклад, який передбачає утримання засуджених осіб з інвалідністю та захворюваннями, а також Міжобласну лікарню, що розташована на території ВК-45.
Це вже третій візит до цієї установи моніторів ХПГ. Перший був у квітні 2015 року, другий – у травні 2016 року. На день візиту – 1 березня 2017 року – в установі відбували покарання (без врахування осіб, які перебували в МОЛ при ВК-2017) 296 засуджених осіб, 1 березня колонію залишили 12 осіб, термін відбування покарання яких сплив або які були звільнені умовно-достроково чи за інших підстав.
Відвідавши ділянку ДІЗО-ПКТ, монітори з’ясували, що на ділянці ПКТ перебував засуджений, який був поміщений до ПКТ 20 лютого на термін 3 місяці. Розмовляти з моніторами засуджений не хотів, причиною свого поміщення назвав конфлікт із засудженими та адміністрацією.
Умови в дільниці ПКТ вже кращі, ніж монітори спостерігали в попередні рази, камера, де перебував засуджений, відремонтована, у нього є можливість відвідувати душ, розташований прямо в приміщенні ДІЗО-ПКТ (фото).Середа як раз була банним днем в ПК, і в цей день було заплановане відвідування бані для засудженого, який перебував у ПКТ. Загалом на ділянці ДІЗО відремонтовано чотири камери, на ділянці ПКТ – три камери.
Промислова зона СВК-45
Виробництво вСВК-45 є досить обмеженим, на 1 березня на дільниці швацького цеху перебували 6 осіб, які працювали над викроюванням і пошиттям будівельних робочих рукавиць. Промислові приміщення (швацькі цехи) освітлені належним чином, температура в приміщенні була 19 градусів. В 2016 році один швацький цех був обладнаний 20 новими імпортними швацькими машинками, але він не працює через малу кількість засуджених, що готові працювати.
Рівень заробітної плати шести засуджених, які працюють у швацькому цеху, після всіх відрахувань за лютий 2017 р. становить: 2479,40 грн, 354,20 грн, 1239,50 грн, 1771,0 грн, 1771,0 грн. Такі високі заробітні плати відносно до інших колоній зумовлені підняттям мінімальної заробітної плати та низьким відсотком відрахувань через інвалідність засуджених.
Мінімальна гранична ціна, яка нараховується засудженому за одиницю виготовленої продукції, встановлювалась наказом ДПтС України.
Монітори поспілкувалися з начальником виробництва та засудженими, які працювали в швацькій майстерні. Так, з’ясовано, що колонія працює на наданій замовником сировині, для закупівлі власного матеріалу у колонії немає достатніх ресурсів. Замовлення колонія отримує виключно через Prozorro, що є одним із позитивних досягнень запровадження цієї системи.
Адміністрація колонії організувала ремонт одного з підсобних приміщень, де згодом буде обладнана кімната для засуджених і де вони будуть відпочивати. Планується обладнати у виробничому приміщенні душ, де засудженні зможуть митися безпосередньо після роботи. Усі засуджені, які належним чином працюють, заохочуються адміністрацією, що в подальшому стає основою для їх умовно-дострокового звільнення. Такі дії направлені на залучення засуджених до праці, оскільки після останніх змін в КВК України засудженні не зобов’язанні працювати, а враховуючи те, що в колонії переважна більшість засуджених – інваліди, які отримують пенсії, вони не мають потреби в коштах від праці.
Монітори відвідали підсобне господарство – невелику ферму, де вирощують свиней. Також у колонії є 170 гектарів землі, однак вона не має ресурсів для їх обробітку, тому здає ці ділянки в оренду фермерам, отримуючи натомість продукти харчування для колонії, що суттєво допомагає для забезпечення задовільного харчування засуджених.
Кладовище СВК 45
Кількість звільнень за 2016 рік – 232, в той же час до колонії прибули відбувати покарання 322 особи. За рік померли в колонії близько 25 осіб. Смерть засуджених і процедура поховання у ВК-45 потребує окремого уважного розгляду. Як зазначає адміністрація установи, тіло кожного померлого засудженого перевозять для СМЕ до Апостолово, а це відстань у 100 км в одному напрямку. Потім треба їхати удруге й транспортувати тіло померлого назад до колонії для поховання. При цьому коштів на транспортування, як і транспорту для цього, немає, і це становить навантаження і проблему для колонії. Водночас у 15 км від колонії розташована лікарня, де є можливість також робити СМЕ померлим засудженим. Стосовно поховання померлих засуджених колонія, так само не маючи коштів на поховання, готує самотужки труну й ховає засуджених на ділянці землі, обладнаній під кладовище, поблизу колонії. Трактор-екскаватор, що належить колонії, вириває одну довгу траншею-окоп на декілька померлих, у яку опускають труни й закопують. На місці поховань залишаються безіменні бирки з номерами – прізвища та персональні дані засуджених знає лише адміністрації.Родичів померлих повідомляють про смерть засудженого, але вони дуже рідко забирають померлих, ховають, як правило, при колонії, не завжди навіть приїздять на похорон. Буває, що навіть повідомити про смерть засудженого буває нікому (для цього заведена практика – при прибутті до колонії в засудженого беруть контакти для повідомлення родичів).
Їдальня СВК 45
Монітори відвідали їдальню, перевірили меню та їжу, яку безпосередньо отримують засуджені на обід. Хліб колонія випікає сама, якість і варіативність меню можна визнати задовільним – на обід пропонувалися квашена капуста, суп-розсольник на м’ясному бульйоні з перловою кашею, на друге – перлова каша з м’ясною підливою. На вході до їдальні обладнане приміщення для миття рук.
Соціально-виховні відділення № 8 та № 12
У відділенні монітори спілкувалися із засудженими, які зверталися до них із конкретними проблемами, зокрема, були розглянуті питання засуджених щодо їх переведення до установ відбування покарання за місцем, де проживають їхні рідні (тут слід окремо зауважити, що колонія розташована віддалено від транспортних шляхів і дістатись її досить складно, найближчий шлях – через Кривий Ріг, звідки можна доїхати маршруткою), неможливості скористатися правом на заміну режиму через свою інвалідність, неможливості отримання пенсії в зв’язку з відсутністю в засудженого підтвердження громадянства України, звільнення від відбування покарання за станом здоров’я та з інших питань.
Суттєва проблема, на яку звернули увагу засуджені – відсутність ефективної юридичної допомоги, за якою вони звертались до центрів вторинної безоплатної правової допомоги.
Червоний Хрест надав для колонії в 2016 році 30 нових колясок та індивідуальні набори (засоби особистої гігієни) адресно для всіх засуджених, хто потребував такої благодійної допомоги.
У відділенні № 12 в усіх приміщеннях, де утримуються засуджені, є телевізори, чого не було при попередніх візитах.
Санітарні вузли у відділеннях обладнані поручнями та спеціальними стільцями для засуджених, які мають вади з опорно-руховим апаратом. Також у відділенні наявна ванна кімната для дотримання гігієни засуджених, які потребують сторонньої допомоги та особливого догляду. Догляд за ними здійснюють інші засуджені, визначенні адміністрацією.
Під час минулих візитів були зафіксовані скарги засуджених на якість води з централізованого водогону (неприємний запах, вода спричиняла розлади шлунку). Як і тоді адміністрація посилалася на висновки санепідемстанції, згідно з якими вода відповідає всім вимогам, а засудженим для споживання надається кип’ячена вода. Проте цього разу в колонії були присутні бутлі з очищеною водою, що свідчить про неналежну якість водогінної води.
Питання про осіб, які звільнюються, однак при цьому не можуть обслуговувати себе самостійно, або не мають куди повертатись на свободі
Тих із засуджених, хто виходить на свободу після відбування покарання й має пенсію, приймають до соціальних закладів, інших – забирають представники релігійних організацій. Проблема для неповносправних людей полягає в тому, що вони не можуть вийти на дільницю ресоціалізації на відміну від здорових засуджених, яких в останні місяці відбування покарання переводять на таку дільницю для адаптації до життя на свободі.