34% ВПО не хочуть повертатися додому
У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України відбулася презентація попередніх результатів нового дослідження Світового банку "Україна: Дослідження соціально-економічного впливу переміщення громадян і повернення учасників АТО". Про це повідомили в прес-службі відомства.
Дослідження показало, що 75% внутрішньо-переміщених осіб в Україні покинули свої будинки в 2014 році вперше в житті, переважна більшість з них керувалася насамперед міркуваннями безпеки. При цьому, половина переселенців ніколи не відвідувала місця попереднього проживання після переїзду. Ще 25% - відвідують близьких, залишилися на непідконтрольних територіях, до 4 разів на рік.
"Ми з'ясували, що головними мотивами для переселення стали, перш за все, проблеми безпеки та переслідувань, політичні уподобання, наявність рідних або друзів в регіонах, куди люди переселялися і можливість працевлаштування за кордоном. Про те, що переселення розглядається як постійна ситуація, переважно, каже молодь. Що стосується повернення додому або відвідування колишнього місця проживання, то виникають обмеження, обумовлені ситуацією з безпекою", - розповіла керівник проекту з розвитку світу і відновлення Світового банку Холлі Беннер.
Загалом, про наміри повернутися додому заявили 42% опитаних ВПО. 34% не хочуть повертатися. Ще 26% вважають, що їм доведеться повернутися проти своєї волі через відсутність роботи, високу орендну плату за житло і з інших причин.
68% опитаних ВПО вважають, що фінансовий стан їх сім’ї погіршився після переселення. Примітно, що серед опитаних мешканців приймаючих громад частка тих, хто також говорить про погіршення економічної ситуації протягом останнього року, ще вище і становить 75%.
При цьому, 54% ВПО заявляють, що мають стабільну роботу, 28% - зайняті частково. 35% всіх опитаних ВПО залишаються працювати там, де і працювали до переїзду, ще 20% втратили роботу після переселення і тільки 5% знайшли нову роботу.
Найбільшою проблемою переселенці називають високу орендну плату за житло (46%) і дискримінацію з боку домовласників за географічною ознакою (19%).
"Дуже великий відсоток людей налаштовані песимістично, це вимагає від нас додаткових дій. 44% громадян у приймаючих суспільствах очікують погіршення свого життя. Така ситуація - величезний виклик для всієї влади. Даних багато, вони досить красномовні, нам потрібно їх ретельно проаналізувати і, можливо , внести зміни в плани в своїй роботі ", - заявив заступник міністра Георгій Тука.
Опитування проводилося в 2017 році, в ході дослідження було опитано 2 тис. ВПО і 2 тис. жителів приймаючих громад.