Чергова смуга знущання для ВПО від влади
Так 18-19 квітня в Станиці Луганській соцпрацівники перевірили переселенців. Знайшли тільки 12-ть зареєстрованих чоловік з 74-х .
Фахівцями управління соцзахисту населення 18-19 квітня проведено перевірки фактичного перебування внутрішньо переміщених осіб на території Станично-Луганської та Валуйської селищних рад. Про це повідомляє прес-служба Станичної-Луганської райдержадміністрації.
Нагадаємо, постановою КМУ №365 від 08.06.2016 року передбачено здійснення контролю за проведенням соцвиплат переселенцям структурними підрозділами соцзахисту населення шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців місць фактичного проживання переселенця, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов.
За результатами перевірок у Станично Луганському районі складено 74 акти обстеження матеріально-побутових умов: 12 осіб перебували за фактичним місцем проживання, 56 осіб були відсутні, 6 осіб не проживають (згідно із заявами власників будинків).
Так само стало відомо, що Служба безпеки України та Державна прикордонна служба склали списки внутрішньо переміщених осіб, які, за їхніми даними, оформили виплати, але за місцем реєстрації не живуть і могли повернутися на окуповані території. Переселенців, незалежно, так це чи ні насправді, почали масово знімати з обліку в місцевих управліннях праці та соціального захисту населення (УПСЗН) по всій Україні.
«Через злочинні схеми частина цих коштів перетікає на окуповані території і служить фінансуванням для терористичних організацій. Ми наступили на хвіст корупції. Ми неодноразового говорили про те, що десятки мільярдів бюджетних коштів крутиться в тіньових оборотах. Тому зрозуміло, що зараз зсередини намагаються заблокувати цей процес. Але ми будемо рухатися далі. Ми наведемо порядок в цій сфері», - неодноразово стверджував міністр Розенко.
Непроживання за місцем реєстрації ВПО влада називає прямою підставою для скасування адресної допомоги ВПЛ. Однак в списках СБУ чимало необгрунтовано «підозрюваних» переселенців – для деяких з них соціальні виплати були єдиним джерелом доходу. І правозахисники неодноразово на це акцентували увагу.
Варто відзначити, що "наступаючи на хвіст корупції", влада призупинила не тільки "переселенські" виплати, але й всі інші – пенсії пенсіонерам, інвалідам та іншим категоріям населення, зареєстрованим як ВПЛ.
Чиновники, як правило, цього не приховують і стверджують, що влада намагається це питання вирішити. Однак по факту такі дії лише штовхають громадян України на те, щоб не маючи навіть мінімальних коштів до існування у вільній Україні, вони змушені були повертатися до своїх рідних домівок нехай і на окуповані території.
Тим часом на територіях як мінімум Харківської, Полтавської, Луганської, Сумської, Донецької, Дніпропетровської, Київської областей продовжують працювати комісії, перевіряючі переселенців. В них включили представників міграційної служби, органів внутрішніх справ, соціального захисту, Пенсійного фонду, центру зайнятості та органів місцевої влади.
Юристи Харківської правозахисної групи стверджують: ніхто не має права позбавити людину пенсії, її він заробляв все життя і тепер може отримувати де завгодно, незалежно від місця проживання. Крім того, припинення «переселенських» виплат порушує норми закону про захист прав і свобод ВПЛ.
Громадська організація «Донбас SOS» повідомляє, що станом на квітень 2017 року Служба безпеки України спільно з ДПС зібрала нові списки внутрішньо переміщених осіб, яким припинять нараховувати пенсійні виплати.
"У нас з’явилася інформація про те, що СБУ підготувала нові списки на призупинення виплат - тепер це 200 тисяч людей по всій країні", - йдеться в повідомленні.
За інформацією громадських діячів, припиняти виплату буде Пенсійний фонд, а не Управління праці та соціального захисту населення.
"Вони також отримали списки, і за нашою інформацією Пенсійний фонд на відміну від УПСЗН може припиняти пенсійні виплати громадянам, які опинилися в списках вже з 1-го квітня поточного року", – відзначають в "Донбас СОС".
Станом на 20 березня в Україні на обліку в структурних підрозділах соціального захисту населення значилися 1 млн. 607 тис. 664 переселенців (1 млн. 293 тис. 719 сімей) з Донбасу і Криму.
За півроку (в порівнянні з 19 вересня 2016 року) їх кількість скоротилася на 96 тис. 268 осіб.
У свою чергу, громадська організація «Фундацiя 101» заявляє про те, що у неї з’явилася інформація про плани щодо суміщення програмного забезпечення Прикордонної служби та Пенсійного фонду.
Громадські активісти відзначають, що таке нововведення допоможе соцслужбам контролювати виконання переселенцями правил «60 днів» – вони не мають права перебувати на непідконтрольній території або за кордоном довше цього терміну, інакше позбавляються статусу внутрішньо переміщених осіб з усіма соцвиплатами.
«Тобто дані про перетин лінії розмежування будуть автоматично потрапляти до Пенсійного фонду. Поки ж співробітники соціальніх служб змушені вручну перевіряти факт проживання переселенців за вказаною адресою», – відзначили в громадській організаціі.
В серпні минулого року Мінсоцполітики заявляло, що проводяться роботи по запуску інформаційного обміну між Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб і Державною прикордонною службою України з допомогою інформаційної системи «Аркан».
А вже у грудні Кабінет міністрів України удосконалив процедуру обміну інформацією між Міністерством соціальної політики України і прикордонною службою для контролю в системі соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
На переселенців розширили дію Порядку надання відомостей щодо осіб, які в період отримання допомоги по безробіттю перетинали державний кордон України або перебували за межами Украіни.
Крім того, вже неодноразово правозахисниками повідомлялося, що кожен другий пенсіонер на ОРТДЛО не отримує українську пенсію.