Незаконне позбавлення волі в Чернігівському ПТПІ продовжується як наслідок бездіяльності Чернігівської прокуратури
Генеральному прокурору України
Луценку Ю.В.
22 березня 2017 року Харківська правозахисна група (ХПГ) опублікувала звернення до очільників ГПУ, МВС, ДМС щодо незаконного затримання громадянина Таджикистану А. та громадянина Марокко С. в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (надалі - ПТПІ). 24 березня 2017 р. обох цих іноземців було звільнено з ПТПІ, що вказує на відсутність підстав для їх затримання.
Центром стратегічних справ ХПГ було подано адміністративні позови до суду щодо незаконності позбавлення волі А. та С. Судовим рішенням було встановлено незаконність затримання в ПТПІ громадянина Марокко С. з 09 березня 2017 року по 24 березня 2017 року (15 днів), та гр. Таджикистану А. з 21 березня 2017 р. по 24 березня 2017 р. (3 дні). Дані рішення набрали законної сили та не були оскаржені.
У відповідь на публічне звернення до Генерального прокурора України про незаконне затримання іноземців, що є кримінальним правопорушенням, передбаченим ст. 371 КК України, було отримано відповідь від прокуратури Чернігівської області за підписом начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури області Неволька Ігоря Віталійовича, в якій повідомляється, що незаконне затримання іноземців в ПТПІ протягом трьох та п’ятнадцяти діб не є підставлю для внесення відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування.
Відповідь прокурора, яка не відповідає законодавству України, можна пояснити лише тим, що згідно з рейтинговим списком Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області Неволько Ігор Віталійович на тестуванні загальних здібностей набрав 11,5 балів із 100 тестових завдань.
Зважаючи на такі результати тестування загальних здібностей прокурора Неволька Ігоря Віталійовича, звертаємо його увагу на те, що статтею 371 КК України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне затримання, яке відбулось у випадку з іноземцями А. та С., та й на те, що, відповідно до ст. 214 КПК України, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у зверненні ХПГ, підлягають негайному внесенню до ЄРДР та розслідуванню.
Те, що випадки незаконного позбавлення волі іноземців в ПТПІ продовжуються, є наслідками бездіяльності Чернігівської прокуратури, що обумовлене нерозслідуванням фактів незаконного затримання іноземців в ПТПІ. Харківська правозахисна група змушена через це звертатись до суду для оскарження незаконного позбавлення волі вже інших іноземців Р. та Я.
Шановний Юрію Віталійовичу, на Вашу думку, чи є така практика незаконного позбавлення волі в ПТПІ нормальною, та чи будуть притягнені винні особи до відповідальності?