MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України. Бюлетень № 136 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 31.07.2017 – 04.08.2017

26.08.2017   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Надійшло 16 проектів законів і постанов Верховної Ради України, зокрема 5 проектів процедурних постанов, пов’язаних із прийняттям за основу законопроектів та створенням депутатської робочої групи тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Надійшло 16 проектів законів і постанов Верховної Ради України, зокрема 5 проектів процедурних постанов, пов’язаних із прийняттям за основу законопроектів та створенням депутатської робочої групи тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Кримінальне, кримінальне процесуальне і цивільне процесуальне законодавство, судівництво

Проект 7013 від 01.08.2017 (Микитась М. В.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності рятувальників пляжу).

Пропонується доповнити названий кодекс новою статтею 135-1 «Недбале виконання своїх обов’язків плавцями-рятувальниками (матросами-рятувальниками) пляжу, що спричинило тілесні ушкодження або смерть», у якій встановити відповідальність за недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання своїх обов’язків через несумлінне ставлення до них плавцями-рятувальниками (матросами-рятувальниками) пляжу, якщо це спричинило тілесне ушкодження середньої тяжкості. Обтяжуючими обставинами виступає стан потерпілого (тяжке тілесне ушкодження або смерть). У примітці до статті вказується, що під плавцем-рятувальником (матросом-рятувальником) слід розуміти особу, з якою власник водного об’єкта уклав строкову трудову угоду і яка в літній (купальний) сезон виконує обов’язки із запобігання загибелі людей на водних об’єктах, рятування та надання домедичної допомоги потерпілим на воді.

Проект є доволі сумнівним з огляду на складність визначення поняття «неналежне виконання своїх обов’язків через несумлінне ставлення до них» і відповідної кваліфікації дій особи. Також немає впевненості у необхідності такого нового складу злочину через неможливість притягнення винного рятувальника за іншими статтями Кримінального кодексу України.

Проект 7016 від 02.08.2017 (Король В. М.) про внесення змін до деяких законів України щодо оскарження та перегляду постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Метою проекту є внесення змін до статей 287, 288, 293, 294, 295 КУпАП щодо оскарження уповноваженими державними органами постанов, зокрема судових, у справах про адміністративні правопорушення, а також доповнення КУпАП новою статтею 290-1, що визначатиме підстави перегляду вищим органом (посадовою особою) неправомірних постанов у справах про адміністративні правопорушення, виявлених в порядку контролю. До таких підстав пропонується віднести: відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак правопорушення; необ’єктивність або неповнота провадження у справі або необ’єктивність її розгляду; невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи; винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження по справі про адміністративне правопорушення та її розгляду; неправильна або неповна кваліфікація вчиненого правопорушення; накладення стягнення, не передбаченого цим Кодексом, а також інші визначені законами обставини»;

Ідея проекту заслуговує на підтримку, але засоби, запропоновані для її реалізації, потребують уважного і критичного опрацювання. Зокрема, в законодавстві про адміністративні правопорушення небажаним є використання відкритих переліків.

Проект 7017 від 02.08.2017 (Луценко І. С.) про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону.

Пропонується доповнити названий кодекс новою статтею 331 «Незаконне перетинання державного кордону», в якій встановити відповідальність за: перетинання державного кордону України особою, яка має громадянство (підданство) держави-агресора, або іншою особою в інтересах держави-агресора, що суперечать національним інтересам України, будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості.

Проект спрямований на вирішення нагальної ситуації із російськими «відпускниками», які час по час потрапляють до рук українських правоохоронців. По своїй суті він є передусім політичним. Утім, постає питання про його узгодження з чинною статтею 204-1 «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України» Кодексу України про адміністративні правопорушення, щоб запобігти колізії норм.

Проект 6750-1 від 03.08.2017 (Мосійчук І. В.) про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо посадового окладу судді.

Проект альтернативний однойменному проекту 6750 від 17.07.2017 (Бублик Ю. В.) (див. Бюлетень № 134). Проект повністю повторює основний, а крім того, пропонується ряд нових обмежень. Так, передбачається скасувати доплати суддям за науковий ступінь та за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Пропонується також скасувати регіональні коефіцієнти до базового розміру посадового окладу судді, а рівно й додаткові доплати за стаж роботи у 25 і більше років стажу.

Як видається, проект виходить більше з політичної кон’юнктури, ніж здорового глузду. Зокрема, надбавки за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, мають загальний характер і позбавляти їх лише суддів було б нелогічним.

Охорона здоров’я

Проект 6770-1 від 01.08.2017 (Береза Ю. М.) про меценатство у сфері фізичної культури та спорту.

Проект альтернативний проекту 6770 від 19.07.2017 (Ричкова Т. Б.) про меценатство у фізичній культурі і спорті (див. Бюлетень № 134). Утім, усі положення про податкові та рекламні пільги основного проекту в альтернативному відсутні, а самі права мецената визначаються часто-густо через чинне законодавство. Маємо також звернути увагу на вкрай низький рівень юридичної техніки проекту 6770-1, який відбився, зокрема, у відсутності єдиного підходу щодо назв статей, які має лише частина статей.

Необхідність прийняття проекту в такій редакції видається вкрай сумнівною.

Проект 7015 від 01.08.2017 (Береза Ю. М.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкового стимулювання здійснення меценатства у сфері фізичної культури та спорту).

Проект поданий в одному пакеті з проектом 6770-1 і фактично є альтернативою проекту 6771 від 19.07.2017 (Ричкова Т. Б.) про внесення змін до Податкового кодексу України щодо меценатства у фізичній культурі і спорті (див. Бюлетень № 134). Пропонується не обмежувати витрати на меценатство у сфері фізичної культури та спорту 4 відсотками доходу мецената в разі, коли йдеться про надання допомоги протягом року у невеликих розмірах (менше за дванадцятикратний розмір місячної зарплати); надати можливість фізичним особам – підприємцям та особам, що здійснюють незалежну професійну діяльність, віднести витрати на меценатство до своїх витрат, які не є об’єктом оподаткування, за аналогією з правами інших платників податків, включаючи аналогічні розміри таких витрат тощо.

В принципі, якщо належним чином виписати, в яких випадках ця норма поширюватиметься на благодійників у сфері фізичної культури та спорту, то відпала б потреба у спеціальному законі.

Проекти з інших питань

Проект 4835-д від 31.07.2017 (Домбровський О. Г.) про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії.

Проект є доопрацьованою в Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки версією однойменного проекту 4835 від 16.06.2016 (Домбровський О. Г.) з урахуванням положень проекту 4838 від 16.06.2016 (Дирів А. Б.) про відходи. (обидва див. Бюлетень № 78). Також проект є близьким до положень та фактично альтернативним проекту 6715 від 13.07.2017 (Савчук Ю. П.) про внесення змін до деяких законів України щодо віднесення побутових відходів до альтернативних джерел енергії (див. Бюлетень № 133). Проектом передбачено внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про житлово-комунальні послуги», «Про відходи», «Про державно-приватне партнерство», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про природні монополії», «Про альтернативні джерела енергії», «Про альтернативні види палива». Більшість змін порівняно з названими вище проектами є редакційними та уточнюючими. Головна спрямованість ініціативи цілком збереглася, проте ряд формулювань стали конкретнішими та однозначнішими.

Принципових заперечень проект не викликає.

Проект 6027-д від 31.07.2017 (Довбенко М. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування.

Проект є доопрацьованою в Комітеті з питань фінансової політики і банківської діяльності редакцією проекту 6027 від 03.02.2017 (Рибалка С. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення довіри між банками та їх клієнтами (див. Бюлетень № 110), який своєю чергою є скороченою та дещо допрацьованою версією проекту 2286а від 03.07.2015 (Демчак Р. Є.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення довіри між позичальниками та кредиторами.

Проекти 6027-д та 6027 є майже тотожні за виключенням відносно незначної редакційної правки та певних уточнень, головне стосовно проблем іпотеки та спадкування.

Проекти від 01.08.2017 (Хміль М. М.) 6755-1 про внесення змін до Митного кодексу України щодо пересилання товарів у міжнародних поштових, експрес-відправленнях та 6756-1 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо пересилання товарів у міжнародних поштових, експрес-відправленнях.

Проекти є альтернативними проектам від 17.07.2017 (Демчак Р. Є.) 6755 про внесення змін до Митного кодексу України щодо заходів з детінізації оподаткування ввезення товарів в окремих випадках та 6756 від 17.07.2017 (Демчак Р. Є.) про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо заходів з детінізації оподаткування ввезення товарів в окремих випадках» (обидва див. Бюлетень № 134). В альтернативних проектах передбачається помітно інший підхід, ніж в основних. Пропонується установити, що товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 200 євро (наразі – 150) та сумарна вага таких товарів не перевищує 50 кг (наразі – 30), не є об’єктом оподаткування митними платежами. Також пропонується визначити, що товари (окрім товарів, які не є об’єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденції, поштових листів та листівок, літератури для сліпих, друкованих матеріалів, міжнародних експрес-відправлень документального характеру), що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому та/або електронному декларуванню (наразі лише письмовому).

Загалом проект має певні переваги порівняно з основним проектом і принципових заперечень не викликає.

Проект 7014 від 01.08.2017 (Рибчинський Є. Ю.) про внесення змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо діяльності організацій колективного управління.

Проект є радикально опрацьованим і розширеним варіантом однойменного проекту 4461 від 18.04.2016, внесеного тим же народним депутатом (див. Бюлетень № 70), який було відкликано 21.07.2017. Також на проект значно вплинули положення проекту 2265а від 03.07.2015 про колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав (див. Бюлетень № 29), внесеного тим же народним депутатом і відкликаного 03.02.2016. Слід також назвати проект 2943 від 21.05.2015 (Огнєвіч З. Л.) про внесення змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права» (щодо діяльності організацій колективного управління), який пропонує альтернативний підхід.

Проект є, мабуть, найдосконалішим з усіх названих. Проте і в ньому деякі положення наразі лишаються доволі дискусійними, зокрема запровадження декількох паралельних видів управління авторськими правами (розширене колективне управління та обов’язкове колективне управління). Потребує конкретизації пропозиція за будь-яке використання об’єктів авторських або суміжних прав сплачувати авторську винагороду згідно з тарифами та на умовах, визначених Законом та ліцензійним договором. Як відомо, нині законодавство передбачає і ситуації вільного використання об’єктів авторського права. Загалом проект без сумніву є кроком вперед, але все ще потребує суттєвого доопрацювання.

 Поділитися