MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повідомлення місії СММ ОБСЄ щодо моніторингу ситуації  на 2017 навчальний рік у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків

02.10.2017   
медіа група ХПГ
Повідомлення місії СММ ОБСЄ щодо моніторинга ситуації на 2017 навчальний рік у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків

31 серпня

Спостерігачі здійснювали моніторинг ситуації, що склалася на початку навчального року, і розмовляли з вчителями шкіл з обох боків лінії зіткнення:

В одній зі шкіл в непідконтрольному урядові районі спостерігачі розмовляли з вчителем, який висловлював їм своє занепокоєння наявністю танків біля дитячого садка, але один із колег перервав його, сказавши, що для того, щоб надати детальнішу інформацію, вчителі повинні отримати дозвіл від свого керівника.

У підконтрольному урядові смт Мирне (40 км на північний схід від Маріуполя) заступник директора школи повідомив спостерігачам, що на одному з поверхів школи необхідно провести ремонт. Він також додав, що одна міжнародна громадська організація (ГО) під час щотижневих відвідувань школи надавала психологічну підтримку дітям і проводила відповідні тренінги з для вчителів.

У підконтрольному «ДНР» м. Новоазовськ (40 км на схід від Маріуполя) постійний співрозмовник повідомив членам патруля СММ про те, що всі 15 шкіл у цьому районі відкриються 1 вересня за винятком школи в Пікузах, яка 3 роки тому була зруйнована внаслідок обстрілу. За його словами, ремонту потребує лише школа в підконтрольному «ДНР» с. Саханка (24 км на схід від Маріуполя) через те, що вона була пошкоджена внаслідок обстрілу.

4 вересня

Спостерігачі продовжили здійснювати моніторинг ситуації, що склалася на початку навчального року, і розмовляли з вчителями шкіл з обох боків лінії зіткнення:

У непідконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 4 школи: дві в м. Макіївка (12 км на північний схід від Донецька) і дві в Ясинуватій. Директори обох шкіл у Макіївці та однієї школи в Ясинуватій повідомили спостерігачам про те, що школи працюють у звичному режимі і їхніми приміщеннями не користувалися озброєні особи. Директор одного навчального закладу в Ясинуватій повідомив команді СММ, що в 2017 році вони набрали вдвічі менше учнів супроти 2016 року. В іншій школі в Ясинуватій три доглядачі повідомили членам патруля СММ, що школа була закрита 1 квітня через малу кількість набраних учнів, а також через те, що пошкодження, які регулярно виникають внаслідок збройного насильства, становлять загрозу безпеці.

Обидва директори навчальних закладів у Макіївці повідомили СММ про те, що вони набрали аналогічну кількість учнів попри те, що обидві школи були пошкоджені (на одній у 2016 році були пошкоджені дах і вікна, що, за словами директора, сталося внаслідок обстрілу, але ці пошкодження потім були усунені). За словами директора однієї з шкіл у Макіївці, у школі регулярно вимикають електропостачання, водночас директор іншої школи повідомив, що водопостачання й електропостачання школи на належному рівні.

У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 4 працюючі школи: у с. Васюківка (82 км на північний схід від Донецька), у Світлодарську, у с. Чермалик (31 км на північний схід від Маріуполя) і ще одну в смт Луганське (59 км на північний схід від Донецька). Директор школи у Васюківці повідомив СММ, що школу нещодавно відремонтували, а заступник директора школи в Луганському сказав, що на відстані 1–2 км від школи розміщені блокпости (спостерігачі бачили один блокпост за 1–2 км на північний захід і ще один за 1–2 км на південний захід).

5 вересня

Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:

У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали школи в с-щі Новолуганське (53 км на північний схід від Донецька) і с. Золотий Колодязь (72 км на північний захід від Донецька). Директор школи в Новолуганському повідомив спостерігачам про те, що кількість учнів збільшилася (до 34 учнів), якщо порівнювати з минулим роком (16–18 учнів).

У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в с. Петропавлівка (57 км на схід від Донецька), м. Дебальцеве (58 км на північний схід від Донецька), Київському районі Донецька (5 км на північний захід від центру міста) і мікрорайоні Жовтневий у Куйбишевському районі Донецька (7 км на північний захід від центру міста), а також у с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя).

У школі в Петропавлівці заступник директора повідомив спостерігачам про те, що серед 130 учнів, набраних у 2017 році, 80 були з сусідніх сіл, де школи були пошкоджені внаслідок обстрілів.

Заступник директора школи в Київському районі Донецька повідомив спостерігачам про те, що школи були пошкоджені обстрілами в 2014 та 2015 роках, і що деякі ремонтні роботи там і досі тривають.

Адміністративні працівники двох шкіл мікрорайону Жовтневий в Куйбишевському районі Донецька повідомили команді Місії про те, що школи не працюють із 2014 року внаслідок спричинених обстрілами пошкоджень (у чому спостерігачі переконалися самі), а також через загрозу безпеці, оскільки школи розташовані дуже близько до лінії зіткнення.

6 вересня

СММ і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох боків від неї:

У підконтрольних урядові районах члени патруля Місії відвідали школи в с. Новогнатівка (40 км на південь від Донецька), смт Миронівський (62 м на північний схід від Донецька), Залізному і Попасній.

Директор школи в Новогнатівці повідомив спостерігачам про те, що у них набрали 36 учнів, а військовослужбовці підрозділу Збройних сил України, розміщеного в цьому районі, забезпечили школі дрова та продукти харчування на зимовий період. За словами директора школи в Миронівському, в їхній школі набрали 257 учнів, зокрема 10 із числа внутрішньо переміщених осіб, а військовослужбовці Збройних сил України раніше полагодили систему опалення, допомогли з транспортуванням і провели заняття з обізнаності щодо мінної небезпеки. Директор школи в Залізному повідомив спостерігачам, що вони набрали 152 учнів, а також додав, що укриттям у шкільному підвалі користалися лише один раз (у грудні 2015 року) у зв’язку з обстрілом, що стався неподалік.

5 вересня голова відділу освіти районної державної адміністрації у Попасній повідомив СММ про те, що військовослужбовці підрозділу Збройних сил України орендують для проживання будівлю однієї районної школи, поки вони здійснюють ремонт розташованого поблизу моста. (Члени патруля Місії відвідали школу і підтвердили присутність там військовослужбовців Збройних

сил України). За її словами, жодна інша шкільна будівля в районі не використовується військовими підрозділами, а також у відділі не мають відомостей про те, що у шкіл виникають які-небудь проблеми із військовими.

У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в с. Саханка (24 км на північний схід від Маріуполя) і м. Дебальцеве (58 км на північний схід від Донецька). Директор школи в Саханці повідомив спостерігачам, що школа працює з вересня 2014 року, за винятком двох тижнів після обстрілу, що стався 12 грудня 2016 року. За його словами, у школі набрали 30 учнів. Дві особи в школі в Дебальцевому розповіли членам патруля Місії, що внаслідок колишніх обстрілів на школі були пошкоджені дах і вікна, але їх вже відремонтували.

7 вересня

Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:

У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали школи в м. Бахмут (кол. Артемівськ, 67 км на північ від Донецька), с. Роздолівка (87 км на північ від Донецька), с. Яковлівка (83 км на північ від Донецька), с. Калинове (кол. Калініне, 65 км на південний захід від Донецька), с. Кам’янка (38 км на північний схід від Маріуполя), смт Новотроїцьке (36 км на південний захід від Донецька) і смт Ольгинка (40 км на південний захід від Донецька).

Директор школи в Бахмуті повідомив спостерігачам, що вони набрали 960 учнів, серед яких 72 з числа внутрішньо переміщених осіб. Директор школи в Роздолівці повідомив команді СММ, що вони набрали 67 учнів, серед яких 3 із числа внутрішньо переміщених осіб. Директор школи в Яковлівці сказав, що вони набрали 102 учня, зокрема 7 із числа внутрішньо переміщених осіб.

За словами директора школи в Калиновому, в їхній школі набрали 80 учнів, зокрема 5 із числа внутрішньо переміщених осіб, а військовослужбовці Збройних сил України раніше провели заняття з обізнаності щодо мінної небезпеки і надання першої медичної допомоги. Директор школи в Кам’янці повідомив членам патруля Місії, що вони набрали 81 учня.

За словами директора школи в Новотроїцькому, в їхній школі набрали 165 учнів, тобто менше ніж до початку конфлікту, коли у них було 215 учнів. Він також додав, що у них регулярно вимикають електрику.

Директор іншої школи в Новотроїцькому повідомив спостерігачам, що вони набрали 325 учнів. Директор школи в Ольгинці сказав, що вони набрали 226 учнів. В обох цих школах спостерігачі дізналися про те, що влітку до них приїжджають учні з непідконтрольних урядові районів, щоб скласти іспити на отримання дійсного атестата.

У підконтрольному урядові с-щі Бахчовик (59 км на південь від Донецька) 38-річна жінка повідомила спостерігачам про те, що місцеву школу закрито у вересні 2016 року через брак учнів.

У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в м. Іловайськ (30 км на південний схід від Донецька), а також школи в Горлівці, с. Безіменне (30 км на схід від Маріуполя) і м. Голубівка (кол. Кіровськ, 51 км на захід від Луганська). Заступник директора школи в Іловайську повідомив спостерігачам, що вони набрали 187 учнів. Директор дитсадка в Іловайську повідомив спостерігачам про те, що влітку 2014 року місцеві жителі використовували підвал будівлі як укриття. За його словами, дитсадок ніколи не припиняв роботу і наразі його відвідують 152 дитини. Директор третьої школи в Іловайську повідомив членам патруля Місії, що вони набрали 350 учнів, а також додав, що школа була пошкоджена в 2014 році.

Директор школи в Горлівці повідомив спостерігачам, що в їхній школі набрали 217 учнів, а також додав, що влітку 2016 року школа була пошкоджена внаслідок обстрілу. Спостерігачі бачили, що в укритті, розташованому в підвалі школи, виконуються ремонтні роботи.

Директор школи в Безіменному повідомила СММ, що вони набрали приблизно 180 учнів, а також додала, що в їхній школі регулярно вимикають електрику. За її словами, у травні 2017 року школа була закрита на два тижні після того, як поблизу стався обстріл, внаслідок якого в школі були розбиті вікна.

Заступник голови районної адміністрації у Голубівці і голова відділу освіти повідомили членам патруля Місії про те, що внаслідок озброєного насильства школи в смт Донецький (49 км на захід від Луганська), с-щі Голубівське (51 км на захід від Луганська) і с. Березівське (53 км на північний захід від Луганська) були закриті. За їхніми словами, усі діти цього району тепер відвідують одну із трьох діючих шкіл, 3 дитсадка або гімназію в Голубівці, або школу в смт Криничанське (кол. Червоногвардійське, 42 км на захід від Луганська).

У підконтрольному «ДНР» с. Первомайське (68 км на південь від Донецька) чоловік і жінка (обидва віком 55–60 років) повідомили спостерігачам про те, що місцеву школи закрито, а діти їздять автобусом до школи в с. Кузнецово-Михайлівка (67 км на південний схід від Донецька).

8 вересня

У підконтрольному урядові с. Тепле (31 км на північ від Луганська) спостерігачі відзначили, що Збройні сили України використовували частину будівлі, в якій розміщена їдальня школи, розташованої по сусідству. Члени патруля СММ бачили учнів, які перебували в своїх навчальних класах, а також приблизно 5 військовослужбовців Збройних сил України навколо будівель школи. Учитель школи повідомив спостерігачам, що в школу зараховано 91 учня у віці від 6 до 17 років. Також, за словами вчителя, учні користуються одними дверима для входу в будівлю, а військовослужбовці Збройних сил України — інші.

11 вересня

Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:

У підконтрольних урядові районах члени патруля Місії відвідали школи в с. Трьохізбенка (32 км на північний захід від Луганська) і с. Виноградне (10 км на схід від Маріуполя).

Директор школи в Трьохізбенці повідомив команді СММ про те, що вони набрали 67 учнів, і додав, що в їхній школі недостатнє водопостачання, а також і досі регулярно вимикають електрику. Директор школи у Виноградному повідомив спостерігачам про те, що в їхній школі набрали 135 учнів, з котрих 45 щоденно їздять до школи з с. Бердянське (18 км на схід від Маріуполя), с. Сопине (16 км на схід від Маріуполя), с. Піонерське (14 км на схід від Маріуполя) і с. Приморське (13 км на схід від Маріуполя) і проїжджають через урядовий блокпост, розташований приблизно за 2 км на схід від Виноградного.

У непідконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 2 школи в Куйбишевському районі Донецька (7 км на північний захід від центру міста). За словами директора першої школи, цього року вони набрали 300 учнів супроти 200 учнів у 2016 році. Директор другої школи повідомив, у них цього року набрали 310 учнів супроти приблизно 270 учнів у 2016 році. Директори порізно повідомили спостерігачам про те, що таке збільшення кількості учнів пов’язано з поверненням людей до цього району.

13 вересня

Місія і далі стежила за ситуацією у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:

Спостерігачі бачили, об’єкт Збройних сили України за 30 м від шкільної будівлі у с. Муратове (51 км на північний захід від Луганська). Заступник директора повідомив членам патруля СММ, що в їхній школі набрали приблизно 50 учнів, у тому числі трьох із числа внутрішньо переміщених осіб.

За словами директора школи у підконтрольному урядові с. Софіївка (кол. Артемівка, 63 км на північний захід від Донецька), цього року вони набрали понад 100 учнів. Директор школи у підконтрольному урядові смт Ясна Поляна (85 км на північ від Донецька) зазначив, що в їхній школі набрали близько 460 учнів, включно з 19 із числа внутрішньо переміщених осіб.

За словами директора школи у підконтрольному «ДНР» смт Олександрівка (20 км на південний захід від Донецька), у них цього року набрали 210 учнів.

14 вересня

СММ продовжувала здійснювати моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення:

Директор школи у Щасті повідомив спостерігачам, що на навчання було зараховано понад 100 дітей (зокрема 10 учнів із числа внутрішньо переміщених осіб). За словами співрозмовника, віконні шибки у школі було вибито під час обстрілу в лютому 2015 року. Члени патруля Місії бачили, що вікна все ще не замінили.

18 вересня

Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення у підконтрольних урядові районах:

Спостерігачі відвівали навчальні заклади у с-щі Майорськ (45 км на північний схід від Донецька), с. Полтавка (54 км на північний захід від Донецька) і м. Маріуполь (102 км на південь від Донецька).

У Майорську у будівлі дитячого садку чоловік (віком 30–39 років), вдягнений у камуфляжну форму військового типу, повідомив спостерігачам про те, що дитячий садок більше не працює. Він розповів, що перший поверх використовується як військовий медпункт, а на другому поверсі з травня 2016 року облаштована військово-цивільна адміністрація. Секретар військово-цивільної адміністрації повідомив, що дитячий садок закрили у 2014 році, оскільки він дуже близько розташований до лінії зіткнення. Військово-цивільна адміністрація організовує транспорт для дітей із сусідніх сіл, що відвозить їх до школи у підконтрольному урядові с-щі Опитне (63 км на північний схід від Донецька).

Голова сільської ради Полтавки повідомив команді Місії про те, що школу закрили 1 вересня через недостаню кількість набраних учнів (23). Проте дитячий садок, розташований у приміщенні школи, досі працює. Вихователька дитячого садку повідомила СММ, що до садочку набрали 6 дітей (2 хлопчиків і 4 дівчат). На території військового об’єкта навпроти школи спостерігачі бачили вантажівки військового типу та військовослужбовців.

Директор школи в Маріуполі повідомив СММ, що через зменшення кількості учнів школі загрожує закриття. Безпосередньо на північ від школи спостерігачі бачили огороджений військовий об’єкт, який займав частину шкільного спортивного майданчику.

20 вересня

Місія і надалі здійснювала моніторинг ситуації у школах та дитячих садках поблизу лінії зіткнення з обох її боків:

Спостерігачі відвідали школи у підконтрольних урядові районах, зокрема у смт Комишуваха (68 км на захід від Луганська), м. Соледар (79 км на північ від Донецька) та м. Білозерське (81 км на північний захід від Донецька).

У Комишувасі вчитель та завуч з навчально-виховної роботи повідомили СММ, що до школи було зараховано 120 учнів, тоді як у 2016 році вони набрали 105 учнів. За їхніми словами, 29 дітей були зараховані до дитячого садку. У Соледарі директор та заступник директора школи повідомили СММ, що у шкільному закладі навчаються 723 учня (серед яких 12 із числа внутрішньо переміщених осіб). Директор школи у Білозерському повідомив спостерігачам про те, що у школі проходять навчання 357 учнів (зокрема 10 із числа внутрішньо переміщених осіб). За словами співрозмовників, вчителі у вищезазначених освітніх закладах проводять заняття для підвищення рівня обізнаності щодо мінної небезпеки. У Білозерському команда СММ бачила демонстраційну таблицю з інформацією про ризики, пов’язані з наземними мінами та вибухонебезпечними предметами.

У непідконтрольному урядові районі спостерігачі відвідали дитячий садок та школу в Горлівці. Директори цих освітньо-навчальних закладів повідомили СММ, що кількість зарахованих дітей зменшилася на 50 і 70% відповідно. Директор дитячого садку також зауважила, що під час занять вони часто чують стрілянину та вибухи, що лунають неподалік. Спостерігачам також показали навчальні матеріали щодо обізнаності про мінну небезпеку.

22 вересня

СММ продовжувала спостерігати за ситуацією у школах і дитячих садках біля лінії зіткнення:

21 вересня у підконтрольних урядові районах команда Місія відвідала школу у н. п. Золоте-4/Родіна (60 км на північний захід від Луганська). Директор школи повідомив спостерігачам про те, що у цьому році набрали 50 учнів, порівнюючи з 60 учнями у 2014 році. У будівлі школи спостерігачі бачили інформаційні плакати для підвищення рівня обізнаності про мінну небезпеку.

22 вересня у непідконтрольному урядові районі команда СММ відвідала школу і дитячий садок у с-щі Бетманове (кол. Красний Партизан, 23 км на північний схід від Донецька). Директор школи повідомив Місії, що вони набрали 59 учнів супроти 140 у 2014 році. Спостерігачі відмітили, що замість скла усі вікна затягнуті полімерною плівкою або забиті дошками. Завідувач дитячого садку повідомила СММ, що цього року набрали 13 дітей, і додала, що у будівлі немає укриття і у разі надзвичайної ситуації дітей збирають у коридорі, де, за спостереженнями Місії, вікна не були захищені. У будівлі дитсадку команда Місії також бачила інформаційні плакати для підвищення рівня обізнаності про мінну небезпеку.

26 вересня

Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення. 25 вересня співробітники 3 дитячих садків у підконтрольному «ДНР» смт Пантелеймонівка (26 км на північний схід від Донецька) повідомили Місії про те, що від початку конфлікту кількість дітей, що відвідують ці садки, знизилася приблизно на 30 % і наразі становить 111, 54 і 40 дітей відповідно. Водночас всі ці дитсадки мають спеціальні приміщення, що їх можна використовувати як укриття у разі обстрілів.

 Поділитися