MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Комікс проти мін: як дітей навчають оминати розтяжки

30.10.2017    джерело: www.bbc.com
В’ячеслав Шрамович
Від початку конфлікту на Донбасі через міни та розтяжки загинуло більше 40 дітей. Для них граната РГД чи нерозірваний снаряд від "Граду" нерідко видається мало не іграшкою.

Від початку конфлікту на Донбасі через міни та розтяжки загинуло більше 40 дітей.

Для них граната РГД чи нерозірваний снаряд від "Граду" нерідко видається мало не іграшкою.

За оцінкою групи з протимінної діяльності штабу АТО, щоб очистити Донбас від мін знадобиться не менше 10-15 років. І це за умови, що конфлікт і мінування районів біля лінії зіткнення припиниться просто зараз.

Тобто, мінні поля і розтяжки на стежках в "сірій зоні" - це проблема для кількох поколінь дітей Донеччини і Луганщини.

Зменшити ризик підривів може не лише робота саперів, а й освіта дітей.

Саме з такою метою група волонтерів нещодавно видала комікс "Савка і Баклан. Замінована прогулянка".

Графічна історія розповідає про двох товаришів з прифронтового міста - лисеня Савку і баклажана Баклана - які після уроків вирішили прогулятися лісовою дорогою і зустріли на шляху розтяжку з гранатою і нерозірвану 82-мм міну.

Зрештою, один із них через необережність таки підривається на міні, однак рани несмертельні й згодом герой одужує.

Усі небезпечні предмети у коміксі вимальовані з документальною точністю. Поруч подається роз'яснення про те, яку загрозу вони несуть та як її уникнути.

"Не намагайся переступити або обійти розтяжку. Далі може бути інша, яку ти не помітиш", - попереджають автори.

Попередити, а не налякати

Щоби не налякати надмірно дітей, головних героїв зробили не дуже схожими на реальних людей

"Замінована прогулянка" - проект львівського Центру дослідження безпекового середовища "Прометей".

Створений винятково коштом волонтерів.

Комікс безкоштовно поширюють у школах, дитячих таборах та бібліотеках Донбасу. А електронну версію можна скачати з сайту Центру.

"У світі широко використовують комікси для інформування дітей про мінну безпеку. Тому вирішили зробити цей проект", - розповідає один із ініціаторів ідеї Лук'ян Турецький.

Консультувала авторів волонтер Олена Розвадовська, яка читає лекції для дітей на Донбасі про небезпеку мін.

А намалював історію київський художник-ілюстратор Саша Ком'яхов.

"Створити комікс мені запропонував Лу'кян Турецький. У нього була ідея зробити цікавий посібник-комікс для дітей Сходу про безпечне поводження на замінованих територіях за прикладом видань UNICEF", - розповідає ілюстратор.

Комікс про супермена, який розповідав дітям Боснії і Герцеговини про небезпеку протипіхотних мін (1996 р.)

"На відміну від американського аналогу, якій створювався за підтримки Білого дому та Департаменту оборони США, у нас з Лук'яном було тільки власне завзяття. Але, оскільки мета благородна і я довіряю діловим якостям Лук'яна, то я погодився, вигадав персонажів, назву, історію і все намалював", - додає Саша Ком'яхов.

Завдання було досить делікатним: наочно розповісти про небезпеку і при цьому не налякати цільову аудиторію, серед якої - малі діти.

Саме тому один із героїв, який постраждав від міни, зображений не людиною, а баклажаном.

"Вигаданий, мультиплікаційний герой не є антропоморфним… Тому, щоби не було якоїсь жорстокості, ми показали його саме таким. Він постраждав, але не загинув, і згодом пішов на поправку", - пояснює Лук'ян Турецький, який сам свого часу був мобілізований.

Також серед героїв історії - український військовий. А місце події, як можна здогадатися - місто, де велися бойові дії.

"Саме з цих причин я вирішив зробити персонажа-жертву овочем - щоби не було червоної крові. Адже показати небезпеку без пораннення нам видавалося проблематично. По-моєму, вийшов цікавий світ, де поруч існують персонажі від овочей і фруктів до звіряток і людей, це повніше розкриває характери персонажів", - відзначає Саша Ком'яхов.

Так само свідомо, за словами Лук'яна Турецького, комікс зробили українською, а не російською мовою.

"Діти чудово розуміють українську мову. І це якраз та аудиторія, з якою можна і треба говорити українською. Діти мають бачити, хто до них звертається і з якою метою", - відзначає Лук'ян Турецький.

Наразі у паперовому вигляді видано дві тисячі коміксів, частину яких вже роздали дітям на Донбасі.

Комікс містить детальні пояснення, як вести себе у міннонебезпечних районах

 У планах "Прометея" - додаткові наклади, які планують поширювати через волонтерів і Цивільно-військове співробітництво ЗСУ.

"Дорогі батьки, ознайомте своїх і сусідських дітей з цим коміксом. Небезпека може бути значно ближчою, аніж ви думаєте. Навіть якщо зараз поруч не ведуться бойові дії, - в ярах, на узбіччі доріг чи на полях могли залишитися боєприпаси кількарічної давнини", - застерігають автори.

 Поділитися