Експерти ООН попереджають про небезпеку хімічної катастрофи і ризики для водопостачання у зв’язку з ескалацією конфлікту на сході
Україна зіткнулася з небезпекою хімічної катастрофи і ризиками для водопостачання у звязку з ескалацією військових дій поблизу обєктів водопостачання на сході країни, попередили два спеціальних доповідача ООН.
«Ми стурбовані нещодавніми повідомленнями про обстріли поблизу обєктів водопостачання в Донецькій області, на яких знаходиться газоподібний хлор та інші надзвичайно небезпечні хімічні речовини», – заявили Баскут Тункак, експерт з прав людини і небезпечних речовин, та Лео Хеллер, чий мандат охоплює питання доступу до безпечної питної води і санітарії.
«Пошкодження обєктів, на яких містяться такі речовини, як газоподібний хлор, і руйнування водоочисних споруд можуть мати катастрофічні наслідки для населення і навколишнього середовища на сході України», – додали вони.
Газоподібний хлор, що може завдати серйозної шкоди здоровю і призвести до загибелі внаслідок асфіксії, використовувався як хімічна зброя, але конкретно не згадується у Конвенції про хімічну зброю. Тим не менше, використання будь-якого токсичного хімікату як зброї, включаючи хлор, заборонено відповідно до Конвенції про хімічну зброю.
За наявною інформацією, Донецька фільтрувальна станція кілька разів підпадала під обстріли в період з 3 до 4 листопада, що призвело до пошкодження резервного хлоропроводу.
Як повідомляється, пошкодження основного хлоропроводу або однієї з дев’ятсоткілограмових ємностей з хлором, що знаходяться в цих спорудах, призвело б до загибелі людей в радіусі 200 м, включаючи персонал обєкта, і спричинило б зупинку водопостачання для майже 350 тис. осіб з обох боків від лінії зіткнення.
5 листопада Верхньокальміуська фільтрувальна станція, яка забезпечує питною водою 800 тис. осіб і де зберігається 100 тонн газоподібного хлору, також була пошкоджена через потрапляння численних снарядів. «Можливий викид токсичних газів і руйнування обєктів водопостачання мали б катастрофічні наслідки для населених районів у Донецьку, Макіївці та Авдіївці», – відзначили експерти.
Пан Тункак, який раніше попереджав про ризик хімічної катастрофи на сході України, додав: «Усі сторони конфлікту, повинні дотримуватися міжнародного гуманітарного права, зокрема, брати до уваги можливі наслідки викиду високотоксичних хімічних речовин для цивільного населення».
Пан Хеллер зазначив: «Втручання у роботу систем водопостачання і санітарії є неприйнятним навіть в умовах конфлікту. В разі продовження обстрілів водоочисних споруд, існує ризик порушення права на доступ до безпечної питної води та санітарії для майже 1,1 млн. осіб з обох боків від лінії зіткнення».
Обидва експерти закликали сторони збройного конфлікту створити та поважати «зони безпеки» навколо критичних обєктів водопостачання у Донецькій області, як було домовлено Тристоронньою контактною групою 19 липня цього року.
Експерти також закликали звернути увагу на споруди, які знаходяться під загрозою руйнування внаслідок недостатнього обслуговування. Приміром, не були усунуті спричинені обстрілами пошкодження шламонакопичувача фенольного заводу в Новгородському. Планові ремонтні роботи, які мають проводитися на цьому об’єкті кожні два тижні, не здійснювалися протягом року. За наявною інформацією, дамба навколо шламонакопичувача руйнується, що спричиняє загрозу викиду рідких токсичних відходів у річки Кривий Торець і Сіверський Донець.
«Забезпечення доступу до споруд, на яких містяться небезпечні речовини, їх ремонт в разі пошкодження та належне планове обслуговування, має життєво важливе значення. Ми закликаємо всі сторони узгодити і дотримуватися адекватних гарантій безпеки, які уможливили регулярне технічне обслуговування та проведення аварійно-ремонтних робіт на таких об’єктах», – підсумували експерти з прав людини.