MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у січні 2018 року

30.01.2018   
медіа група ХПГ
Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у січні 2018 року

4 січня
Повідомлення про чоловіка, який отримав поранення внаслідок вибуху ручної гранати у підконтрольному урядові м. Сватове (125 км на північний захід від Луганська). 2 січня медперсонал лікарні у Сватовому повідомив, що 30 грудня до них доправили 32-річного чоловіка з осколковими пораненнями кисті, рук і лівої ноги. За оцінкою лікарів, потерпілий дістав ці поранення внаслідок вибуху ручної гранати. Вони також додали, що того дня чоловіка виписали з лікарні. 4 січня, розмовляючи зі спостерігачами, постраждалий розповів, що якийсь чоловік кинув у його напрямку ручну гранату. За повідомленнями міської поліції у Сватовому, за фактом інциденту триває слідство, а одного чоловіка (62 років) вже взяли під варту.

9 січня
На мосту південніше підконтрольного уряду м. Щастя (20 км на північ від Луганська) спостерігачі здійснювали моніторинг і сприяли передачі грошових коштів з непідконтрольних урядові районів Луганської області до підконтрольних. Згідно з отриманими повідомленнями, захід проводився через наявність заборгованості за комунальні послуги з водопостачання

10 січня
Повідомлення про чоловіка, який загинув унаслідок вибуху ручної гранати у Горлівці. Член «ДНР» повідомив спостерігачам, що 3 січня загинув 24-річний чоловік унаслідок вибуху ручної гранати в нього вдома. Чоловік сам привів у дію вибуховий пристрій. Співробітники моргу в Горлівці повідомили СММ, що до них доправили тіло чоловіка, який помер від вибуху гранати в Горлівці.

12 січня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення.
11 січня спостерігачі відвідали Клінічну Рудничну лікарню в підконтрольному «ДНР» м. Макіївка (12 км на північний схід від Донецька), де медпрацівники повідомили їм про те, що 10 січня, о 22:30, до них доправили чоловіка (1986 р. н.) з осколковими пораненнями шиї, лівого плеча і правої ноги. За словами медпрацівників, чоловік розповів їм, що він отримав поранень того ж дня, близько 15:00, коли перебував у транспортному засобі на Путилівському мості в підконтрольному «ДНР» Донецьку. 12 січня медпрацівники повідомили СММ телефоном про те, що чоловік перебуває в задовільному стані і його виписано з лікарні.

14 січня
Пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах
 у підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька). На вулиці Робочій, 82, виявлено пробоїну в зовнішній стіні будинку з південного боку та відповідну пробоїну в димоході на протилежній стіні всередині будинку. За оцінкою СММ, пошкодження були спричинені влученням кулі калібру 12,7 мм, випущеної з південно-південно-західного напрямку. Мешканка (65 років) будинку повідомила про те, що пошкодження виникли 12 січня, між 20:20 та 20:30, коли вона була вдома.
На вул. Робочій, 81, виявлено дві пробоїни у стінах надвірної будівлі: у зовнішній стіні, що виходить на південний захід та у внутрішній протилежній стіні відповідно. За їхньою оцінкою, ці пробоїни з’явилися внаслідок влучення снаряда, випущеного з озброєння невстановленого типу з південно-південного заходу. Мешканка (56 років) будинку повідомила про те, що пошкодження виникли 12 січня, дещо раніше 20:30, коли вона була вдома.
На вул. Центральній, 83, на південно-західному боці п’ятиповерхового багатоквартирного житлового будинку виявлено пошкоджені осколками двері та вікна, пробоїни у водовідвідній трубі, розбиті зовнішні віконні шибки на балконі у квартирі № 61, а також розбите скло на тротуарі перед будинком. За оцінкою спостерігачів, пошкодження були спричинені влученням снарядів із озброєння невстановленого типу, випущених із південно-західного напрямку. Мешканка (55 років) квартири № 61 сказала спостерігачам про те, що пошкодження виникли 12 січня, дещо раніше 20:30, коли вона була вдома. Члени патруля Місії відзначили, що квартира розташована менш ніж за 100 м від дитячого садка, який працює.
В Авдіївці спостерігачі, яких супроводжував офіцер Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК), бачили два розбиті вікна та кілька невеликих пробоїн на північно-західній стіні будинку № 4/2, розтасованого на зупиночному пункті 448 км. Із західного боку будинку, приблизно за 4 м на північний захід, члени патруля Виявлено свіжу вирву перед невеликим сараєм і мертвого собаку. За їхньою оцінкою, усі пошкодження були спричинені розривом мінометної міни (82 мм), випущеної з південного або південно-східного напрямку. Мешканець (віком від 60 до 65 років) будинку повідомив команді Місії, що він чув три вибухи, коли 13 січня, приблизно о 15:00, був удома.

16 січня
Повідомлення про смерть на блокпості, розташованому на північ від підконтрольного «ДНР» м. Горлівка (39 км на північний схід від Донецька). За словами чергового на станції медичної допомоги, медичний персонал, який чергував 14 січня, розповідав про чоловіка (віком 65 років) з підконтрольного «ЛНР» м. Алчевськ (40 км на захід від Луганська), якого знайшли мертвим в автобусі близько 14:30, коли цей автобус зупинили на блокпості. За словами начальника патологоанатомічного відділу моргу в Горлівці, тіло чоловіка (1952 року народження) доставили до моргу 14 січня разом із довідкою про те, що він помер того ж дня на блокпості, розташованому на північ від Горлівки. Начальник патологоанатомічного відділу моргу також розповів, що за результатами розтину встановлено, що причиною смерті був серцевий напад.

17 січня
Повідомлення про загиблу цивільну особу в підконтрольному урядові смт Шевченко (55 км на північний захід від Донецька).
Медпрацівники моргу в підконтрольному урядові м. Покровськ (55 км на північний захід від Донецька) повідомили про те, що рано-вранці 16 січня від численних осколкових поранень загинув чоловік (50 років) внаслідок вибуху ручної гранати в його квартирі на вулиці Шевченка. У Шевченку жінка (72 років) повідомила про те, що 16 січня внаслідок вибуху ручної гранати загинув її родич (чоловік віком 50 років). Поліція в Покровську повідомила команді Місії про те, що цей інцидент класифікують як нещасний випадок і наразі ведеться розслідування його обставин.

Місія продовжила спостерігати за ситуацією, в якій опинилися цивільні особи, які перетинають міст у Станиці Луганській. Поблизу підконтрольного урядові блокпоста на північ від мосту команда СММ надала невідкладну медичну допомогу жінці (віком 70–80 років), яка посковзнулася на дорожньому покритті. За оцінкою спостерігачів, вона отримала перелам правого стегна. Співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій перенесли жінку на ношах до зруйнованої частини моста, після чого члени «ЛНР» перенесли її до пункту Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ). Згодом туди приїхала машина швидкої допомоги з непідконтрольних урядові районів Луганської області.

18 січня
Повідомлення про смерть двох осіб.
17 січня співробітники морга в Калінінському районі підконтрольного «ДНР» Донецька повідомили СММ, що 11 січня з вул. Кірова, 56, до них доправили тіло чоловіка (1970 року народження). За їхніми словами, згідно з результатами розтину чоловік загинув від поранень, яких він дістав у результаті вибуху ручної гранати. 18 січня дружина загиблого чоловіка повідомила Місії, що, за словами членів «ДНР», вони знайшли фрагменти гранати в руках чоловіка після вибуху на автобусній зупинці, розташованій на вул. Кірова, 56. Два працівники автомийки, розташованої поруч з автобусною зупинкою, повідомили спостерігачам, що вибух стався надвечір 11 січня, коли вони були всередині приміщення.

17 січня медпрацівники морга в Калінінському районі повідомили команді Місії, що 14 січня до них доправили тіло чоловіка (1945 року народження). За результатами розтину встановлено, що причина смерті чоловіка — серцевий напад. Вони додали, що чоловік помер при перетині блокпоста на автошляху Н15 на схід від підконтрольного «ДНР» с-ща Кремінець (16 км на південний захід від Донецька).
Повідомлення про підтоплення приблизно 20 будинків у Чігарях, громаді в смт Південне (кол. Ленінське, 40 км на північний схід від Донецька), що розташоване між передовими позиціями Збройних сил України і збройних формувань. У телефонній розмові мешканець селища повідомив, що вода витікає з водогону ще відколи його було пошкоджено під час обстрілу на початку осені 2017 року, а на певних місцях вода згодом була забруднена метаном із затопленої вугільної шахти, що розташована неподалік. Посадова особа з підконтрольного урядові м. Торецьк (43 км на північ від Донецька) повідомила спостерігачам телефоном, що водогін частково відремонтовано, проте пошкодження, що залишились, призвели до підтоплення у Чігарях. Представник місцевої неурядової організації повідомив Місії під час телефонної розмови, що до Чігарів доставили насосні установки, щоб відкачати воду із підтоплених підвалів і погребів.

19 січня
18 січня у непідконтрольному урядові районі команда Місії бачила траншеї, наявність яких спостерігачі вже фіксували раніше, у листопаді 2017 року, поруч із залізничними коліями на західній околиці смт Оленівка (23 км на південний захід від Донецька). СММ не вдалося встановити, чи пов’язані ці траншеї з пошкодженням оптоволоконного кабелю

СММ знову сприяла дотриманню режиму припинення вогню і здійснювала його моніторинг з обох боків лінії зіткнення для забезпечення проведення ремонтних робіт на оптоволоконному кабелі приблизно за 2 км на північний захід від блокпоста «ЛНР», розташованого на південний схід від моста біля м. Щастя (20 км на північ від Луганська). 19 січня СММ верифікувала, що в результаті ремонтних робіт було відновлено надання послуг мобільного зв’язку в непідконтрольних урядові районах Луганської області. З 11 січня у непідконтрольних урядові районах Донецької і Луганської областей було припинено надання послуг мобільного зв’язку


21 січня
Жертви серед цивільного населення в районі блокпоста «ДНР» поблизу Оленівки.
21 січня, після того як патруль СММ о 12:30 під’їхав до блокпоста, розташованого на південно західній околиці Оленівки, озброєний член «ДНР» в одязі військового типу супроводжував спостерігачів до автобусної зупинки за 40 м на північ від блокпоста. Спостерігачі бачили отвір у вікні з боку водія автобуса; за оцінкою СММ, це був кульовий отвір. Спостерігачі згодом помітили ще один кульовий отвір з того ж боку автобуса і відзначили, що на борту автобуса, який був розвернутий у північному напрямку, перебувало 40–50 пасажирів. До цього команда Місії бачила, як приблизно за 50 м на південь від цього блокпоста автобус рухався в північному напрямку. За оцінкою СММ, автобус потрапив під обстріл зі стрілецької зброї, що вівся із західного напрямку. Після цього член «ДНР» провів спостерігачів до намету «пункту екстреної допомоги» біля автобусної зупинки, де вони побачили двох чоловіків (обоє віком 58 років): в одного була закривавлена ліва частина обличчя, біля якої він тримав пов’язку, а в другого були кульові поранення шиї та лівої щоки. Спостерігачі бачили, як медпрацівники намагалися реанімувати останнього (сильна кровотеча та проблеми з диханням). Виходячи з намету о 13:36, команда СММ чула численні перехресні черги та постріли зі стрілецької зброї приблизно за 1–2 км на західно південний захід, а затим щонайменше 6 вибухів на відстані близько 2–4 км у тому ж напрямку (див. розділ про порушення режиму припинення вогню вище). Перед тим як поїхати, член «ДНР» повідомив патрулю СММ про те, що чоловік із кульовими пораненнями шиї та лівої щоки помер, а іншого постраждалого чоловіка повезли до лікарні у Донецьк.
22 січня у Донецькій обласній клінічній травматологічній лікарні медперсонал повідомив СММ, що перший із вищезгаданих постраждалих чоловіків був доправлений до них у лікарню 21 січня з пораненнями шиї та щелепи. Медпрацівники також розповіли, що куля все ще була всередині, а щелепа зламана.
СММ продовжувала спостерігати за ситуацією, в якій опинилося цивільне населення на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ). 19 січня, об 11:00, на КПВВ у підконтрольному урядові м. Мар’їнка (23 км на південний захід від Донецька) спостерігачі бачили близько 150 осіб, які стояли в черзі у зоні перевірки документів в очікуванні на прохід до підконтрольних урядові районів. За спостереженнями СММ, працювали лише два з дев’яти вікон. За словами чоловіка віком 60–69 років, який прямував до підконтрольних урядові районів, перетин лінії зіткнення через цей КПВВ займає цілий день. Він також додав, що прибув на КПВВ о 06:00 перед його відкриттям і об 11:15 він досі стояв у черзі.

СММ спостерігала за ситуацією, в якій опинилося цивільне населення, що проживає поблизу лінії зіткнення. 18 січня мешканці 5 поверхового житлового будинку в підконтрольному урядові с-щі Майорськ (45 км північний схід від Донецька) повідомили про те, що через порив на водогоні внаслідок пошкоджень через обстріли, які велися починаючи з 2014 року, в їхніх квартирах не було води. Спостерігачі бачили, як люди набирали воду у місці пориву у підвалі будинку. За словами мешканців будинку, вони кип’ятили воду, для того щоб її можна було пити. Представник військово цивільної адміністрації у Майорську повідомив СММ, що заявка на отримання гарантій безпеки для проведення ремонту на пошкодженій секції водогону, що пролягає між позиціями Збройних сил України та збройних формувань, не узгоджена з непідконтрольного урядові боку.


23 січня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення в підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька).
23 січня в лікарні в Докучаєвську спостерігачі розмовляли з чоловіком (віком 55–59 років), в якого була бинтова пов’язка між шиєю і лівим плечем. Чоловік розповів, що 22 січня, між 16:00 і 17:00, він був у своїй квартирі на верхньому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку на вул. Ватутіна, 13, у Докучаєвську, коли почув віддалений вибух, після чого вони разом з дружиною спробували укритися у ванній кімнаті. За його словами, перш ніж дістатися ванної кімнати, він почув і побачив другий вибух у своїй квартирі, а потім відчув біль у грудях і лівому плечі та побачив, як його дружина знепритомніла. Згодом подружжя доправили до лікарні. За словами лікаря, який їх лікував, після хірургічної операції стан чоловіка стабільний. Співробітники СММ також розмовляли з його дружиною (віком 55–59 років), яка перебувала під крапельницею, і було видно, що вона потерпає від болю. Лікар повідомив про те, що жінка зазнала поранень легень і грудної клітки внаслідок враження осколками і ударною хвилею. У лікарні їй зробили операцію, але вона досі перебуває у критичному стані. За словами головного лікаря лікарні, він сам чув, як 22 січня приблизно о 16:15 в Докучаєвську почався обстріл.


24 січня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення на блокпості поблизу підконтрольного «ДНР» смт Оленівка (23 км на південний захід від Донецька).
Співробітники моргу в підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька) повідомили про те, що 21 січня з Оленівки до них доправили тіло 57-річного чоловіка. Вони додали, що чоловік помер від отриманого вогнепального поранення і що під час розтину в його голові було виявлено кулю.

Повідомлення про жертви серед цивільного населення та бачилапошкодження житлового будинку, спричинені вогнем з легкого озброєння у Докучаєвську. На вул. Центральній, 83, спостерігачі побачили подружжя віком 60–69 років: у жінки була забинтована ліва гомілка з плямами крові на пов’язці, а чоловік повідомив, що отримав поранення плеча і спини, спричинені шрапнеллю і осколками скла (проте члени патруля Місії не бачили їх). Подружжя повідомило, що 22 січня вони перебували у своїй квартирі на вул. Центральній, 83, коли о 16:30 побачили вогняну кулю, що наближалася із заходу. Члени патруля Місії побачили отвори із західного боку балкона квартири та осколкові пошкодження внутрішніх стін, а всі вікна на балконі та в квартирі були розбиті і закриті плівкою. За оцінкою спостерігачів, пошкодження виникли від попадання снаряда, випущеного із західного напрямку, який пробив нижню частину балкона і вибухнув, влучивши у внутрішню стіну.

Повідомлення про двох цивільних осіб, які отримали поранення в результаті необережного поводження з вибухонебезпечними предметами. У травматологічній лікарні підконтрольного «ДНР» Донецька спостерігачі бачили чоловіка (1997 р. н.), який втратив три пальці лівої руки та половину пальця правої руки, а також мав незначні пошкодження на обличчі. Чоловік сказав, що отримав поранення внаслідок вибуху предмета зеленого кольору (діаметром 15 см), який він знайшов і підібрав 23 січня на вул. Фізкультурній, 1, у Ленінському районі Донецька.
У лікарні в підконтрольному урядові м. Торецьк (43 км на північ від Донецька) лікар повідомив про те, що 23 січня до них було доправлено 30-річного чоловіка з відкритим переломом ноги та кількома пораненнями м’яких тканин, отриманими внаслідок вибуху снаряда. Команда Місії зустрілась з чоловіком, який розповів, що отримав поранення в результаті вибуху снаряда, який він знайшов на вулиці поруч зі своїм будинком у підконтрольному урядові смт Верхньоторецьке (23 км на північний схід від Донецька) і який він забрав додому.

28 січня
Повідомлення про обстріли в житлових районах підконтрольного «ДНР» c. Саханка (24 км на північний схід від Маріуполя).
Приблизно за 3 м на північ від житлового будинку на вул. Конституції, 2б, виявлено шість північних вікон будинку були забиті фанерою, а на північній стіні було видно двосантиметрові сліди від влучення осколків на висоті від 80 до 170 см. За оцінкою СММ, мінометна міна (120 мм) розірвалася на висоті приблизно 1,5 м над землею, влучивши у дерево. За словами мешканця будинку, вибух стався 24 січня, о 17:30.

Приблизно за 2 м на південь від житлового будинку на вул. Миру, 4, виявлено нещодавно зламані й обгорілі гілки дерева (діаметром до 20 см). На відстані 1 м на схід від дерева були залишки невеликої дерев’яної господарської будівлі, що була повністю зруйнована вибухом. Два південні вікна будинку були забиті фанерою, а на південній стіні будинку було видно декілька двосантиметрових слідів від влучання осколків. За оцінкою спостерігачів, мінометна міна (120 мм) вибухнула, влучивши в дерево. Власник будинку розповів, що вибух стався 24 січня, приблизно о 18:00, і додав, що це був вже шостий чи сьомий раз, коли його будинок постраждав внаслідок вибухів.
За 5 м на північний захід будинку на вул. Гавриленка, 30, в якому ніхто не живе, зафіксовано свіжу вирву, з якої стирчав хвостовий стабілізатор снаряда, випущеного з безвідкатної гармати (СПГ-9, 73 мм) чи гармати БМП-1. Оскільки будинок неодноразово зазнавав пошкоджень раніше, спостерігачі не змогли визначити, які саме пошкодження були нанесені розривом снаряда. СММ визначила, що ця вирва утворилася внаслідок розриву снаряда, випущеного з південно-західного напрямку. Спостерігачі бачили чотирьох озброєних членів «ДНР» в одязі військового типу, які заходили у розташований неподалік будинок.
У полі, приблизно за 50 м на північ від будинку на вул. Леніна, 15, зафіксувано 2 свіжі вирви, на частково вкритій снігом ділянці. Північне вікно будинку було забите фанерою. За словами двох місцевих жителів, обстріл Саханки відбувся 27 січня, з 17:30 до 19:30.

 

 Поділитися