MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фігуранти ялтинської справи «Хізб ут-Тахрір» – політв’язні

02.03.2018   
ХПГ-інформ
Про це мовиться в заяві Правозахисного центру «Меморіал».

ПЦ «Меморіал» визнав фігурантів ялтинської справи «Хізб ут-Тахрір» політичними в’язнями. Про це мовиться в заяві організації, опублікованій учора, 01.03.2018. Навидимо текст у перекладі українською.


Правозахисний центр «Меморіал» вважає політв’язнями кримчан Мусліма Алієва, Енвера Бекирова, Вадима Сірука, Еміра-Усеіна Куку, Рефата Алімова та Арсена Джеппарова.

Фото з сайту «15 минут»

Всі вони звинувачуються в причетності до діяльності «Хізб ут-Тахрір» – міжнародної релігійно-політичної організації, яка в 2003 році була визнана в Росії терористичною.

Алієву ставиться за провину організація діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 205.5 КК РФ, максимальна санкція – довічне позбавлення волі), іншим фігурантам – участь у діяльності терористичної організації (ч. 2 ст. 205.5 КК РФ, максимальна санкція – 20 років позбавлення волі). Крім того, всім фігурантам ставиться за провину приготування до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою (ч. 2 ст. 35, ч. 1 ст. 30 і ст. 278 КК РФ, максимальна санкція – 10 років позбавлення волі). Зараз їхню справу розглядає Північнокавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону.

За даними слідства, вони проводили збори, на яких вивчали літературу «Хізб ут-Тахрір», уявлення цієї організації про правильне суспільство, обговорювали суспільно-політичну ситуацію (зокрема ставлення до Росії, України, Туреччини та Меджлісу кримськотатарського народу). А «приготування до захоплення влади» фігурантам таких справ ставлять за провину, оскільки ідеологія «Хізб ут-Тахрір» передбачає побудову теократичної ісламської держави в невизначеному майбутньому.

На наш погляд, ці звинувачення є безпідставними. Підсудні не тільки не займалися терористичною діяльністю, а й взагалі не здійснювали жодних суспільно-небезпечних дій.

Крім того, важливим фактором є й те, що Крим, з нашого погляду, є окупованою Росією територією. Відповідно до міжнародного гуманітарного права, Росія обмежена в своїх законодавчих та адміністративних повноваженнях: вона не має права цілком скасовувати кримінальне законодавство, що діяло на момент початку окупації, та замінювати його своїм. В рамках українського законодавства діяльність «Хізб ут-Тахрір» є абсолютно легальною.

«Ялтинське справа» – частина репресивної кампанії, що її російські силовики розгорнули на окупованому півострові. Крім того, справи «Хізб ут-Тахрір» відносяться до числа так званих «серійних»: ФСБ досягає «високих результатів» (десятки засуджених) з мінімальними зусиллями, практикуючи масові переслідування на порожньому місці.

Ми вимагаємо негайно звільнити Мусліма Алієва, Енвера Бекирова, Вадима Сірука, Еміра-Усеіна Куку, Рефата Алімова та Арсена Джеппарова.


Визнання особи політв’язнем або переслідуваним за політичними мотивами не означає ані згоди ПЦ «Меморіал» з її поглядами та висловлюваннями, ані схвалення її висловлювань або дій.

 Поділитися