MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Коментар адвоката: Закінчення АТО та початок операції об’єднаних сил

03.05.2018   
Володимир Глущенко
30 квітня офіційно стартувала операція об’єднаних сил на Донбасі замість Антитерористичної операції. Які зміни відбулися, та чого слід очікувати громадянам?

30 квітня офіційно стартувала операція Об’єднаних сил на Донбасі замість Антитерористичної операції. Які зміни відбулися, та чого слід очікувати громадянам?

Відтепер, операцію об’єднаних сил очолило військове керівництво. В районі конфлікту головним є – Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ. Штаб керує силами та засобами ЗСУ, інших військових формувань, МВС, Нацполіції, які залучаються "до стримування та відсічі російської агресії в Донецькій і Луганській областях". Начальникові штабу підпорядковані працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та всі, хто залучений до операції. Начальник оперативного штабу за погодженням з СБУ також контролює порядок в’їзду/виїзду осіб через лінію розмежування, переміщення товарів на окуповані території Донбасу. Також було значно розширено і повноваження силовиків, а саме:

Мають право (спеціальні повноваження):

- застосовувати у разі крайньої необхідності зброю і спеціальні засоби до осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення чи інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, або дії, пов’язані з несанкціонованою спробою проникнення в район здійснення зазначених заходів;

- затримувати і доставляти осіб до органів Національної поліції України;

- перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що посвідчують особу, а в разі відсутності документів – затримувати їх для встановлення особи;

- здійснювати особистий огляд громадян, огляд речей, що при них знаходяться, транспортних засобів та речей, які ними перевозяться

- тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях та дорогах, не допускати транспортні засоби, громадян на окремі ділянки місцевості та об’єкти, виводити громадян з окремих ділянок місцевості та об’єктів, відбуксировувати транспортні засоби;

- входити (проникати) в житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать громадянам, на територію та в приміщення підприємств, установ і організацій, перевіряти транспортні засоби для виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

- використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, у тому числі спеціальні, що належать громадянам (за їхньою згодою), підприємствам, установам та організаціям, крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав та міжнародних організацій.

Зоною безпеки, прилеглою до району бойових дій, вважається: Виноградне, Курахове, Очеретине, Розівка, Вовчеярівка, Біла Гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, вздовж державного кордону, ур. Чернявка, вздовж адміністративного кордону Луганської та Харківської областей, Ольгівка, вздовж адміністративного кордону Донецької та Харківської областей, Знаменівка, вздовж адміністративного кордону Донецької та Дніпропетровської областей, Комишуваха, вздовж адміністративного кордону Донецької та Запорізької областей, Урзуф, вздовж морського узбережжя, Приморське.

В зоні безпеки рішенням Командувача Об’єднаних сил можуть створюватися райони обмеженого та забороненого доступу.

Допуск до району забороненого доступу здійснюється на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням Командувача об’єднаних сил. Стороннім особам допуск до такого району забороняється. Районом бойових дій вважається район, що охоплений бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи Збройних сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання щодо недопущення прориву противника в глибину території держави

З 30 квітня встановлюються наступні режими перебування в зоні безпеки на території Донецької та Луганської областей для осіб, не залучених до проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації:

«Зелений»: Перебування та переміщення осіб не обмежено, за винятком районів забороненого та обмеженого доступу.
«Жовтий»: Перебування та переміщення осіб в зоні безпеки здійснюється за наявності документів, що посвідчують особу, крім того проводиться особистий огляд громадян, огляд речей, що при них знаходяться, транспортних засобів та речей, які ними перевозяться. Режим встановлюється на рубежах ізоляції та районах обмеженого доступу.
«Червоний»: Перебування осіб тимчасово обмежено (заборонено). Пропуск громадян та посадових осіб здійснюється за наявності встановленої Командувачем Об’єднаних сил (командиром ОТУ) перепустки. Рух транспортних засобів та пішоходів на вулицях та дорогах обмежено (заборонено). Транспортні засоби та громадяни на окремі ділянки місцевості та об’єкти не допускаються.

Встановлено також і підстави для допуску в район проведення операції Об’єднаних сил для осіб, не залучених до відповідних заходів, а також підстави для відмови у доступі до цього району. Підстави для допуску до району бойових дій («червоний» режим) для осіб, не залучених до відповідних заходів.

Так, підставою для допуску в район проведення операції Об’єднаних сил для осіб, які не були залучені до заходів щодо забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ є: проживання в районі проведення операції особи, або його найближчих родичів (при наявності відповідних документів), розміщення в районі проведення операції місць поховання близьких родичів або членів сім’ї, смерть близьких родичів або членів сім’ї в районі проведення операції, наявність права власності на об’єкти нерухомості, які знаходяться в районі проведення операції, необхідність участі в забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту, або з гуманітарних питань, необхідність виконання дипломатичних або консульських функцій, в тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно по клопотанням чи погодженням з МЗС України), і інше. З цього випливає, що на Донбасі з початком Операції об’єднаних сил (ООС) усім людям, які не зареєстровані в населених пунктах поблизу лінії розмежування, потрібно буде оформити спецпропуски. Перетнути лінію розмежування вони зможуть, тільки пред’явивши спецпропуск.

З кінця лютого вступив в силу закон “Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях”, який називають також “закон про деокупацію” (чи реінтеграцію) Донбасу. Російська Федерація за цим законом визнана державою-окупантом.

Згідно з положеннями зазначеного закону, Україна не несе відповідальності за незаконні дії Російської Федерації чи її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях або за прийняті ними незаконні рішення. На Росію, як державу-окупант перекладено всю відповідальність за порушення захисту прав цивільного населення, тобто цим законом встановлено те, що Україна не несе жодної відповідальності перед цивільним населенням. Отримати компенсацію за зруйноване майно в зоні проведення операція Об’єднаних сил на Донбасі, з Держави Україна, відтепер неможливо. Щодо позитивних змін, то слід зазначити, що підтверджуючі факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях документи, які додаються до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи, визнаються державою. Необхідність встановлювати юридичний факт народження, або смерті в судовому порядку, вже не буде потрібно. Проте, на сьогодні ці зміни ще не працюють. Цим законом також внесено ряд змін до Закону «Про судовий збір». Відтепер від сплати судового збору звільняються заявники — у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Також від сплати судового збору звільнено позивачів — у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

 

*Статтю створено за підтримки Європейського Союзу

 Поділитися