MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Історика Юрія Дмитрієва обвинуватили в сексуальному насильстві

04.07.2018   
ХПГ-інформ

Голові карельського «Меморіалу» Юрію Дмитрієву офіційно поставили обвинувачення в сексуальному насильстві до його неповнолітньої прийомної дочки. Про це повідомила російська служба «Радио Свобода».

Дмитрієва затримали минулого тижня. Петрозаводський міський суд арештував історика на два місяці. Захист наполягає, що «справа ні на чому не базується», а доказів сексуального насильства немає. «Меморіал» вважає нову кримінальну справу політичним переслідуванням.

Юрій Дмитрієв під вартою
(фото: Володимир Ларіонов, Reuters)

Коротка історія кримінального переслідування Юрія Дмитрієва:

Юрій Дмитрієв був заарештований 13 грудня 2016 року за анонімним доносом. У його комп’ютері були знайдені світлини неповнолітньої прийомної дочки в оголеному вигляді. Його звинуватили у виготовленні порнографії, пізніше до цього звинувачення була додана стаття про «розпусні дії» (шляхом фотографування). Адвокат Дмитрієва Віктор Ануфрієв стверджував, що світлини зроблені в рамках «щоденника здоров’я», нікому не показувалися і ніде не поширювалися. Через кілька місяців виникло нове звинувачення – у незаконному зберіганні зброї. Справа велася зі значними процесуальними порушеннями, а експертизу світлин робив Центр соціокультурних експертиз, відомий своїми висновками в політичних справах, в тому числі визнанням екстремістськими текстів Свідків Єгови (діяльність яких у 2017 році Верховним судом Російської Федерації визнана екстремістською й заборонена на території РФ – ред. «ПЛ»). Співробітники Міжнародного Меморіалу підготували велику довідку про справу Юрія Дмитрієва, яка містить, зокрема, юридичний аналіз обвинувального висновку.

29 червня 2017 року юристи Правозахисного центру «Меморіал» подали скаргу до Європейського суду з прав людини на арешт Дмитрієва.

24 липня 2017 року Правозахисний центр «Меморіал» визнав Юрія Дмитрієва політв’язням.

У квітні 2018 року суд виправдав Дмитрієва за статтями «Виробництво порнографічних матеріалів із зображенням неповнолітніх» та «Вчинення розпусних дій без застосування насильства». За статтею «Незаконне зберігання вогнепальної зброї» суддя призначила покарання на два роки і шість місяців обмеження волі. За вирахуванням часу, яке Дмитрієв вже провів в СІЗО, в свободі він мав бути обмежений три місяці (протягом цього терміну не виїжджати з Петрозаводська й відзначатися в поліції).


Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, в тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році було знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіалізацією й організацією днів пам’яті. Він – укладач книг пам’яті «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох»; навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина», презентація яких відбулася в Петрозаводську, Санкт-Петербурзі та Москві.

 Поділитися