MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

КабМін знову випробовує пенсіонерів-переселенців.

06.07.2018   
Ігор Сосонський
25.04.2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»». Нова постанова вносить деякі зміни до ряду пунктів постанови № 365, яка регламентує порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (надалі- ВПО) та здійснення контролю за проведенням цих виплат. Зміни зазначають, що пенсійні виплати, які припинені в зв’язку з рішенням комісії по призначенню соціальних виплат, будуть відновлятися лише за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення.


25.04.2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»». Нова постанова вносить деякі зміни до ряду пунктів постанови № 365, яка регламентує порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (надалі- ВПО) та здійснення контролю за проведенням цих виплат. Зміни зазначають, що пенсійні виплати, які припинені в зв’язку з рішенням комісії по призначенню соціальних виплат, будуть відновлятися лише за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення. Тобто, пенсіонер отримає пенсію лише з моменту звернення з заявою до пенсійного фонду, а борг, який залишився на момент звернення, сплачений буде лише на підставі окремого порядку, визначеного КМУ. На теперішній час зазначений у постанові № 335 окремий порядок Кабінетом Міністрів України не розроблений. Ці зміни стосуються не тільки пенсіонерів, що мають статус ВПО, але й пенсіонерів, які проживають на тимчасово окупованій та неконтрольованій урядом України території.

Ось, наприклад, пенсіонера, який є ВПО, має довідку ВПО та отримує пенсійні виплати у районному управлінні пенсійного фонду через списки СБУ, ДПСУ або через перетинання лінії зіткнення, позбавили пенсійних виплат. Будемо вважати, що виплату пенсії цій особі припинили з 01 травня 2018 року. У червні 2018 року ця особа звернулася до управління пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсійних виплат. Представники Пенсійного фонду розглядають вказану заяву та ухвалюють рішення про поновлення цих виплат з червня 2018 року. Заборгованість за травень 2018 року пенсіонеру ВПО сплачена не буде, до розробки Кабінетом Міністрів України особливого порядку виплати цих заборгованостей.

Але хочеться зазначити, що всі ці дії щодо припинення пенсійних виплат на підставі постанов КМУ та несплата заборгованості по пенсії є грубим порушенням Європейських договорів (з обов’язковістю яких погодилася Верховна Рада України), Конституції України та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 46 Конституції України регламентується соціальний захист громадян, що включає право на забезпечення їх у старості.
Підстави припинення пенсійних виплат визначені у статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перелік, що зазначений у вказаній вище статті, є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає. Тобто Пенсійний фонд України має право припинити виплату пенсії будь-якій особі лише на підставі та умовах Закону.

Постанови Кабінету Міністрів України належать до підзаконних актів. «Підзаконний нормативно-правовий акт» - це нормативний акт, виданий на основі закону, відповідно до закону і спрямований на його виконання шляхом конкретизації законодавчих приписів. Це означає, що постанови Кабінету Міністрів України, в тому числі й постанови про пенсійні ВПО, повинні конкретизувати Закони. Постанови КМУ жодним чином не можуть звужувати права осіб. Це зазначено у статті 92 Конституції України «Виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення…».

Тож з цього виходить, що будь-яке припинення пенсійних виплат на підставі постанов Кабінету Міністрів України є незаконними й фактично такими, що порушує права людини.

Ситуація з припиненням виплат пенсії ВПО ускладнюється тим, що адміністрація Управління праці та соціального захисту населення та Міністерство фінансів України мають право доступу до бази даних інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан»). Право доступу адміністрації Управління праці та соціального доступу до системи «Аркан» регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 року № 600 з останніми змінами. Це значить, що Управління праці та соціального захисту населення може відстежити будь-яке переміщення ВПО через лінію розмежування або державний кордон та на підставі цього припинити будь-які виплати.

Окремо хочемо зазначити, що 3 травня 2018 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 802/402/18 винесено рішення, яким визнано дії Управління Пенсійного фонду України щодо припинення пенсії незаконними. Цим рішенням суддями, спираючись на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, надано юридичну позицію, що пенсія особи є її приватною власністю й припинення її не у спосіб, передбачений Законом, є втручанням в право людини на власність (п. 87).

 Поділитися