MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російське вбиває, але чому ми про це забуваємо?

05.09.2018   
Наталка Ковальчук

Серед мирних акцій, які поширювалися в Україні з початком російської агресії, були й флешмоби «Російське вбиває», котрі влаштовувалися з ініціативи громадянського руху «Відсіч». Активісти закликали українців відмовитися від російських товарів, поширюючи гасла «Ні копійки окупантам!», «Російське купив – війну оплатив!» тощо.

Відтоді минуло не так вже й багато часу. Флешмоби і заклики припинилися, і російські товари знову почали захоплювати український ринок, українці знову почали купувати «російське», фінансуючи агресора.

У зв’язку з цим ось така історія.

Молодій мамі потрібно було купити засоби догляду за маленькою дитиною. Зазвичай вона користувалася дитячою косметикою на натуральній основі, яку випускає одна з відомих українських фірм. Але цього разу на полицях з цим сегментом товарів не знайшла продукції українського виробника. Натомість там стояло доволі багато засобів, на яких країною-виробником позначалася Російська Федерація. Втім, напис, як користуватися засобом, був і українською мовою. Правда, жінку здивувало, що склад продукту зазначено виключно англійською мовою. Та, непогано знаючи англійську, вона взялася перекладати те, що написане на упаковці. І вжахнулася: серед складників взагалі не було обіцяних на ярлику натуральних компонентів – тільки різні хімічні елементи, причому такі, які зазвичай навіть у косметичних засобах для дорослих не використовуються. Тобто застосовувати ці засоби для дитини однозначно було б небезпечно.

Разом з тим усю цю «російську хімію» дуже гарно і доступно розставили на полицях, а от натуральні товари українського виробника, як згодом з’ясувалося, виявилися «засунутими» у такий глухий кут, де відразу їх і не побачиш.

Історія ця трапилася в одній з торговельних мереж Харкова. Але могла відбутися й у будь-якому іншому місті.

Адже, як свідчать статистичні дані Національного банку України, за перші три місяці 2018 року Україна збільшила товарообіг з Росією порівняно з аналогічним періодом минулого року на 14,9%. Причому, йдеться про негативне сальдо: імпорт російських товарів зріс, тоді як експорт  українських до Росії скоротився. https://biz.nv.ua

Розказаний вище випадок примусив провести і власне невелике дослідження, яке показало, що російських товарів досить таки немало як у звичайних торговельних мережах, так і у Інтернет-магазинах, що працюють на українському ринку.

При цьому варто завважити – це не якісь виключні товари. Практично такі самі  зразки продовольства, косметичні чи побутової хімії  випускаються і в Україні. Тобто маємо й своє. Не гірше, а часто, й краще.

Але є один важливий момент. Російські товари нерідко коштують дешевше, ніж українські. Тобто, з одного боку, російські виробники відверто використовують демпінгові ціни, аби залишатися на українському ринку і навіть розширювати тут  свій вплив.

З іншого, - виникає думка, що дешевша вартість цих товарів може цілком реально свідчити, що потрапляють вони до нашої країни як контрабанда: без сплати мита, акцизів, податків.

Тож, купуючи  російське, ми одночасно підтримуємо і країну-агресора, яка отримані кошти використовує для того, щоб вбивати українців, і ті контрабандні схеми, якими ці товари потрапляють до України.

Про значний рівень контрабанди з Росії до України свідчать, зокрема, повідомлення про випадки, коли незаконний ввіз цих товарів на територію держави було виявлено і зупинено.

Скажімо, недавно у Сумській області прикордонникам, тільки застосувавши зброю, вдалося затримати автомобіль, що намагався незаконно прорватися на територію України. У машині виявили значну кількість контрабанди – одяг, у тому числі шуби, дублянки, шкіряні куртки, пуховики, трикотижні вироби, біжутерію, наручні годинники. https://etcetera.media

Так само за останній час зупиняли ввіз забороненої книжкової продукції з Росії. https://politeka.net

Судячи зі схожих повідомлень, можна зробити висновок, що постійного характеру набула котрабанда пального з країни-агресора. http://unn.com.ua. Ввозяться також автомобілі й чимало інших товарів, аж до спеціальних технічних засобів для таємного отримання інформації. https://ukrinform.ru

Незважаючи на це, підтримка російських товарів на українському ринку сягає досить далеко: аж до реклами на всеукраїнських телеканалах продукції, виготовленої у Росії. Тобто замість того, щоб доносити до суспільства відомості про те, що російські товари є небезпечними, часто контрабандними, українські мас-медіа ше й просувають їх на вітчизняному ринку.

Принаймні, тільки за останній час на очі постійно потрапляла реклама зубної пасти, окремих видів чаю та кави, пива фактичним чи прихованим виробником яких є Росія. Думаю, що це далеко не весь перелік.

Так, часто, купуючи товари під іноземними брендами, ми навіть не здогадуємося, що насправді вони є російськими. До того ж з початком військової агресії проти України деякі російські компанії зареєстрували дочірні підприємства у нашій країні, і з «чистою  совістю» позначають виробником Україну, у тому числі й на штрих-коді. Тобто і у цьому випадку діє традиційна російська формула про «ихтамнетов».

Зрозуміло, що російському бізнесу не хочеться втрачати досить значний український споживчий ринок, з якого росіяни не одне десятиліття успішно викачували гроші. І якщо їм дозволять, то вони звідсіля  й не підуть.

Треба сказати, що в той час, коли відбувалися громадські акції спротиву під гаслами «Не купуй російське!» і «Російське вбиває!», в Україні була майже тотальна налаштованість на бойкот російських товарів, і звучали повідомлення, що імпорт з Росії відчутно падає.

Однак сьогодні знову все навпаки.

Відтак є запитання до відповідальності, чи, правильніше сказати, безвідповідальності українського бізнесу, який працює в сегменті торгівлі і послуг, і нині стає промоутером російської продукції на українському ринку, фактично усвідомлюючи той факт, що цим підтримується російська агресія, дається можливість окупанту отримувати додаткові кошти, які потім використовуються для війни з Україною.  Є запитання і до певних державних інституцій, які також мали б дбати про підтримку власного виробника, а не чужого, тим більше з країни-агресора.

«Російське вбиває!». Але чому ми про це забуваємо? Чому даємо чужинцям можливість використати себе, неначе безмовних ляльок-маріонеток, не розуміючи, що кожна гривня, заплачена за російський товар сьогодні, завтра буде відлита в кулю для російської зброї, котра забере ще чиєсь життя в Україні? А якщо це буде життя когось з ваших рідних…

 

 

 

 Поділитися