MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фігуранти бахчисарайської «справи „Хізб ут-Тахрір“» – політв’язні

19.09.2018   
ХПГ-інформ
Правозахисний центр «Меморіал» вважає політв’язнями кримчан Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова та Ремзі Меметова.

Правозахисний центр «Меморіал» вважає політв’язнями кримчан Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова та Ремзі Меметова. Про це повідомлено на сайті «Меморіалу».

Усі вони обвинувачуються у причетності до діяльності «Хізб ут-Тахрір» – міжнародної релігійно-політичної організації, яка в 2003 році була визнана в Російській Федерації терористичною.

Фото з сайту memohrc.org

Меметову привинюють ч. 1 ст. 205.5 КК РФ (організація діяльності терористичної організації, максимальна санкція – довічне позбавлення волі), іншим фігурантам – ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності терористичної організації, максимальна санкція – 20 років позбавлення волі). Крім того, усім фігурантам ставиться за вину ч. 2 ст. 35 ч. 1 ст. 30 і ст. 278 КК РФ (приготування до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою, максимальна санкція – 10 років позбавлення волі). Зараз їхню справу розглядає Північнокавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ).

За даними ФСБ, Мамутов зібрав осередок «Хізб ут-Тахрір», до якого увійшли інші фігуранти. Вони зустрічалися в гаражі у Мамутова, читали літературу цієї організації та обговорювали філософські, релігійні та політичні питання. Жодних даних про те, що вони готували теракти, захоплення влади або взагалі будь-які насильницькі дії, немає. Чергова «конвеєрна» справа про причетність до «Хізб ут-Тахрір», як традиційно відбувається в останні роки, включає в себе найтяжчі та необґрунтовані обвинувачення.

Важливим фактором є й те, що Крим, з нашого погляду, є окупованою Російською Федерацією територією. Відповідно до міжнародного гуманітарного права Російська Федерація обмежена в своїх законодавчих і адміністративних повноваженнях: вона не має права цілком скасовувати кримінальне законодавство, що діяло на момент початку окупації, та замінювати його своїм. У рамках українського законодавства діяльність «Хізб ут-Тахрір» абсолютно легальна.

Ми вимагаємо негайно звільнити Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова та Ремзі Меметова, – мовиться в повідомленні ПЦ «Меморіал».


Визнання особи політв’язням або переслідуваним за політичними мотивами не означає ані згоди ПЦ «Меморіал» з її поглядами та висловлюваннями, ані схвалення його висловлювань або дій.

 Поділитися