MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фігуранти бахчисарайської «справи „Хізб ут-Тахрір“» – політв’язні

19.09.2018   
ХПГ-інформ

Правозахисний центр «Меморіал» вважає політв’язнями кримчан Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова та Ремзі Меметова. Про це повідомлено на сайті «Меморіалу».

Усі вони обвинувачуються у причетності до діяльності «Хізб ут-Тахрір» – міжнародної релігійно-політичної організації, яка в 2003 році була визнана в Російській Федерації терористичною.

Фото з сайту memohrc.org

Меметову привинюють ч. 1 ст. 205.5 КК РФ (організація діяльності терористичної організації, максимальна санкція – довічне позбавлення волі), іншим фігурантам – ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності терористичної організації, максимальна санкція – 20 років позбавлення волі). Крім того, усім фігурантам ставиться за вину ч. 2 ст. 35 ч. 1 ст. 30 і ст. 278 КК РФ (приготування до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою, максимальна санкція – 10 років позбавлення волі). Зараз їхню справу розглядає Північнокавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ).

За даними ФСБ, Мамутов зібрав осередок «Хізб ут-Тахрір», до якого увійшли інші фігуранти. Вони зустрічалися в гаражі у Мамутова, читали літературу цієї організації та обговорювали філософські, релігійні та політичні питання. Жодних даних про те, що вони готували теракти, захоплення влади або взагалі будь-які насильницькі дії, немає. Чергова «конвеєрна» справа про причетність до «Хізб ут-Тахрір», як традиційно відбувається в останні роки, включає в себе найтяжчі та необґрунтовані обвинувачення.

Важливим фактором є й те, що Крим, з нашого погляду, є окупованою Російською Федерацією територією. Відповідно до міжнародного гуманітарного права Російська Федерація обмежена в своїх законодавчих і адміністративних повноваженнях: вона не має права цілком скасовувати кримінальне законодавство, що діяло на момент початку окупації, та замінювати його своїм. У рамках українського законодавства діяльність «Хізб ут-Тахрір» абсолютно легальна.

Ми вимагаємо негайно звільнити Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова та Ремзі Меметова, – мовиться в повідомленні ПЦ «Меморіал».


Визнання особи політв’язням або переслідуваним за політичними мотивами не означає ані згоди ПЦ «Меморіал» з її поглядами та висловлюваннями, ані схвалення його висловлювань або дій.

 Поділитися