MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З’явився шанс на скасування андроповської репресивної норми

20.10.2018   
Андрій Діденко

Шановні пані та панове! Вітаємо всіх причетних до цієї знакової події!

Запам’ятайте цю дату. 19 жовтня 2018 року в парламенті зареєстрований законопроект № 9228 про скасування ганебної, радянської статті 391 Кримінального кодексу України. Наступні кроки – розгляд у профільному Комітеті і голосування. Але в наших силах процес прискорити!

Дехто, можливо, не розуміє, про що йде мова.

Ще за часів комуністичного правління Юрія Андропова, зухвалого КДБіста, в рамках компанії боротьби «з організованою злочинністю і корупцією» в Кримінальний кодекс була введена стаття 183-3 для спеціального суб’єкту – осіб, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі з санкцією покарання до 5 років позбавлення волі за злісне невиконання законних вимог адміністрації кримінально-виправних трудових закладів.

Після здобуття незалежності Україною в 2001 році був ухвалений новий Кримінальний кодекс України, який містить у собі концептуально прогресивні новели з точки зору дотримання прав людини в порівнянні з репресивним Кримінальним законом радянщини. Одною з засад кримінального кодексу є чіткий перелік кримінально караних діянь, що підпадають під дію цього закону.

Притому незрозуміло, в який спосіб до нового Кримінального кодексу перекочувала майже без змін андроповська репресивна норма у вигляді статті 391 КК України з санкцією до 3 років позбавлення волі для осіб, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі, за непоголене обличчя, зміну без дозволу адміністрації спального ліжка, нетактовну поведінку і таке інше. Юридичною мовою це називається дисциплінарна преюдиція – кримінальне покарання за дисциплінарний проступок. Для прикладу, цю норму можна порівняти з порушенням правил дорожнього руху, коли порушник неодноразово піддавався дисциплінарному стягненню за перехід дороги на червоне світло, а потім ще отримав покарання з санкцією до трьох років позбавлення волі.

Правозахисники, провівши дослідження практичного застосування статті 391 КК України, дійшли висновку, що ця норма застосовується адміністрацією виправних закладів як інструмент тиску і маніпулювання засудженими, вимагання певних дій або матеріального збагачення. Є низка прикладів кримінальної розправи з боку персоналу виправних закладів з додатковим покаранням до 3 років позбавлення волі за принципову позицію засуджених у захисті своїх прав і законних інтересів, відбуваються переслідування за скарги засуджених в компетентні органи на дії (бездіяльність) персоналу виправних установ.

Європейський комітет з питань запобігання катуванням двічі в своїх доповідях після візитів в Україну (параграф 46 доповіді за 2017 рік і параграф 103 доповіді за 2018 рік) наголошував на необхідності скасування статті 391 КК України.

За ініціативи експертів Реанімаційного пакету реформ і Харківської правозахисної групи в парламенті 23 квітня 2015 року був зареєстрований законопроект № 2708 про скасування ганебної статті 391 КК України.

У рамках лобіювання законопроекту були попередні домовленості з представниками усіх депутатських груп і фракцій щодо підтримки законопроекту, фактично не було в депутатському середовищі жодного народного обранця, який би в категоричній формі висловився проти ухвалення законопроекту.

Спікер парламенту Андрій Парубій поставив на голосування проект закону № 2708 з тим, щоби він був ухвалений за скороченою процедурою. Але коли відбувалося голосування за тіло законопроекту, група депутатів з двох фракцій блокувала трибуну парламенту зі своїми черговими вимогами, і законопроект №2708 був з тріском провалений.

За ці три роки десятки й сотні людей були засуджені до трьох років позбавлення волі за нетактовну поведінку, непришиту бирку та вигляд не по формі одягу, а фактично за скарги на дії (бездіяльність) персоналу пенітенціарних закладів.

Шановні друзі! Після реєстрації Законопроекту і проходження профільного Комітету Верховної Ради України необхідна Ваша підтримка в донесенні до кожного народного депутата України актуальності даного законопроекту. Крім викорінення радянщини з чинного законодавства, депутати мають усвідомити, що в атмосфері тотальної корупції і зловживань у правоохоронній, судовій і виконавчий службі приказка «Від тюрми не зрікайся» стосується всіх без винятку, в тому числі й народних депутатів.

 Поділитися