MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: «Тримання в ізоляторі – повільне вбивство»

10.01.2019   
ХПГ-інформ
Адвокати обвинувачуваних у «справі Веджіє Кашки» Казима Аметова, Асана Чапуха й Бекира Дегерменджи заявили про погіршення стану здоров’я своїх підзахисних.

Адвокати обвинувачуваних у «справі Веджіє Кашки» Казима Аметова, Асана Чапуха й Бекира Дегерменджи заявили про погіршення стану здоров’я своїх підзахисних, – повідомляє сайт «Крым.Реалии».

«Сьогодні [9 січня] ми заявили про те, що нашим підзахисним, їхньому життю та здоров’ю загрожує небезпека. Я хочу сказати, що це [тримання в ізоляторі] повільні тортури, повільне вбивство», – заявив адвокат Казима Аметова Еміль Курбедінов.

Як каже адвокат, стан здоров’я Аметова – «критичний».

«З кожним судовим засіданням йому все гірше й гірше. Він каже, що постійно задихається, в нього червоні очі, він ледь дихав, коли я його сьогодні побачив, його камера вся в плісняві. Він розповів мені, що йому роблять якісь уколи, але вони зовсім не допомагають», – каже Курбедінов.

Адвокат Асана Чапуха Айдер Азаматов закликав російську владу Криму адекватно відреагувати на ситуацію.

«На прикладі мого підзахисного ми можемо побачити: щодалі вони перебувають у СІЗО, то ближче точка неповернення, після якої допомогти їм буде вже неможливо. Асан Чапух раніше взагалі не вживав ліків, тепер вживає у великому обсязі. З одного боку, вони його лікують, з іншого – калічать. Закликаю владу Криму реагувати на цю ситуацію, вживати адекватних заходів», – сказав Азаматов.

Адвокат Бекира Дегерменджи Едем Семедляєв каже, що стан здоров’я його підзахисного не кращає.

«У цій справі є вже один померлий – Веджіє Кашка. Всі інші стоять на краю, у тому числі й Дегерменджи. У нього алергія на холод, це сильно погіршує його стан здоров’я, на сьогоднішньому засіданні він навіть не міг говорити й відповідати на запитання судді. З нашого боку ми будемо робити все, що від нас залежить – подавати скарги, заяви, клопотання до відповідних органів», – сказав Семедляєв.

Підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя 9 січня переніс засідання у «справі Веджіє Кашки» через неявку одного з обвинувачених – Асана Чапуха, якого госпіталізували в ніч проти 7 січня.

Коротко про обставини «справи Веджіє Кашки»

23 листопада 2017 року в Сімферополі ФСБ РФ спільно з МВС РФ затримали кримських татар Кязіма Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача та Бекіра Дегерменджі. Чоловіків звинувачують у вимаганні у громадянина Туреччини на ім’я Юсуф Айтан. Проте, як повідомляли ЗМІ, вони лише намагалися допомогти родині Веджіє Кашки, ветерана кримськотатарського національного руху, повернути вкрадені цим чоловіком гроші.

На думку першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, російські спецслужби використали турка, чи той сам пішов з ними на співпрацю, щоби таким чином запобігти повертанню боргу. У момент облави затримані були в кафе разом з Веджіє Кашкою. Вони прийшли туди на прохання саме згаданого громадянина Туреччини, який напередодні пообіцяв повернути гроші. Під час затримання Веджіє Кашці стало зле. Її увезли на «швидкій». Дорогою до лікарні жінка померла.

Російський адвокат Микола Полозов у лютому 2018 року розпочав незалежне розслідування обставин смерті Веджіє Кашки.

«На прохання рідних Веджіє Кашка я починаю незалежне адвокатське розслідування всіх обставин загибелі Веджіє Кашка й буду домагатися притягнення до відповідальності всіх посадових осіб, які причетні до її смерті. (…) Я впевнений, що її смерть зовсім не трагічна випадковість, а наслідок надмірного й непропорційного застосування до неї сили з боку російських силовиків, які здійснювали її незаконне затримання. // Однак за її загибель ніхто відповідальності так і не поніс, ще й більше, не було навіть формальних спроб з боку російської влади провести розслідування», – написав тоді Полозов у Facebook.

Раніше повідомлялося, що фігуранти справи мають серйозні проблеми зі здоров’ям: у Дегерменджі – хронічна астма, Чапух у СІЗО перебув мікроінсульт.

 Поділитися