MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ не передала ЄСПЛ документи у справі Сенцова

18.01.2019   
ХПГ-інформ
Мін’юст РФ пропонує Євросудові відкласти обмін документами щодо заяви ув’язненого українського режисера до завершення судового розгляду про російську анексію Криму.

Міністерство юстиції Російської Федерації запропонувало Європейському суду з прав людини відкласти обмін документами щодо заяви засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова до завершення судового розгляду про російську анексію Криму, – повідомляє сайт «Крым.Реалии» з посиланням на російські ЗМІ.

Відповідні документи російська влада направила до Євросуду 16 січня, повідомляє «Интерфакс».

«У зв’язку зі сповіщенням Європейським судом з прав людини про припинення провадження за скаргою „Сенцов проти Росії“ до завершення розгляду у справі „Україна проти Росії (Крим)“, влада Росії направила позицію про недоцільність обміну процесуальними документами з прийнятності і по суті справи до ухвалення рішення у питанні прийнятності вказаної міждержавної скарги, враховуючи, що висновки ЄСПЛ у цьому рішення можуть суттєво вплинути на зміст правових позицій сторін з індивідуальної скарги», – цитує видання відповідь Мін’юсту РФ.

Раніше Сенцов казав, що його заява, яку ЄСПЛ визначив як пріоритетну, залишається без руху вже кілька років.

Олег Сенцов у колонії під час голодування

Нагадаємо, восени минулого року Європейський суд з прав людини передав російській владі для надання пояснень справу Сенцова. Копію листа ЄСПЛ, надісланого наприкінці вересня, опублікував адвокат Павло Чіков, керівник міжнародної правозахисної організації «Агора». Євросуд надав уряду РФ строк до 16 січня 2019 року, щоби надати письмовий висновок у справі та відповісти, зокрема, на питання, чи підпадав Сенцов під юрисдикцію Російської Федерації, коли його судили. Як виходить із тексту листа, суд ув’язав розгляд справи Сенцова зі справою «Україна проти Росії», яка стосується до анексії Криму.

Чіков повідомляв, що ЄСПЛ прийняв до розгляду позов Сенцова про порушення його права на свободу та особисту недоторканість, а також застосування до нього тортур (статті 3 і 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод»).

У той самий час, в ЄСПЛ стверджували, що суд у справі Сенцова відкладений до отримання результатів розгляду позову України проти Росії з питання незаконної анексії Криму.


Нагадаємо, у серпні 2015 року Північнокавказький окружний військовий суд визнав кінорежисера Олега Сенцова та анархіста Олександра Кольченка винними у справі про створення терористичної спільноти, вчиненні та плануванні терактів. За версією слідства, в 2014 році Сенцов створив «терористичну спільноту» (ч. 1 ст. 205.4 КК РФ), учасники якої підпалили двері «Російської громади Криму» та вікна відділення «Єдиної Росії» в Сімферополі (п. «а» ч. 2 ст. 205), а також готувалися підірвати пам’ятник Леніну та Вічний вогонь (ч. 1 ст. 30, п. «а» ч. 2 ст. 205). Крім того, їм поставили обвинувачення в незаконному обороті зброї та вибухівки в складі групи (ч. 3 ст. 222). Сенцов отримав 20 років колонії суворого режиму, Кольченко – 10 років колонії. На судовому процесі обидва провину не визнали.

Олег Сенцов і Олександр Кольченко в суді

Верховний суд РФ залишив вирок Сенцову без змін, а потім відмовився його переглядати. У березні 2016 року Сенцова етапували до колонії в Якутії, а в 2017 році перевезли звідти до виправної колонії № 8 «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономний округ) РФ.

Правозахисний центр «Меморіал» визнав Олега Сенцова та Олександра Кольченка політв’язнями.

У 2016 році РФ двічі – наприкінці жовтня та на початку грудня – відмовилась видати засуджених у справі «кримських терористів» Сенцова й Кольченка. Визнаний ПЦ «Меморіал» політв’язнем Геннадій Афанасьєв, який також проходив по цій справі, був звільнений у ході обміну в середині червня 2016 року.

Олег Сенцов тримав голодування з 14 травня до 5 жовтня 2018 року (145 днів) з вимогою звільнити з російських в’язниць усіх українських політв’язнів. 5 жовтня Сенцов заявив, що змушений припинити голодування, бо у противному разі його годуватимуть примусово.

Олег Сенцов попросив опублікувати заповіт, який він склав на початку вересня 2018 року, коли ще тримав голодування.

12 грудня у Страсбургу відбулося вручення премії Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова, лавреатом якої цього року став Олег Сенцов. Премію за нього прийняли двоюрідна сестра режисера Наталя Каплан та його адвокат Дмитро Дінзе.

 Поділитися