MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Юристи ХПГ відстояли право на таємницю кореспонденції в ЄСПЛ

23.01.2019   
Таміла Беспала
Найбільше страждають від таких порушень саме вразливі верстви населення та ті особи, які перебувають в закладах так званого «вимушеного перебування».

18 грудня 2018 року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі Смірнов проти України. Представниками заявника в цій справі були адвокат – Геннадій Токарев та правовий експерт групи Олена Ащенко.

В своєму рішенні Європейський суд визнав порушеними права Сергія Смірнова, що гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод:

– заборона катувань та жорстокого поводження (стаття 3 Конвенції) в аспекті неадекватності медичної допомоги п. Смірнову під час його ув’язнення;

– право на повагу до приватного життя в аспекті втручання в його кореспонденцію, зокрема, при листуванні з Судом (стаття 8 Конвенції);

– право на ефективний засіб юридичного захисту від порушення статті 3 Конвенції стосовно його скарг на неадекватну медичну допомогу (стаття 13 Конвенції).

Під час перебування Заявника в Слов’яносербській та Дергачівській виправних колоніях, Харківському та Луганському СІЗО, у п. Смірнова виникли та загострились численні захворювання серця, шлунково-кишкового тракту, хребта та інші розлади здоров’я, які вимагали спеціального лікування та контролю. Проте, Смірнов не отримав належного лікування та медикаментів, в результаті чого отримав інвалідність.

Він багаторазово скаржився на погіршення стану його здоров’я, як і на бездіяльність в’язничної адміністрації, в тому числі до органів прокуратури, але марно, і така безпорадність завдавала йому не лише фізичні страждання, а й моральні.

Ще одним, не менш важливим порушенням, яке було визнано Європейським Судом в даній справі, є порушення його права на таємницю листування.

Перебуваючи в колонії, Сергій Смірнов, через її адміністрацію надсилав до різноманітних державних органів, в тому числі й до судів, величезну кількість листів зі скаргами на порушення його прав. Відповідно до положень частини четвертої статті 113 Кримінально-виконавчого кодексу України (надалі – КВК України), кореспонденція, яку засуджені адресують Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій, до суду та прокуророві, перегляду не підлягає і надсилається за адресою протягом доби з часу її подачі. Кореспонденція, яку засуджені одержують від зазначених органів та осіб, також не підлягає перегляду. Проте, всупереч, вимог статті 113 КВК України, листи Смірнова до таких адресатів, не лише відкривались адміністрацією колонії, а й надсилались адресатам із значною затримкою, що перешкоджало його нормальному листуванню, в тому числі з Європейським судом.

Таким чином, юристи Харківської правозахисної групи довели відсутність ефективних юридичних засобів в Україні для відновлення прав заявника. І навіть уряд, у своїх запереченнях на етапі комунікації, погодився із тим, що в Україні немає ефективного механізму відновлення порушених прав.

Результатом розгляду цієї справи стало рішення Європейського суду на користь Сергія Смірнова, але в цій статті йдеться не лише про нього, а й про те, що аналогічним чином держава вже протягом багатьох років порушує права й інших осіб, захисту від таких порушень в Україні, на жаль, зазвичай немає. Найбільше страждають від таких порушень, саме вразливі верстви населення, зокрема ті особи, які перебувають в закладах, так званого «вимушеного перебування». Саме тому захист таких категорій людей залишається пріоритетним для Харківської правозахисної групи.

 Поділитися