MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Дожити до звільнення. Чому засуджених прирікають на страждання та смерть в умовах несвободи?Україна не виконує рішення Європейського суду! Масове побиття засуджених Сокирянської виправної колонії №67 — камери спостереження не працювалиЄСПЛ застосував Правило 39 щодо засудженого з четвертою стадією ракуВ очікуванні суду можна загинути: чому не евакуюють Харківський СІЗО?Судилище над українськими військовополоненими окупанти можуть провести 24 серпня – мер Маріуполя«У коридорі я знайшов залізний уламок розміром з руку»Сила слова: в’язня з четвертою стадією раку вивезли до лікарніЧеловек, который был в мариупольском Драмтеатре: «Я не хочу видеть их в суде. Я хочу видеть их мертвыми» «Людина, схожа на заступника начальника колонії, б’є людину, схожу на засудженого» – позаплановий моніторинговий візит до “Полицької виправної колонії  (№76)”У рф трьох кримських татар засудили до тривалих строків ув"язнення Слова і дії – дайджест російських протестівСвобода пересування військовозобов’язаних – старий закон, новий галас і похибки комунікації«Ходив із зображенням ветерана, народженого в Україні»: у рф депутата засудили за «неправильний» плакатЧоловік, який був у маріупольському Драмтеатрі: ‘Я не хочу бачити їх у суді. Я хочу бачити їх мертвими’Українських полонених тримають в російських СІЗО та колоніях, але адвокатам до них не дістатися – Радіо СвободаВидавав себе за бразильця – російський шпигун намагався отримати роботу у Міжнародному кримінальному судіУ «ДНР» трьох іноземців засудили до стратиЗа вбивство цивільного судитимуть першого російського військового – Офіс ГенпрокурораЕкспрезидента Бразилії Лулу да Сілву засудили несправедливо, — Комітет ООН з прав людини

Свобода для «Свободи»

28.01.2019
Ірина Скачко

З першого січня цього року в Україні мала б завершитися грандіозна медіареформа. Майже всі друковані державні та комунальні ЗМІ повинні були стати незалежними суб’єктами господарювання. Проте виявилося, що не все так просто. За даними Держкомтелерадіо станом на 18 грудня було реформовано 323 комунальних друкованих ЗМІ, трохи більше половини від загальної кількості. Причини нереформування – різні. Часто самі журналісти бояться «вільного плавання». А от Тернопільській газеті «Свобода», наприклад, обласна влада вирішила так просто волю не давати.

Історія «Свободи» налічує двадцять вісім років. Були часи, коли її тираж сягав 120 тисяч екземплярів. Та й зараз, коли друковане слово користується попитом все менше, тернопільська «Свобода», що виходить двічі на тиждень, друга за тиражністю на Тернопільщині: її читають близько 20 тисяч жителів області. Маючи засновниками Тернопільську обласну раду та облдержадміністрацію, виданню вдавалося, не перетворюючись на «кишенькове» ЗМІ влади, відстоювати журналістські стандарти. Нерідко доводилося конфліктувати. Закон про роздержавлення комунальних ЗМІ колектив зустрів із надією, що тепер можна буде працювати, не озираючись на «господарів». Колектив редакції вирішив йти в першому етапі роздержавлення, і на це начебто була згода засновників: і облрада, і облдержадміністрація офіційно вийшли з числа засновників газети.

Втім, з часом, очевидно плани влади на такий ласий кусень медійного пирога змінилися – попереду ж вибори. Вже на початкових етапах реформування колишні засновники раптом почали встромляти палиці в колеса. Рішеннями сесії обласної ради та розпорядженнями голови облдерадміністрації «Свободу» визначили як таку, що реформується вже не першочергово, а на другому етапі роздержавлення. На зборах трудового колективу було вирішено надати редактору Віктору Уніяту повноваження щодо проведення процесу роздержавлення газети. Це рішення мало бути погоджено на найближчій сесії обласної ради. Але цього, за якихось причин, так і не відбулося. Влада ніби й хотіла відпустити ЗМІ, але робила все, щоб цього не сталося.

– Протокол тих зборів до облради ми занесли ще два роки тому, і на розгляд сесії його так і  не винесли... Але закон про роздержавлення треба було все ж таки виконувати, – зауважив Віктор Уніят.

Тож у середині жовтня минулого року газету «Свобода» все-таки було зареєстровано як товариство з обмеженою відповідальністю. І тут до редакції стали навідуватися гості: СБУ, прокуратура, поліція. Підстава – порушення у процесі роздержавлення. Обидва колишні співзасновники так і не підписали договір про передачу колективу прав на популярне і знане в регіоні ЗМІ.

Ситуація була настільки непевною, що журналісти, щоб не втратити колектив і газету, зареєстрували ще одне видання – «Свобода плюс Тернопільщина». Це виявилося не зайвим. Цілком випадково члени редакції дізналися, що доля ТОВ «Свобода» під великим питанням. Проглядаючи Реєстр судових рішень, вони раптом натрапили на ухвалу із підозріло знайомими реквізитами заснування юридичної особи. Виявилося, що обласна рада ще в грудні звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними і скасування реєстраційного запису. Суддя вирішила розглянути це як справу незначної складності, і ТОВ «Свобода» про фактичне його знищення не повідомляти. Даних про цю судову справу не виявилося навіть на інтернет-сторінці Тернопільського окружного адміністративного суду. Лише завдяки щасливому випадку колектив вчасно дізнався про суд і зміг мобілізувати читачів і тернопільських журналістів. І що найголовніше – встиг звернутися до суду із заявою про залучення ТОВ «Свобода» третьою стороною на боці відповідача. Адже при спрощеному провадженні це можливо зробити лише до початку процесу. Тихе й непомітне судове засідання мало відбутися 24 січня. Але, мабуть, з огляду на широкий розголос і публіку, судді цього дня на робочому місці не було.

Якою буде подальша доля видання – наразі невідомо. З першого січня газета виходить під назвою «Свобода плюс Тернопільщина». Але якщо суд визнає реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Свобода» незаконною, успішне обласне масмедіа припинить своє існування. А от чи надовго і чи не підхопить «нічийний» розкручений бренд той, кому він дуже потрібний напередодні виборів, – велике питання.

 Поділитися