Свобода для «Свободи»
З першого січня цього року в Україні мала б завершитися грандіозна медіареформа. Майже всі друковані державні та комунальні ЗМІ повинні були стати незалежними суб’єктами господарювання. Проте виявилося, що не все так просто. За даними Держкомтелерадіо станом на 18 грудня було реформовано 323 комунальних друкованих ЗМІ, трохи більше половини від загальної кількості. Причини нереформування – різні. Часто самі журналісти бояться «вільного плавання». А от Тернопільській газеті «Свобода», наприклад, обласна влада вирішила так просто волю не давати.
Історія «Свободи» налічує двадцять вісім років. Були часи, коли її тираж сягав 120 тисяч екземплярів. Та й зараз, коли друковане слово користується попитом все менше, тернопільська «Свобода», що виходить двічі на тиждень, друга за тиражністю на Тернопільщині: її читають близько 20 тисяч жителів області. Маючи засновниками Тернопільську обласну раду та облдержадміністрацію, виданню вдавалося, не перетворюючись на «кишенькове» ЗМІ влади, відстоювати журналістські стандарти. Нерідко доводилося конфліктувати. Закон про роздержавлення комунальних ЗМІ колектив зустрів із надією, що тепер можна буде працювати, не озираючись на «господарів». Колектив редакції вирішив йти в першому етапі роздержавлення, і на це начебто була згода засновників: і облрада, і облдержадміністрація офіційно вийшли з числа засновників газети.
Втім, з часом, очевидно плани влади на такий ласий кусень медійного пирога змінилися – попереду ж вибори. Вже на початкових етапах реформування колишні засновники раптом почали встромляти палиці в колеса. Рішеннями сесії обласної ради та розпорядженнями голови облдерадміністрації «Свободу» визначили як таку, що реформується вже не першочергово, а на другому етапі роздержавлення. На зборах трудового колективу було вирішено надати редактору Віктору Уніяту повноваження щодо проведення процесу роздержавлення газети. Це рішення мало бути погоджено на найближчій сесії обласної ради. Але цього, за якихось причин, так і не відбулося. Влада ніби й хотіла відпустити ЗМІ, але робила все, щоб цього не сталося.
– Протокол тих зборів до облради ми занесли ще два роки тому, і на розгляд сесії його так і не винесли... Але закон про роздержавлення треба було все ж таки виконувати, – зауважив Віктор Уніят.
Тож у середині жовтня минулого року газету «Свобода» все-таки було зареєстровано як товариство з обмеженою відповідальністю. І тут до редакції стали навідуватися гості: СБУ, прокуратура, поліція. Підстава – порушення у процесі роздержавлення. Обидва колишні співзасновники так і не підписали договір про передачу колективу прав на популярне і знане в регіоні ЗМІ.
Ситуація була настільки непевною, що журналісти, щоб не втратити колектив і газету, зареєстрували ще одне видання – «Свобода плюс Тернопільщина». Це виявилося не зайвим. Цілком випадково члени редакції дізналися, що доля ТОВ «Свобода» під великим питанням. Проглядаючи Реєстр судових рішень, вони раптом натрапили на ухвалу із підозріло знайомими реквізитами заснування юридичної особи. Виявилося, що обласна рада ще в грудні звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними і скасування реєстраційного запису. Суддя вирішила розглянути це як справу незначної складності, і ТОВ «Свобода» про фактичне його знищення не повідомляти. Даних про цю судову справу не виявилося навіть на інтернет-сторінці Тернопільського окружного адміністративного суду. Лише завдяки щасливому випадку колектив вчасно дізнався про суд і зміг мобілізувати читачів і тернопільських журналістів. І що найголовніше – встиг звернутися до суду із заявою про залучення ТОВ «Свобода» третьою стороною на боці відповідача. Адже при спрощеному провадженні це можливо зробити лише до початку процесу. Тихе й непомітне судове засідання мало відбутися 24 січня. Але, мабуть, з огляду на широкий розголос і публіку, судді цього дня на робочому місці не було.
Якою буде подальша доля видання – наразі невідомо. З першого січня газета виходить під назвою «Свобода плюс Тернопільщина». Але якщо суд визнає реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Свобода» незаконною, успішне обласне масмедіа припинить своє існування. А от чи надовго і чи не підхопить «нічийний» розкручений бренд той, кому він дуже потрібний напередодні виборів, – велике питання.