MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Українців судитимуть за отримання громадянства ЄС шахрайським шляхом

12.02.2019   
Марко Сировой
На сьогоднішній день ситуація із незаконним отриманням українцями громадянства країн-членів ЄС є актуальною для нашої держави. У пошуку кращого життя, нових можливостей для мандрівок, працевлаштування чи ведення бізнесу наші співвітчизники звертаються до фірм, які за винагороду від 1,5 до 3 тисяч євро готові «допомогти» швидко отримати європейський паспорт навіть за відсутності для прийняття у громадянство правових підстав.

Як повідомила «Українська правда» 11 лютого, в Уґорщині відкрили 370 справ проти українців, які отримали уґорське громадянство за допомогою фальсифікації даних. «Здебільшого процедура була розпочата, коли виявлялося, що заявник отримав громадянство без знання угорської мови, а також коли іспит на знання мови здавала підставна особа», – цитує Петера Полта, генерального прокурора Угорщини, джерело. Наразі порушникам може загрожувати позбавлення громадянства, набутого обманним шляхом.

На сьогоднішній день ситуація із незаконним отриманням українцями громадянства країн-членів ЄС є актуальною для нашої держави. У пошуку кращого життя, нових можливостей для мандрівок, працевлаштування чи ведення бізнесу наші співвітчизники звертаються до фірм, які за винагороду від 1,5 до 3 тисяч євро готові «допомогти» швидко (2-2,5 роки замість стандартних 5) отримати європейський паспорт навіть за відсутності правових підстав для прийняття у громадянство.

Найпопулярнішими варіантами нової батьківщини є Румунія, Уґорщина, Польща і Болгарія. Умовою доступу до спрощеної процедури є наявність етнічного походження однієї з країн. Наприклад, ст. 11 Закону №21 «Про громадянство Румунії» передбачає таку можливість, якщо у особи-претендента був румунський пращур до 3-го коліна. Однак, у фірмах пропонують «допомогу» навіть, якщо особа таких родичів не має. Як правило, у таких випадках на територіях європейських країн знаходять людей похилого віку зі схожим, як у особи-претендента, прізвищем і за допомогою змін у архівних документах роблять їхню нібито спорідненість. У результаті, людина отримує право подати заяву про репатріацію. А у разі її успішного розгляду, вона матиме можливість пройти співбесіду у міграційних органах, після чого – скласти присягу, щоб отримати новий паспорт. Очевидно, що для співбесіди необхідно хоча б на мінімальному рівні володіти державною мовою нової батьківщини, однак, фірми і для цієї проблеми знайшли вирішення. У випадку незнання особою-претендентом мови, за неї належний рівень володіння підтверджує інша особа, про що, власне, й казав Генпрокурор Уґорщини Петер Полт.

Така ситуація є негативною для будь-якої правової держави. У першу чергу, порушується законодавство України, оскільки новоявлені громадяни ЄС не відмовляються від свого старого громадянства. А Законом «Про громадянство України» передбачена можливість наявності лише одного. Проблемним місцем цього правила є відсутність процесуального механізму виявлення факту подвійного громадянства та притягнення за це до відповідальності. Де-факто норма набуває формального характеру. Однак, звернемося до Конституції. Статтею 68 встановлюється обов‘язок кожного неухильно дотримуватися приписів законодавства. Фактично порушуючи його, особа ставить під загрозу функціонування всієї правової системи, оскільки аксіоматичним є правило «без виконання обов‘язків – неможливе адекватне забезпечення прав і свобод».

По-друге, отримання громадянства шляхом фальсифікацій може стати підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Санкцією ст. 358 Кримінального кодексу України за підроблення документів передбачається штраф до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3 років, а за повторне вчинення порушення – до 6 років обмеження чи позбавлення волі. За користування ж завідомо фальшивими документами можливому порушнику загрожуватиме штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2 років.

По-третє, слід розуміти, що у країнах ЄС міграційна ситуація є непростою, адже добробут і стабільність провокують неконтрольовані міграційні потоки. Державам-членам Союзу необхідно захищати соціально-економічні права своїх громадян, які підпадають під ризик неконкурентоспроможності через переповнення ринку дешевою робочою силою. Тому, навіть якщо фірма, до якої звернувся українець, виконає своє зобов‘язання – і він отримає громадянство ЄС, немає жодних гарантій, що з плином часу фальсифікацію не буде виявлено, а до порушника – не будуть застосовані санкції (у тому числі заборона на в‘їзд до країн Шенгенської угоди). А так як однією із цілей, закріплених в Установчих договорах ЄС, є створення правового простору та забезпечення системи європейських цінностей – протистояння корупції та обігу фальшивих документів є пріоритетним завданням як для Європолу, так і для правоохоронних органів держав-членів. Тому, цілком вірогідно, що учасників нелегальної репатріації буде притягнуто до адміністративної чи кримінальної відповідальності у європейських державах.

Проте не можна перекладати вину лише на пересічних громадян, які у пошуках кращого життя стають піддатливими до авантюр. У певному розумінні, вони є і жертвами, заручниками несприятливої економічної ситуації. Тому що відповідальність за ситуацію, що склалася, лежить і на державі. Адже саме до її повноважень належить забезпечення умов для розвитку економіки – створення робочих місць, розвитку малого й середнього бізнесу тощо.

На жаль, у нашій пострадянській свідомості ще залишається рудиментна теза, що все продається – і все можна купити. Ми радимо отримувати громадянство лише у спосіб, передбачений законом конкретної держави, оскільки можливі проблеми та рівень суспільної шкоди не є співрозмірними із дивідендами від таких дій. А враховуючи новий, проєвропейський, конституційний шлях, нам слід якнайшвидше усвідомити що європейцем людину робить не паспорт із 12 зірочками, а усвідомлення європейських цінностей: верховенства права та прав людини, законності і демократизму. Пропагувати їх серед населення – спільна відповідальність як держави, так і інститутів громадянського суспільства, у тому числі, й нашого.

 Поділитися