MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

17 тисяч українських дітей чекають на усиновленняДитячий психіатричний заклад три роки працює без психіатра – Офіс ОмбудсманаКомітет ООН з прав дитини засудив порушення прав українських дітей з боку РФЯк отримати статус дитини війни?‘Брат потрапив у полон, а мені розбомбили будинок’ВР підтримала у першому читанні законопроєкт, що дозволяє розлучатися під час вагітності та першого року життя дитиниУ дитячому будинку-інтернаті у Дніпрі дітей зв’язували та годували в їдальні з тарганами‘Спалили будинок на очах у сусідки’Він мріяв збудувати супербудинок ‘Я не знаю, чи існує мій будинок’‘Росіяни стріляли абикуди, зруйнували інтернат для дітей’ Від російських обстрілів загинули 18-річний юнак у Херсоні й родина у Бериславі: ворожі снаряди забрали життя 12-річної дитиниВ окупованій Макіївці розстріляли родину з 8 ромів: серед загиблих 4 дитини‘Коли бомбила авіація, наш будинок підстрибував’Всесвітній день дитини як іспит на дорослість‘Сусідній будинок як зачепило! Обвалилися балкони, шибки вилетіли’Будинок, що затулив собою мікрорайон: мешканці кілька місяців чекають комплексного обстеження конструкції «Коли по площі Свободи удар був, у нас прямо будинок затремтів»Російська армія обстріляла дитсадок, лікарню та дитячий будинок Як домогтися видачі свідоцтва про народження дитини, що народилася на окупованій території

Недитячі проблеми будинку дитини

18.02.2019   
Ірина Скачко
Брудні холодильники, ганчір’я замість рушників, протерміновані ліки – жахливі умови  Харківського обласного будинку дитини № 3 шокували членів моніторингового візиту.

Брудні холодильники, ганчір’я замість рушників, протерміновані ліки – жахливі умови  харківського обласного Будинку дитини № 3 шокували членів моніторингового візиту.

Перевірку без попередження було влаштовано в рамках проекту, який здійснюється громадською спілкою «Українська мережа за права дитини» спільно з офісом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, за підтримки офісу ЮНІСЕФ Україна. Серед кількох закладів Харківської області КЗОЗ «Обласний будинок дитини № 3» виявився найгіршим.

– Ніхто з персоналу заздалегідь про наш візит не знав, – розповідає  один із моніторів, президент благодійної організації «БФ Волонтери: Дорослі – дітям» Вікторія Тищенко. – Ми прийшли з ранку, вони були дуже здивовані. Коли пішли до дитячих груп, кажуть, вихователі дзвонили одне одному: «Терміново купайте дітей!»

Будинок дитини розташований на вулиці Амосова, 44, у Немишлянському районі міста Харкова. Заклад розрахований на 100 малюків. Тут перебувають сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також малеча, що проходить курс реабілітації. Перевіркою виявлено, що штатні логопеди та психолог працюють лише з дітьми, в яких є батьки. Розвитком інших ніхто не переймається. Крім того, кільком вихованцям уже виповнилося 6–7 років. За законом України «Про освіту» вони мали б уже залишити Будинок дитини і навчатися в освітньому закладі.   

«Цікавим виявився факт того, що іграшок в групах замало, дітям гратися можна мало чим, проте комори закладу забиті волонтерськими іграшками, які дітям не дають (за поясненням персоналу, щоб вони їх не розкидали). Здивувало моніторів і те, що одяг та канцтовари часто закриті в групах на замок, проте абсолютно в зоні дитячого доступу перебувають хімічні речовини, оцет, миючі засоби», – пишуть монітори у звіті.

– Рушників у дітей немає, вони сховані в коморах, зубних щіток немає, гребінець один на групу, – розповідає Вікторія Тищенко. – Ми зайшли до групи: у дівчаток волоссячко довге, нечесане, геть скуйовджене, ані кісок, ані хвостиків. Я кажу: «Дайте гребінчик!» Ледь знайшли один пластиковий.

Із харчуванням тут також виявилося не все гаразд. Холодильники були брудними, в них – сало, якась консервація, морожені перець та баранина, яку малюкам вживати не можна. В одній із каструль, йдеться у звіті, монітори побачили почорнілу квашену капусту. Крупи й мука зберігалися на підлозі у відкритих мішках. Меню знайти не вдалося,  як і сертифікатів якості продуктів, проби їжі ніхто не знімав і не зберігав. Людина, що займається закупівлями, взагалі ледь на ногах стояла. Не від утоми.

– Уявіть, ви намагаєтеся відкрити комори з продуктами, біля вас стоїть керівник закладу, і тут заходить п’яний комірник. І керівник йому нічого не каже!

У маніпуляційному кабінеті теж панував безлад. Термін придатності деяких ліків уже збіг. Крани й унітази в санвузлах потребують ремонту.

– Діти весь час у приміщенні, дуже всі бліді. Вихователі виправдовуються: «Та важко ж гуляти з ними!» – ледь стримує емоції Вікторія Тищенко. – Ми попросили, щоб дитину-інваліда одягнули й вивезли подихати свіжим повітрям, а вони відповідають: «Ми не знаємо, чи проїде у двері возик». Тобто вони жодного разу взимку дитину не вивозили!

І це незважаючи на те, що за штатним розкладом у Будинку дитини співробітників налічується майже вдвічі більше, ніж дітей. З такою кількістю персоналу кожен із малюків міг би гуляти кожного дня.  Представники моніторингової групи, вивчивши документацію, зуміли розгадати цю «загадку».

«Штат працівників штучно збільшений фактично в 2 рази. Директором будинку дитини впроваджено „чудову“ схему відмивання коштів, коли працюючим в закладі фахівцям приписують начебто відпрацьовані години, гроші за які вони, після фактичного отримання заробітної платні, віддають безпосередньо керівництву будинку дитини. Про надходження волонтерської допомоги навіть писати не хочеться, бо її дуже багато і далеко не завжди вона враховується кошторисною документацією», йдеться в звіті моніторів.

Втім, деякі волонтери одразу виступили на захист Обласного будинку дитини.

– Ми, волонтери, відвідуємо цей дитячий заклад більше трьох років, – пишуть у Facebook представники благодійної організації «Харків – місто добрих сердець». – Гуляємо і зі старшими, і з малюками. Діти чисті, доглянуті, контактні… Авжеж, заклад великий, недоліки можуть бути. Але не ТАКІ. Наприклад, приїхавши один раз до дитбудинку, як можна стверджувати, що діти ніколи не гуляють? Ми... гуляємо з дітьми, коли хороша погода і діти здорові.

За кілька днів після оприлюднення звіту адміністрація Обласного будинку № 3 запросила журналістів на власні очі пересвідчитися, що в закладі все гаразд. Цього разу і продукти, і рушники, й іграшки виявилися на місці. Заступник головного лікаря Костянтин Землянський показав телевізійникам уже досить чистий холодильник, в якому монітори чотири дні тому знайшли «не дитячі» продукти: «Це саме той холодильник: морозиво ще лишилося, сало убрали… Але це продукти співробітників».

Проте, члени моніторингової комісії такому «позитиву» не вірять. До візиту журналістів колектив Будинку дитини ретельно підготувався, вважають вони. Як готувався раніше до більшості заздалегідь запланованих перевірок та волонтерських відвідин. Реальну картину в таких закладах може показати лише раптова перевірка.

У Харківській облдержадміністрації на ситуацію вже відреагували: створено спеціальну комісію, готується подання на звільнення керівника будинку дитини. Про жодні кримінальні провадження поки що не йдеться.

– Ніякого жаху там немає, – каже директор департамента охорони здоров’я Харківської ОДА Богдан Федак. – Але керівнику, дякувати Богу, 74 роки, і сьогодні треба говорити про зміну керівництва, і тоді там буде наведено порядок.

Втім, порядку потребує не один окремий Будинок дитини, а система в цілому.  Перебування в подібних закладах, навіть якщо в них створені ідеальні умови, вкрай несприятливо позначається на розвитку і здоров’ї дітей, особливо малечі до трьох років. Національна стратегія реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 рр. передбачає, що саме будинки дитини треба реорганізувати в першу чергу. В ідеалі діти до трьох років взагалі не мали б сюди потрапляти.

 Поділитися