Гори сміття, постійні пожежі, 2 кілометри від Південного Бугу – 63-річне сміттєзвалище Хмельницького
Міський сміттєвий полігон Хмельницького, який експлуатується з 1956 року, перебуває у поганому стані. До 1987 року сюди безконтрольно вивозилось сміття зі всього міста. На полігоні періодично відбуваються пожежі. В період з 2010 по 2019 рік на міському полігоні зафіксовано 15 пожеж . Влада роками обіцяє закрити полігон, але схоже, що у найближчі роки це не відбудеться.
Знаходиться полігон у північно-західній частині міста Хмельницького, поблизу села Олешин, Хмельницького району, за адресою: м. Хмельницький, проспект Миру, 7.
За два кілометра від сміттєзвалища протікає Південний Буг, з якого п’є воду все місто Хмельницький.
Поруч з міським полігоном у санітарній зоні сміттєзвалища розташована садибна забудова, яка знаходиться у зоні впливу полігону.
Поруч зі сміттєзвалищем є табір ромів, які сезонно заробляють на сортуванні сміття.
Міська влада Хмельницького надала нам таку інформацію:
«Площа полігону 8,78 гектар із довжиною контура близько 1300 метрів. За 2018 рік накопичення складає 4964150,3 тонн побутових відходів. Відповідно до вимог статті 32 пункту “і” Закону України «Про відходи» для проведення будь-яких технологічних операцій, пов’язаних із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного видалення, захоронення, запобігання виникненню надзвичайної екологічної ситуації, розширення полігону ТПВ та рекультивації існуючого полігону Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтранс» укладено договір № 12-09/18 від 12.09.2018 року на виконання робіт з розроблення проектної документації на реконструкцію полігону побутових відходів за адресою: м. Хмельницький, проспект Миру, 7. В межах укладеного договору виконано топографо-геодезичну зйомку полігону, проведено інженерно-геологічні вишукування, розроблено детальний план території полігону ТПВ, який затверджено рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.12.2018 № 1082.
Одночасно, управлінням економіки Хмельницької міської ради, розроблено техніко-економічне обґрунтування щодо розміщення та будівництва заводу механічного сортування та біологічної переробки твердих побутових відходів. З метою покращення заходів з роздільного збирання побутових відходів, обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей:
-
01 березня 2018 року ХКП «Спецкомунтранс» уклало договір про співробітництво з ТОВ «Рециклінг-Поділля». В результаті укладеного договору, на 112 майданчиках міста з’явились контейнери для збору ПЕТ-пляшки.
-
10 липня 2018 року укладено договір про співробітництво з приватним підприємцем Король С. Г. щодо встановлення контейнерів для збору відходів скла. На теперішній час встановлено 34 контейнери.
-
Продовжуються роботи із збирання ПЕТ-пляшки на полігоні побутових відходів. За період з 01.01.2018 до теперішнього часу з полігону відсортовано 113,7 тони ПЕТ-пляшки»
Влада Хмельницького поступово робить кроки до покращення цієї ситуації, але краще всього було взагалі закрити 63-річний полігон та утилізувати те все сміття. Для цього потрібен відповідний сміттєпереробний завод та ще багато нюансів, на яке піде дуже багато грошей та ресурсів, що у найближчий час неможливо.
Що каже екологічна інспекція
Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області надала нам поверхневу інформацію. Перевіряла сміттєвий полігон інспекція в період з 11 травня 2018 року по 15 травня 2018 року, де були виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства, відповідальність за які передбачені ст. ст. 52, 82, 82-8 КУпАП. Посадову відповідальну особу підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу на суму 1700 гривень, а також для підприємства внесено припис щодо усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства.