MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи існуватиме вузькоколійка «Гайворон–Голованівськ»? Скоріше ні?

17.03.2019   
Влад Боднар
Держава – це не приватне підприємство, що повинне все робити лише заради прибутку. Соціальну сферу ніхто не відміняв, тому позбавляти людей транспорту лише тому, що так вирішили «якісь там дядьки з Києва» – аморально.

Знову про закриту вузькоколійку «Гайворон–Голованівськ». На надіслані журналістами листи до п’яти сільських рад відповідь прийшла лише з однієї – Сальківської селищної ради. Микола Чоповий, селищний голова смт. Салькового, відповів, що жителі його села не користувалися послугами вузькоколійки, і чому її закрили – не знає.

З надісланих запитів до Міністерства інфраструктури України, ПАТ «Укрзалізниця», «Одеська залізниця» відповідь надійшла лише з останнього підприємства:

«У зв’язку із закінченням терміну виконання капітального ремонту пасажирських вагонів вузької колії 750 мм з 1 січня 2019 залізницею було призупинено курсування поїзда № 6291/6290. Акціонерним товариством «Українська залізниця» демонтаж дільниці Гайворон–Голованівськ не планується. Відновлення руху поїздів на даній ділянці до відновлення вагонів не планується.

Хочемо звернути увагу на те, що на сьогоднішній день перевезення пасажирів вузькоколійними поїздами здійснюється морально та фізично застарілим рухомим складом 1956–1959 рр. побудови та в умовах гострої фінансової збитковості. Так, лише за 2018 рік витрати на утримання вузькоколійної залізниці на напрямку Гайворон–Голованівськ сягнули майже 9,3 млн. грн. – ці кошти йдуть на роботи із підтримання верхньої будови колії, інженерних споруд, залізничних переїздів, пристроїв електропостачання, сигналізації та зв’язку. У той же час, виручка від платних пасажирських перевезень становила лише 8,5 тис. грн.

Крім того, згідно з аналізом населеності поїздів вузькоколійної дільниці за 2018 рік встановлено, що населеність поїзда № 6291/6290 становила лише 7,2 %. Зазначеним поїздом за рік перевезено всього 2086 пасажирів, з них 1213 пасажирів пільгових категорій на суму 20,2 тис. грн., з них місцевими органами влади компенсовано лише 7,4 тис. грн. (36,6 % від необхідної суми)».

Коли це читаєш, складається враження, що нас хочуть переконати у тому, що вузькоколійка ця «пожирає» купу бюджетних грошей, немає з неї ніякого прибутку, ніхто не користується вузькоколійкою та взагалі краще ці 10 мільйонів гривень спалити, ніж вкладати надалі у цю залізницю. З одного боку, може, вони мають рацію. Але ж держава – це не приватне підприємство, що повинне все робити лише заради прибутку. Соціальну сферу ніхто не відміняв, тому позбавляти  людей транспорту лише тому, що так вирішили «якісь там дядьки з Києва» – аморально.

Найголовніше, щоб не почали розбирати колії, бо тоді можна назавжди забути про цю вузькоколійку. Зазвичай у нас це роблять місцеві жителі. Спробуємо порахувати ціну рейок, якщо всю ділянку «Гайворон–Голованівськ» у 52 км здати на металобрухт. Один метр рейки важить приблизно 50 кг. Колія складається з двох рейок, тобто, метр колії важить 100 кг. Ділянка «Гайворон–Голованівськ» має довжину 52 000 метри, а це 5 200 тонн. Приблизна ціна за тонну чормету – 5250 гривень. Підраховуємо і отримуємо 27,3 мільйона гривень, а це приблизно 1 мільйон доларів.

 Поділитися