Влада РФ відповіла на питання Європейського суду у справі Сенцова
Влада РФ стверджує, що питання про фальсифікацію наданих у російському суді доказів у справі українського режисера Олега Сенцова перебуває поза компетенцією Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Про це мовиться у відповіді російської влади на питання, поставлені ЄСПЛ, – повідомляє сайт проекту «Крым.Реалии», додаючи, що має під рукою текст документа.
Олег Сенцов (архівне фото: Антон Наумлюк)
Садна та синяки у Сенцова російська влада пояснює тим, що під час арешту та обшукування він «протягом нетривалого часу був притиснутий обличчям до стіни».
Російська влада заявила, що оцінювання доказів виходить за межі компетенції ЄСПЛ і має проводитися тільки російськими судами. Суд так само не може оцінювати свідчення одного з учасників справи про тортури, оскільки той до ЄСПЛ не звертався, – передає видання.
Зізнання секретних свідків використовувалися відповідно до російського законодавства, зазначено в документі. Відповідь Європейському судові підписав уповноважений РФ у Страсбургу заступник міністра юстиції Михаїл Гальперін.
Нагадаємо, у середині січня цього року повідомлено, що Міністерство юстиції Російської Федерації запропонувало Європейському суду з прав людини відкласти обмін документами щодо заяви засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова до завершення судового розгляду про російську анексію Криму. Відповідні документи російська влада направила до Євросуду 16 січня.
Раніше Сенцов казав, що його заява, яку ЄСПЛ визначив як пріоритетну, залишається без руху вже кілька років.
Євросуд надав уряду РФ строк до 16 січня 2019 року, щоби надати письмовий висновок у справі та відповісти, зокрема, на питання, чи підпадав Сенцов під юрисдикцію Російської Федерації, коли його судили. Як виходить із тексту листа, суд ув’язав розгляд справи Сенцова зі справою «Україна проти Росії», яка стосується до анексії Криму.
Глава Міжнародної правозахисної групи «Агора» Павел Чиков повідомляв, що ЄСПЛ прийняв до розгляду позов Сенцова про порушення його права на свободу та особисту недоторканість, а також застосування до нього тортур (статті 3 і 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод»).
У той самий час, у ЄСПЛ стверджували, що суд у справі Сенцова відкладений до отримання результатів розгляду позову України проти Росії з питання незаконної анексії Криму.
У серпні 2015 року Північнокавказький окружний військовий суд визнав кінорежисера Олега Сенцова та анархіста Олександра Кольченка винними у справі про створення терористичної спільноти, вчиненні та плануванні терактів. За версією слідства, в 2014 році Сенцов створив «терористичну спільноту» (ч. 1 ст. 205.4 КК РФ), учасники якої підпалили двері «Російської громади Криму» та вікна відділення «Єдиної Росії» в Сімферополі (п. «а» ч. 2 ст. 205), а також готувалися підірвати пам’ятник Леніну та Вічний вогонь (ч. 1 ст. 30, п. «а» ч. 2 ст. 205). Крім того, їм поставили обвинувачення в незаконному обороті зброї та вибухівки у складі групи (ч. 3 ст. 222). Сенцов отримав 20 років колонії суворого режиму, Кольченко – 10 років колонії. На судовому процесі обидва провину не визнали.
Олег Сенцов та Олександр Кольченко в суді (архівне фото: Антон Наумлюк)
Верховний суд РФ залишив вирок Сенцову без змін, а потім відмовився його переглядати. У березні 2016 року Сенцова етапували до колонії в Якутії, а в 2017 році перевезли звідти до виправної колонії № 8 «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономний округ) РФ.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав Олега Сенцова та Олександра Кольченка політв’язнями.
У 2016 році РФ двічі – наприкінці жовтня та на початку грудня – відмовилась видати засуджених у справі «кримських терористів» Сенцова й Кольченка. Визнаний ПЦ «Меморіал» політв’язнем Геннадій Афанасьєв, який також проходив по цій справі, був звільнений у ході обміну в середині червня 2016 року.
Олег Сенцов тримав голодування з 14 травня до 5 жовтня 2018 року (145 днів) з вимогою звільнити з російських в’язниць усіх українських політв’язнів. 5 жовтня Сенцов заявив, що змушений голодування припинити, бо у противному разі його годуватимуть примусово.
Олег Сенцов попросив опублікувати заповіт, який він склав на початку вересня 2018 року, коли ще тримав голодування.
12 грудня 2018 року у Страсбургу відбулося вручення премії Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова, лавреатом якої цього року став Олег Сенцов. Премію за нього прийняли двоюрідна сестра Наталя Каплан та його адвокат Дмитро Дінзе.